Hlavní navigace

Cveto Gašperut: Pokrytí 5G sítí v Česku zlepší aukce kmitočtů v 700MHz pásmu

19. 8. 2020

Sdílet

 Autor: @ Supplied Art, Ericsson
Přinášíme vám exkluzivní rozhovor s country managerem firmy Ericsson v České republice, Cveto Gašperutem.

Slovinský manažer má zkušenosti jako obchodní ředitel Microsoftu pro střední a východní Evropu, ještě předtím strávil mnoho let právě v Ericssonu. Diskutovali jsme s ním o síti 5G a o tom, jak změní naše chování – Ericsson je jedním z významných dodavatelů českým operátorům.

A bez dlouhých řečí přejděme rovnou na rozhovor, který proběhl po e-mailu – jak také jinak, v době protikoronavirových opatření.

 

Jak 5G síť změní způsob, kterým podniky i domácnosti fungují?

Podle nás se oba segmenty díky 5G sítím promění, ale větší změny očekáváme u podniků. Lze najít některé velmi důležité společné charakteristiky, které ovlivní většinu průmyslových odvětví a byznys jako takový. Například jde o:

  • Schopnost jakýkoliv proces spravovat vzdáleně, nehledě na jeho důležitost; to znamená, že si podniky mohou samy určit, jaké aktivity vyžadují lidskou přítomnost.
  • Možnost v reálném čase řídit veškeré procesy, což umožní okamžité reakce, ať už vzdáleně či na místě.
  • Zvýšená míra automatizace. V závislosti na zpětné vazbě každého zapojeného přístroje se vygenerovaná operační data rovnou analyzují, což zprostředkuje efektivní automatizaci firemních procesů.
  • Výpočetní síla se využije tam, kde to dává smysl, a aplikace na edge zařízeních budou moci být bez problémů využívané a relevantní.
  • Vrozená vyšší míra bezpečnosti bez oběti v podobě celkového výkonu. I kriticky důležité procesy tak mohou běžet bezpečněji, a přesto s vyšším výkonem, než když dřív.

Firmy často na komerční 5G sítě a operátory nečekají, 49 % z nich už je připraveno a na implementaci pracují. Hodnota 5G dalece přesahuje vyšší rychlost a nižší latenci; bezpečnost a spolehlivost jsou pro jakoukoliv digitalizaci stejně důležité.

U spotřebitelů se nová síť uplatní hlavně u služeb jako je hraní her v rozšířené či virtuální realitě; uživatelé se v tomto případě nezdráhají zaplatit více, než je běžné, pokud mají zaručenou spolehlivost.

 

Jaký bude reálný rozdíl mezi 4G a 5G sítí? Rychlost? Stabilita?

Rychlost, latence, kapacita, spolehlivost a bezpečnost. Vše bude po nasazení 5G sítí zlepšeno, přičemž cena přenosu dat skrze síť se naopak sníží.

Snížená latence v síti znamená, že data a reakce na data budou dostupná v reálném čase, což umožní vzdálené nebo autonomní fungování řady zařízení, strojů a procesů. To bude podle mě největší rozdíl mezi současnými sítěmi a vygeneruje řadu use cases, které nejsou s 4G sítí možné.

Důsledkem bude zvýšení důležité kvalitní sítě a nutnost zvýšení bezpečnosti – z hlediska technického, architektury i spolehlivosti dodavatelského řetězce.

 

Jak současné problémy mobilního internetu, jako jsou třeba problémy s připojením ve větších městech s řadou Wi-Fi přístupových bodů, ovlivní implementaci 5G sítí?

Jednou z největších výhod 4G nebo 5G sítí oproti Wi-Fi je, že 5G běží na regulovaném pásmu, což znamená, že jen poskytovatelé, kteří ho vysoutěží, mohou na této frekvenci data přenášet a zajistit tak dostatečnou kvalitu služby svým zákazníkům. Wi-Fi oproti tomu běží na otevřeném pásmu a každý v něm může data přenášet. V hustě zalidněných oblastech proto vidíme zhoršení uživatelské zkušenosti. Kdyžu ž mluvíme o kapacitě, tak mobilní sítě jsou lepší i díky architektuře a specifickému hardwaru. 5G síť tak rozhodně zlepší zákaznickou zkušenost i v tomto případě.

 

Co se týče Huawei, je dobře známo, že pomáhalo budovat infrastrukturu pro 3G a 4G sítě v mnoha evropských zemích. Kde vůbec 5G sítě bez této čínské firmy prakticky postavit?

Samozřejmě, bez Huawei nebo čínských distributorů jde síť postavit! Dobrým příkladem tohoto je 5G síť Swisscomu ve Švýcarsku; jde o světovou jedničku v oblasti pokrytí 5G signálem, momentálně jde o více než 90 % populace země. Celá síť byla postavena téměř ze 100 % hardwarem Ericssonu. Některé další přední 5G trhy, jako je Jižní Korea, USA, Japonsko nebo Austrálie už se rozhodla čínské dodavatele pro 5G zakázat – a přesto patří mezi jedny z předních osvojitelů 5G připojení na trhu.

Standardizace mobilní komunikace zajišťuje, že výběr není omezen na jediného dodavatele, stejně tak není třeba jen jediného distributora. Sítě mohou být postaveny dle nejlepších bezpečnostních a technologických principů, přičemž na výběr je z celé řady dodavatelů. Slýchám často, že někteří distributoři či prodejci jsou nenahraditelní, ale to je podle mě specificky česká záležitost, kde čínští dodavátelé ovládají přes 85 % rádiové sítě. Z pohledu Ericssonu mohu říct jen to, že dnes dodáváme celosvětově přes 45 komerčně fungujících 5G sítí a jsme připraveni to samé udělat i v České republice, pokud se tak operátoři rozhodnou. Ericsson produkuje dostatek 5G hardwaru, aby nebylo pochyb o tom, že to zvládne.

 

Jak funguje Ericsson Spectrum Sharing?

Ericsson Spectrum Sharing transformuje způsob, kterým je 5G síť nasazena po světě. Přináší 5G připojení komukoliv, kamkoliv a je rychlejší, protože využívá už existující hardware, pásma a podobně. Zvyšuje také pokrytí a nabízí rychlou cestu k 5G s minimální capex investicemi.

Aby bylo možné zavést nákladově přijatelné, širokopásmové 5G připojení, je nutné, aby 5G operovalo také na nižších frekvenčních pásmech, kde momentálně běží 4G technologie u většiny operátorů. V současnosti LTE využívá hodně uživatelů, takže úplně pásmo přeměnit najednou nelze. Ericsson Specturm Sharing umožní pásmo „sdílet“ na existujících 4G frekvencích, což snižuje negativní dopady úprav sítě na operátora i zákazníka. To vše se děje na softwarové úrovni, takže stačí jeden klik tlačítka, bez dodatečného hardwaru.

 

Momentálně je 5G obklopeno kontroverzí, přestože majorita profesionálů a vědců tvrdí, že jde o kompletně bezpečnou technologii. Jak přesvědčíte lidi, že se není čeho bát?

Bezpečnost a kvalita je zajištěna. Tuto kvalitu zkoumají různé nezávislé expertní skupiny, zahrnující třeba také Světovou zdravotnickou organizaci (WHO). Tato organizace také jednoznačně potvrdila, že neexistují důkazy o tom, že by expozice rádiovým vlnám mohla způsobit jakékoliv zdravotní potíže. Naše produkty samozřejmě splňují veškeré zákonné požadavky i doporučení, které zajišťují jejich bezpečnost dle různých zdravotnických a vládních organizací.

 

Kdy dojde k obecnému osvojení 5G sítí? Bude to v České republice později nebo dříve v porovnání se zbytkem Evropy?

V současné době je České republika až za prvními pionýry v Evropě. Podle GSMA je v Evropě 31 5G komerčních sítí a v České republice jsme k červenci 2020 zatím viděli jen jedno oznámení o chystaném spuštění komerční 5G sítě. Částečně to přisuzuji nedokončené aukci 5G kmitočtů k 700MHz a 3,4GHz pásmům; prvními poskytovateli v ČR tak mohou být pouze ti, kteří mají licenci na 3,6GHz pásmo. (Aukce kmitočtů pro 5G síť provází v ČR dlouhodobě problémy, vysoutěžené kmitočty se nezačnou předávat minimálně do přelomu roku, pozn. red.)

Na podnikovém trhu ale vnímám zájem o 5G služby. Mluvíme o 5G projektech s velkými společnostmi, které výhody 5G sítě pro svůj průmysl vidí a můj názor je, že tyto průmyslové 5G use cases budou ty první, které skutečně přinesou významnou přidanou hodnotu oproti současným technologiím. Ericsson na tomto spolupracuje s podniky jako Audi, Daimles, Scania nebo Volkswagen a podobně.

Věřím, že pokrytí 5G sítí se v Česku může výrazně odrazit od země s aukcí kmitočtů v 700MHz pásmu. Moderní 5G infrastruktura zvládne pouhé softwarové přidání frekvenčních pásem do sítě a můžeme očekávat, že operátoři funkcionalitu spustí ihned, co budou moci. Dokud nebudou kmitočty tohoto pásma předány operátorům, pokrytí 5G sítí budou omezeno jen na oblasti s větším počtem lidí, kde je vysoká kapacita kvůli hustotě obyvatelstva potřeba.

 

Jaká je 5G vize Ericssonu?

5G je inovační platforma. Předchozí generace sítě se zaměřovaly hlavně na spotřebitele a mezilidskou komunikaci. 5G pozvedne svou službu zákazníkům, podnikům a internetu věcí na novou úroveň, kde se excelentní konektivita stane předpokladem.

Primární využití 5G sítě očekáváme hlavně v těchto 3 oblastech:

První jsou metropolitní oblasti, kde by 5G měla pomoci se zvýšením kapacity. Očekáváme, že přenos mobilní dat stoupne o čtyřnásobek do konce roku 2025. Vylepšené mobilní širokopásmové spojení vyšlape cestu operátorům a poskytovatelům služeb, kteří budou moci lépe balancovat náklady a kvalitu pro konečné spotřebitele. To je to, co uživatelé sami chtějí. Podle naší studie Ericsson ConsumerLab více než 70 % spotřebitelů očekává, že 5G přinese lepší výkon v oblasti rychlosti a spolehlivosti i nižší latenci. To umožní nabízet spotřebitelům lepší možnosti v oblasti videoher, přehrávání videí a filmů a rozšířené či virtuální realitě.

Dále vnímáme zlepšení pro operátory, pro které bude dávat smysl stavět technologii na konceptu fixed-wireless access (FWA). Konkrétně pro domácnosti nebo malé podniky v méně dostupných oblastech to bude dávat smysl, cena výstavby optického kabelu nebo podobného připojení je tam zkrátka příliš vysoká.

soutez_casestudy

Časem očekáváme, že inovace přinesené 5G sítěmi se projeví v oblasti internetu věcí. Digitalizace se děje napříč všemi segmenty, některé privátní a podnikové sítě už nyní využívají mobilní a 5G technologie. V budoucnu uvidíme transformace přinesené 5G sítěmi třeba u internetu věcí, kde v případě klíčových zařízení přijde na řadu rychlost, nízká latence a bezpečnost 5G sítí. Vidíme zde potenciál k transformaci podniků a celkově společnosti jako takové – s use cases, jakými jsou chytrá výroba, chytrá města, samořiditelné automobily nebo pokročilé, digitalizované zdravotnictví, kupříkladu.

 

Byl pro vás článek přínosný?