Hlavní navigace

Datová centra eBay budou pohánět palivové články

 Autor: © .shock - Fotolia.com
Datová centra spotřebovávají na světě stále větší množství energie. Jejich správci se proto pokoušejí najít ekologičtější i ekonomičtější zdroje.
Lukáš Pfauser 24. 6. 2012

Sdílet

Známá internetová aukční síň eBay zvolí pro svá nová datová centra jako zdroj energie palivové články. Dosud se tato technologie používají spíše pro záložní napájení.
Půjde zatím o nejvýznamnější krok firmy směrem k podpoře obnovitelných zdrojů. Podle dostupných informací se nová eBay v americkém Utahu dostanou do ostrého provozu přibližně v polovině příštího roku.

Za instalaci novinky převezme odpovědnost firma Bloom Energy. Půjde konkrétně o zajištění provozu třiceti palivových článků na bází bioplynu s kapacitou výkonu 6 megawattů. Bioplyn se bude získávat z odpadu vyprodukovaného při práci v zemědělství.

Tradiční záložní systémy (jakými jsou kromě jiného dieselové generátory nebo nepřerušitelné zdroje napájení) se vedení firmy eBay rozhodlo definitivně opustit. Firma v nedávném vyjádření uvedla, že za záložní zdroje k palivovým článkům zvolí elektrorozvodné sítě.

 

Datová centra s novým napájením budou podle dalších informací společnosti obstarávat chod komerčních aktivit spojených s prodejem a nákupem výrobků a také chod internetových platebních systémů PayPal a službu StubHub, tedy webovou službu, která uživatelům umožňuje nákup lístků.

Celkem u eBay půjde už o pátou (a dosud největší) instalaci směrem k obnovitelným zdrojům energie. Ebay má přímo místech, kde jsou umístěna její datová centra, instalovány solární kolektory s výkonem 665 kilowattů. Sídlo firmy v americkém San José je zase napájeno pomocí systému solárních panelů s výkonem 650 kilowattů, který doplňují palivové články o výkonu 500 kilowattů. I datová centra v Denveru využívají alternativní solární pohon s výkonem 100 kilowattů.

 

Nově budované datové centrum nebude prvním projektem, jehož energetické řešení bude mít na starost společnost Bloom Energy. Ví se, že do datového centra společnosti Apple v Severní Karolíně dodala 24 palivových článků. Ty by mohly podle stávajících informací začít dodávat energii již v průběhu tohoto měsíce.

Datová centra spotřebovávají na světě stále větší množství energie. Jejich správci se proto pokoušejí najít ekologičtější i ekonomičtější zdroje. Často jde právě o zdroje obnovitelné – výjimkami není energie z biomasy ani systémy využívající vodu, slunce nebo vítr.

Mezi další přístupy šetrné k přírodě patří tendence omezit klasické zdroje energie cíleně na určité funkce. V místech, kde je to možné se například k chlazení nabízí využít místo náročných klimatizačních zařízení odpařování. Datová centra Facebooku, která stojí na okraji polárního kruhu ve Švédsku, zase využívají chlazení okolním vzduchem.