Hlavní navigace

Dell skončí s výrobou netbooků, nebude možná poslední

Dell již před několika měsíci přestal vyrábět svoje netbooky řady Mini a nyní potvrdil, že odchází z tohoto stále méně uživatelsky atraktivního trhu.
Martin Noska 19. 12. 2011

Sdílet

Při doprodání zásob netbooků Mini se společnost prý rozhodovala, zda ve výrobě pokračovat, ale nakonec padlo rozhodnutí zaměřit se na jiné typy mobilních zařízení – na již dříve oznámené tablety (viz článek Dell se ve velkém vrhá do výroby tabletů a smartphonů), tak i na nové typy ultratenkých notebooků, takzvané ultrabooky.

Oficiální stanovisko firmy je, že se chce zaměřit na tenká a výkonná řešení, se kterými měla v dřívější době úspěch, zejména s řadou XPS, čímž Dell odkazuje na nedávno uvedené notebooky XPS 15z a XPS 14z. Naopak příliš úspěch ovšem Dell neslavil se svým pokusem Adamo, s nímž chtěl konkurovat MacBooku Air.

Dell byl na trhu s netbooky od roku 2008, kdy uvedl model Inspiron Mini 9. Ten byl osazen tradičním procesorem Atom N270 a měl 8,9palcový displej. Druhá generace Dell Inspiron Mini 10 s desetipalcovými displeji používala Atomy Z520 a Z530 s frekvencemi 1,33, respektive 1,60 GHz. Nicméně v poslední době trh s netbooky trpí nezájmem uživatelů, kteří se soustředí raději na nákup tabletů.Navíc samotné netbooky od různých výrobců se jen minimálně lišily a po hardwarové stránce byly často vysoce zaměnitelné.

Podle Davida Daouda, analytika IDC zaměřeného na PC, byly netbooky určitým artefaktem doby způsobeným ekonomickou krizí, kdy představovaly levnější variantu běžného počítače. Nicméně v současnosti již nejsou podle Daouda pro uživatel příliš zajímavé.

Na rozdíl od Aceru nebo Asusu nebyl Dell podle Daoudových slov nikdy velkým hráčem v oblasti netbooků. Jeho pozici je stále spíše vnímána jako dodavatele zejména podnikových řešení, takže rozhodnutí skončit na tomto trhu je pochopitelné a je pravděpodobné, že Dell budou možná následovat další výrobci, protože na stále se smršťujícím trhu s netbooky je již nějakou dobu poměrně těsno.