Hlavní navigace

Denon AVR-2311

13. 3. 2011

Sdílet

www.eurostar-ostrava.cz, 26 990 Kč Snaha uvést kompletní sortiment nových modelů už dlouho nebyla u většiny výrobců AV receiverů tak zjevná. Není divu, 3D obraz a spolu s ním HDMI 1....

www.eurostar-ostrava.cz, 26 990 Kč

Snaha uvést kompletní sortiment nových modelů už dlouho nebyla u většiny výrobců AV receiverů tak zjevná. Není divu, 3D obraz a spolu s ním HDMI 1.4 znamenají, že své železo vymění řada majitelů o nějaký ten rok dříve, nehledě na to, že zájem o modely podporující pouze starší HDMI 1.3 z pochopitelných důvodů rychle uvadá.
Na druhou stranu Denon patří mezi výrobce, kteří nové modely uvádějí každoročně – číslovka 11 na konci ostatně odpovídá modelovému roku. Zatímco před rokem nám na testovacím stole přistál model 1910 posazený o kategorii níže, letos jsme se podívali na zoubek zástupci střední třídy. S doporučenou cenou 26 990 Kč jsou hlavními konkurenty Denonu například Yamaha RX-V 1067 či Onkyo TX-NR808 – ve všech případech se jedná o nové modely uvedené ve druhé polovině minulého roku, podporující svorně HDMI 1.4.
Při rozbalování novinky nás čekala dvě malá překvapení. Tím prvním byla změna dálkového ovladače – namísto oboustranného typu s ergonomickými tlačítky často využívaných funkcí na straně jedné a výklopnými dvířky se zbytkem tlačítek na straně druhé nás čekalo klasické, nepříliš přehledné dálkové ovládání, které považujeme spíše za krok zpět (je to ovšem věc názoru). O něco větším šokem bylo plastové čelo přístroje. Již před rokem jsme se nad plastem místo tradičního leštěného hliníku podivovali u nižší řady 19xx – jenže zatímco tam to mohl být vzhledem k ceně krok pochopitelný, u 2311 se podle našeho názoru jedná o designový přešlap. Při pohledu zpět lze konstatovat, že Denon poslední tři roky vyměňuje kovový čelní panel za plastový vždy o jednu řadu výše a nám nezbývá než se ptát, zda máme podobný trend očekávat i v roce příštím u řady 33xx.
Vzhled by neměl být ve světě kvalitního zvuku a obrazu pro domácí kino hlavním kritériem, konektivita a rozhraní hrají roli o poznání významnější. Zatímco v případě HDMI je možné s povděkem kvitovat nárůst počtu vstupů na šest, zmizel v této kategorii běžný (a námi velmi ceněný) phono vstup a bohužel zmizely též B terminály pro přední reproduktory, jimiž se Denon výrazně odlišoval od konkurence a umožňoval snadný provoz klasické 5.1 či 7.1 kompaktní repro sestavy pro domácí kino současně s přepínatelnými velkými reproduktory pro poslech hudby z libovolného zdroje (a nikoliv pouze z analogových zdrojů při provozu formou druhé zóny). Co je ale ještě podstatnější: tam, kde vedle USB nabízí konkurence také síťové LAN rozhraní, nemá AVR 2311 co nabídnout. Absence podpory internetového streamování a přehrávání hudby z lokální sítě je vůbec největší slabinou ve srovnání s konkurencí, o něco méně zásadním nedostatkem pak je absence druhého HDMI výstupu či nekompatibilita s formátem FLAC při přehrávání z USB portu (tu nabízí například konkurenční Yamaha).

Naopak stydět se Denon už tradičně nemusí za část předzesilovače a zesilovače – zde je vše v pořádku, o čemž svědčí „zdravá“ špičková spotřeba 600 W (udávaný výkon zesilovače je 135 W × 7 při šesti ohmech – u receiverů se ale už tradičně nepředpokládá možnost maximálního výkonu na všech kanálech současně). Frekvenční rozsah 10 Hz–100 KHz je pro Denon typický, zvuk je dynamický, plný a s velmi dobrým podáním detailů. Výtečně funguje též automatická kalibrace pomocí měřícího mikrofonu. Výrobce je bohužel skoupý pokud jde o použité AV obvody či DAC převodníky – produktový leták ani uživatelský manuál nic nenapoví, nicméně podrobné prošťourávání webu Denonu a diskusních fór odhalilo, že použity jsou nově DAC AKM 4358VQ namísto dřívějších či u konkurence běžných TI BurrBrown (obvykle PCM 1796) – důvodem bylo patrně snížení výrobních nákladů, bohužel za cenu nižšího vnitřního dynamického rozsahu převodníků (112 dB oproti 123 dB). V případě AV obvodů jsme bohužel tolik štěstí neměli a nepodařilo se nám jednoznačně zjistit konkrétní typ a výrobce, nicméně tipujeme, že přinejmenším de-interlacer bude od ABt (Anchor Bay technology), tedy o něco lepší než často osazované postarší obvody Faroudja, ale nikoliv tak kvalitní jako HQV Reon.
AVR-2311 v nás zanechává smíšené pocity. Subjektivně hodnocený zvukový i obrazový výkon ceně rozhodně odpovídá, nicméně absence LAN rozhraní, phono vstupu, druhého HDMI výstupu, vícekanálového analogového vstupu, plastové čelo a některé další detaily jasně ukazují, že výrobce se snažil při návrhu šetřit (což potvrzuje i pohled na výbavu levnějších modelů letošní řady). V cenové kategorii mezi 20 a 30 tisíci už ale mají zákazníci právo na to být rozmazlováni (nebo volit vyloženě audiofilskou značku typu NAD či Cambridge Audio s chudší výbavou) – a nemůžeme se zbavit pocitu, že Denon nás, na rozdíl od Yamahy RX-V 1067 či Onkyo TX-NR 808, v letošním modelovém roce rozmazlovat nehodlá.

Výkon na kanál: 105 W (8 ohmů, 20 Hz–20 kHz, 0,05 % THD), rozsah 10 Hz–100 kHz, +1/–3 dB (Direct)
Podpora audio formátů: Dolby True HD, DTS HD, DD Plus, DD EX, DPL IIz, DTS-ES, DTS 96/24, DTS Neo:6
Videokonverze mezi AV vstupy/na HDMI: ano/ano
Vstupy analogové: 8× audio, 2× komponentní video, 2× S-video, 4× kompozitní video
Výstupy analogové: 7.1, zone 2, komponentní video, 2× kompozitní video
Vstupy digitální: 3× optický, 2× koaxiální, 6× HDMI
Výstupy digitální: HDMI, optický
Jiné: USB s podporou iPod/iPhone, 12v Trigger, Zone2 DO, Dock control, RS-232

Byl pro vás článek přínosný?