Hlavní navigace

Finanční hrozby byly zacílené převážně na firemní uživatele

21. 4. 2020

Sdílet

 Autor: Fotolia © Pixelot
Bankovní trojští koně jsou jednou z nejrozšířenějších online hrozeb, kterou se kyberzločinci snaží získat peníze. Trojani obvykle vyhledávají údaje z platebních karet zadávané v rámci internetových plateb, nebo přihlašovací údaje k online bankovnictví.

Za celý loňský rok bylo bankovními trojskými koni napadeno 773 943 uživatelů bezpečnostních řešení Kaspersky.

Třetina těchto útoků byla minulý rok zacílena na korporátní uživatele. Jde o významný nárůst vzhledem k tomu, že v předchozích třech letech se jejich podíl pohyboval mezi 24 a 25 %. Podle expertů za tímto nárůstem stojí jasný kalkul ze strany hackerů – ti díky bankovním trojanům získají nejen bankovní a platební údaje uživatelů, ale také skrz chybu zaměstnanců přístup k firemním finančním zdrojům.

Nejvíce napadených uživatelů tímto typem útoků bylo v Rusku. Jejich podíl na celosvětovém množství představuje více než 30 %. Na druhém místě následovalo Německo (7 %) a Čína (3 %).

„I když loni na jednu stranu kleslo celkové množství útoků bankovními trojskými koni, významně se na druhou stranu zvýšil podíl napadených firemních uživatelů. Proto bychom všechny chtěli nabádat k maximální ostražitosti, když manipulují s financemi v online prostředí. Podceňovat kyberzločince se nikdy nevyplácí,“ upozorňuje Oleg Kupreev, bezpečnostní odborník ze společnosti Kaspersky.

Další zajímavá data z oblasti finančních hrozeb za rok 2019

Phishing

-       Celkový počet detekovaných pokusů finančního phishingu se v minulém roce vyhoupl z 44,7 % na 51,4 %

-       Bezmála každý třetí pokus o navštívení phishingové stránky, který zablokovaly produkty Kaspersky, se týkal bankovního phishingu (27 %)

-       Podíl phishingových útoků na platební systémy a e-shopy tvořil 17 % a 7,5 %. Jedná se o téměř stejné množství jako v roce 2018.

-       Snížilo se množství uživatelů počítačů Mac, kteří se setkali s finančním phishingem (54 %)

Bankovní malware (Windows)

-       V roce 2019 bylo bankovními trojskými koni napadeno 773 943 uživatelů, což je oproti roku 2018 pokles o více než sto tisíc (889 452)

-       35,1 % napadených uživatelů bankovním malwarem bylo korporátních uživatelů

Bankovní malware zacílený na Android

Cloud24

-       Počet uživatelů zařízení s OS Android, kteří se setkali s bankovním malwarem, se v roce 2019 snížil na 675 000 (v roce 2018 jich bylo 1,8 milionu)

-       Nejvíce napadených uživatelů bylo v Rusku, Jihoafrické republice a Austrálii

Byl pro vás článek přínosný?