Hlavní navigace

GitHub roste, velké podniky akceptují open source

27. 12. 2012

Sdílet

 Autor: © kentoh - Fotolia.com
Mluví se o druhém zlatém věku otevřeného zdrojového kódu.

GitHub je hostovací služba pro softwarové projekty. Nabízí distribuovaný systém pro správu zdrojového kódu a jeho verzí, který klade důraz na rychlost. Původně byl vyvinut Linusem Torvaldsem pro projekt jádra systému Linux, od té doby na něj přešla řada dalších projektů.

GitHub byl založen v roce 2008 a působivě roste. Každým dnem se na něm registruje 10 000 nových uživatelů, část s projekty s otevřeným kódem má již přes 2,8 milionů členů, kteří každý den přidají 25 000 nových skladišť se zdrojovým kódy k 4,6 milionům existujících. To v roce 2012 představovalo 133procentní narůst uživatelské báze a 171procentní nárůst počtu zdrojů. Tento fakt samozřejmě přilákal pozornost investorů, v červenci 2012 získal projekt investici 100 milionů dolarů, z větší části od společnosti Andreessen Horowitz.

Služby GitHubu jsou bezplatné a v podstatě bez omezení pro sdílený otevřený kód, v případě privátních úložišť potom stojí od 7 do 200 dolarů podle cenového tarifu v závislosti na počtu podporovaných týmů a privátních úložišť.

Rychlá expanze GitHubu ukazuje nejen na rostoucí objem projektů open source, ale nepřímo také na rostoucí popularitu a význam toho typu softwarového vývoje mezi společnostmi. Otevřený kód byl kdysi čistě záležitostí fandů. Avšak později – když Red Hat svým ziskem přesáhl jednu miliardu dolarů – byl uznán za hodný komerčního zájmu. Dnes začíná znít důvěryhodně i pro velké společnosti, což vyvolává další posun v přístupu vedoucích pracovníků i vývojářů k němu.

GitHub zdůrazňuje sociální stránku programování a jeho expanze na ní staví. Jak GitHub říká ve svém shrnutí celoročních výsledků: „Je lepší pracovat společně, než osamoceně. Vývojem svého software na GitHubu umožňujete 2,8 milionů lidí, aby vám pomohli.“

Řada komentátorů začíná mluvit o druhém zlatém věku otevřeného zdrojového kódu. První prudký nárůst popularity nastal v devadesátých letech s příchodem Linuxu, MySQL a dalších technologií, které poprvé zviditelnily open source pro velké podniky. Současná exploze přináší další skupinu obrovských projektů jako Android, Open Stack, Hadoop, Mono DB a další.

Jak říká Floyd Strimling ze společnosti Zenoss: „Možná největší změnou je, že velké organizace dnes dovolují svým zaměstnancům přispívat k projektům spadajícím pod open source.“ Příkladem takového projektu může být cloudová služba OpenStack spadající pod licenci Apache, iniciativa odstartovaná v červenci 2010 společností NASA a Rackspace hosting. od té doby se k ní přidalo na 150 velkých firem jako je HP nebo Dell. Ty se tak oficiálně přihlásily k open source jako možnému obchodnímu modelu, kdy možná až 80 procent daného řešení je sdíleno mezi konkurenty a jednotlivé společnosti inovují v rámci zbývajících 20 procent.

Byl pro vás článek přínosný?