Hlavní navigace

Guardian zveřejní další data od Snowdena

11. 10. 2013

Sdílet

 Autor: © IDG
Šéfredaktor britských novin Guardian Alan Rusbridger oznámil, že plánuje zveřejnit více informací, které odtajnil Edwarda Snowden, a to i přes varování MI5, že může takové odhalení způsobit nedozírné škody.

Rusbridger trvá na tom, že noviny měly právo uniklé soubory zveřejnit a že tím pomohly vyvolat nezbytnou debatu na téma soukromí a výzvědných služeb. Jeho komentář přišel poté, co nový šéf MI5 Andrew Parker prohlásil, že zveřejnění toho, jaké techniky mají výzvědné služby k dispozici, pomáhá především zločincům a teroristům.

Snowden, bývalý kontraktor CIA, uprchl do Ruska s množstvím tajných dat včetně 58 000 souborů britské agentury GCHQ. Již zveřejněné materiály odhalily kapacitu a možnosti monitorování komunikace britských i amerických výzvědných agentur. Rusbridger řekl, že plánuje zveřejnit dokumentů ještě více.

Parker upozornil již v dubnu při svém prvním veřejném proslovu, že údaje, které agentura GCHQ nasbírala v posledních deseti letech, hrály významnou roli v zastavení mnoha teroristických útoků. Aniž by Snowdena zmínil jménem, řekl, že „zveřejnění možností a dosahu technik GCHQ způsobilo nedozírné škody.“ Dále varoval, že teroristé mají desítky tisíc způsobů komunikace: „E-mail, telefony IP, online hry, sociální sítě, chatovací místnosti, anonymizéry a myriádu mobiních aplikací.“ Podle Parkera byla možnost zpřístupnit takové informace pro MI5 zásadní k obraně země.

Rusbridger si myslí, že lidé z bezpečnosti nikdy o debatu nestáli a chtěli by v tajnosti držet vše. „Nechcete, aby o tom psal tisk nebo kdokoliv jiný. Ale MI5 nemůže být v této debatě jediným hlasem.“ Rusbridger také dodal, že Guardian odhalil „rozsah, v jakém je celá populace potenciálně pod dohledem.“

Na Parkerovy obavy, že zveřejnění tajných informací pomáhá teroristům, Rusbridger odpověděl: „To budou říkat všichni. Když se podíváte na dějiny výzvědných služeb, zjistíte, že to samé říkali už v roce 1990.“

Nezávislý člen parlamentu Patrick Mercer míní, že by data zveřejněna být neměla, pokud by to narušilo bezpečnost veřejnosti. „Pokud je ohrožena bezpečnost odhalením příliš mnoha informací, je to chyba. Jen si představte, že bychom odhalili všechna tajemství kolem Enigmy během druhé světové války. Veřejnost by to sice zajímalo, ale válku bychom prohráli.“

Byl pro vás článek přínosný?