Hlavní navigace

Hackeři z Anonymous už nejsou anonymní – policie je pozatýkala

Hackeři ze skupiny Anonymous, kteří útočili na weby komerčních společností jako Visa, MasterCard, PayPal, Amazon.com či Sony, na vládní weby a další atraktivní cíle, během několika předchozích dní skončili ve vězení.
Pavel Louda 14. 6. 2011

Sdílet

Zatímco minulý pátek byly zatčeni tři členové skupiny hackerů (po jednom v Barceloně, Alicante aValencii), včera se do rukou policie dostalo dalších 32 lidí v Turecku. O tom, že šlo o tamější velkou akci, svědčí i to, že zatýkaní bylo realizovano ve dvanácti městech najednou včetně Ankary a Istanbulu.

Jako nástroj pro útoky byl aktivisty v Turecku zvolen Low Orbit Ion Cannon, snadno použitelné řešení pro DDoS, avšak jak uvedli bezpečnostní experti, problémem pro hackery bylo to, že lze jednoduše vystopovat, kdo vlastně útok provedl – a to se pravděpodobně stalo osudným i pro oněch 32 aktivistů. Ti pokročilejší se ale zaštiťují různými botnety, tedy sítěmi na dálku ovládaných PC, u nichž nejde původce ataku prakticky vůbec vysledovat.
Sdružení Anonymous představuje decentralizovanou skupinu aktivistů, kteří provádějí distribuované útoky vedoucí k odepření poskytování služeb  (DDoS, distributed denial-of-service), a to jak proti státní správě, tak proti podnikatelským subjektům jako jsou banky či nadnárodní výrobci. Po jejich zásahu jsou webové stránky těchto organizací mimo provoz.

skoleni31_1

Na příklad ve Španělsku musela policejní skupina Technological Investigation Brigade analyzovat 2 miliony řádků různých chatů a webových stránek, aby na ony tři hackery přišla. Vyšetřování bylo přitom zahájeno už vloni v říjnu, kdy byl hackery Anonymous napaden web španělského ministerstva kultury. Při razii policie našla software pro vytváření škodlivého kódu i systémy pro pokročilé šifrování komunikace mezi jednotlivými členy kriminální skupiny. Dva zatčení Španělé dokonce neměli vlastní internetové přípojky, ale spoléhali se pouze na haknutí tamějších Wi-Fi sítí.
Co se týče Turecka, již v pátek Anonymous oznámili na svých stránkách AnonOps Communications, že útoky proti tureckým vládním internetovým stránkám budou součástí jejich protestů proti tomu, že se v této zemi o prázdninách plánuje zavedení filtrování brouzdání internetu.

Podle jejich mluvčího během posledních několika let byl tamější vládou omezen přístup ke službám jako YouTube, Rapidshare, Fileserve apod. Naposled to bylo omezení k službám Googlu.