Hlavní navigace

IE9 údajně boduje v ochraně před sociálním hackingem

20. 7. 2011

Sdílet

Organizace NSS Labs zveřejnila výsledky dalšího ze svých testů, ve kterém porovnávala schopnost internetových prohlížečů chránit uživatele v Evropě před útoky sociálního inženýrství, resp. sociálního hackingu.

Podle studie dopadl nejlépe prohlížeč Internet Explorer 9, který zablokoval 92 procent útoků tohoto typu, druhý skončil s 90procentní úspěšností jeho předchůdce Internet Explorer 8. Prohlížeče Safari 5, Chrome 10 a Firefox 4 dokázaly zachytit 13 procent sociálně laděných útoků, Opera 11 dokonce jen 5 procent.

Prohlížeče Microsoftu se již umístily na prvním místě i v předchozích testech NSS Labs (které byly Microsoftem sponzorovány), ty ovšem sklidily od odborné veřejnosti poměrně intenzivní kritiku, neboť se zaměřovaly jen na porovnávání útoků určitého typu a ne na celkovou bezpečnost. Také metodologie výběru útoků prý není zcela průhledná.

Podle statistik Eurostatu zaznamenalo v roce 2010 nějakou újmu způsobenou s internetovým útokem 31 procent obyvatel evropské sedmadvacítky. Jako výsledek napadení svého počítače uvedli nejčastěji ztrátu nějaké informace nebo svého času. Podle průzkumu Ipsos Tambor se s nějakou internetovou hrozbou setkala v uplynulém roce i čtvrtina dotázaných Čechů. Nejčastěji šlo o spam, zavirovanou stránku nebo trojského koně.

Úspěšnému výsledku prohlížeče Internet Explorer 9 v testu NSS Labs podle zástupců Microsoftu údajně pomohla především funkce SmartScreen URL Reputation, která s využitím celosvětové databáze kontroluje stránky na přítomnost škodlivých kódů. Díky ní prohlížeč zablokoval 92 procent možných útoků. Se zapnutou funkcí SmartScreen Application Reputation, která stejným způsobem kontroluje stahované soubory, byl prohlížeč v blokování útoků sociálního inženýrství údajně stoprocentně úspěšný.

Byl pro vás článek přínosný?