Hlavní navigace

Intel čelí kvůli funkci Insider v procesorech Sandy Bridge kritice

8. 1. 2011

Sdílet

Společnost Intel tento týden obhajovala svou novou funkci Insider, která je obsažena v jejích nejnovějších počítačových čipech architektury Sandy Bridge.

Tato novinka zabezpečuje streamování filmů ve vysokém rozlišení z webů, které nabízejí online filmy do počítače.

Technologie Insider je nová funkce čipu, která odemyká filmy ve vysokém rozlišení na webech s online streamovanými filmy. Tato technologie je ovšem kontroverzní, někteří členové publika na veletrhu Consumer Electronics Show (CES) namítali, že Intel by se mohl snažit převzít kontrolu nad on-line filmy a to tím, že by uživatelé museli mít procesory Sandy Bridge.

Nicméně Intel tuto technologii obhajuje a tvrdí, že se pouze snaží poskytovat bezpečnostní prvky, které přesvědčí studia ke streamování filmů ve vysokém rozlišení na obrazovky počítačů místo toho, aby je držela uzamčené.

Technologie Insider vytváří zabezpečené spojení mezi poskytovatelem streamu a počítačem, který má jeden z nových čipů Core i3, i5 nebo i7, které jsou založené na architektuře Sandy Bridge. Nejnovější procesory, představené na CES tento týden, mají speciální ověřovací a kódovací hardware a firmware využívaný k vytvoření zabezpečeného spojení.

Během demonstrace webová stránka nabízející streamy filmů CinemaNow identifikovala počítač s procesorem Sandy Bridge a poté začala přehrávat 1080p verzi filmu Počátek.

Nicméně Insider nemá být technologií pro správu digitálních práv ani na limitování dostupnosti obsahu pro uživatele, tvrdí Josh Newman, ředitel marketingu u společnosti Intel.

Studia chtějí chránit svůj prémiový obsah a mají obavy z jeho streamování do počítačů, které jsou brány jako nezabezpečená zařízení, vysvětluje Newman. Technologie Insider vytváří zabezpečené spojení za účelem zabránění kopírování filmu přes síť nebo uvnitř počítače.

"Insider dává počítačům úroveň zabezpečení, kterou studia vyžadují, aby poskytla svůj obsah pro uživatele. V minulosti studia velmi nerada streamovala své filmy. Vůbec nejde o DRM technologii," tvrdí Newman.

Technologie Insider přesvědčuje studia, aby se cítila více bezstarostně a věřila, že je k dispozici bezpečnostní prvek, který ochrání jejich streamovaná videa. Studia mohou implementovat svou vlastní DRM technologii. To by mohlo přinést k dispozici více 1080p filmů, kterých nyní moc v nabídce nenajdeme.

"Pokud se podíváte na technologii Blu-ray v počítačích, potřebovala ochranu, řešení bylo nalezeno. Teď je to něco podobného, chce to najít ochranu a přesvědčit studia, že prostředí je již bezpečnější," tvrdí Newman.

Společnost Warner Bros. Home Entertainment Group v současnosti streamuje obsah pouze ve standardním rozlišení, nicméně s novým bezpečnostním opatřením začne přehrávat filmy i ve vysokém rozlišení, prozradil Kevin Tsujihara, prezident společnosti tento týden na tiskové konferenci firmy Intel.

Studio poskytne k dispozici pro přehrávání 300 nových titulů ve vysokém rozlišení a v budoucnu je možné přehrávání i 3D obsahu na počítačích za využití bezpečného spojení, řekl Tsujihara.

Studia nemusí implementovat technologie Insider pro přenos 1080p filmů, ale budou chráněna bezpečnostními funkcemi na úrovni hardwaru, řekl Newman. Nicméně neprozradil, zda tato technologie bude moci být licencována jinými výrobci čipů nebo zda bude implementována do jiných čipů.

Byl pro vás článek přínosný?