Hlavní navigace

Inteligentní bydlení (II) - Anketa

11. 10. 2013

Sdílet

 Autor: Insight Home
Položili jsme vybraným dodavatelům otázku: "Jak vypadá vaše typická instalace inteligentního domu?" A zde jsou jejich odpovědi.

Michal Jakubec, Jasyko

Klient přijíždí domů, cestou si zapíná mobilem saunu, dům se probouzí, nastavuje požadovanou teplotu. Po deaktivaci zabezpečení je možno ovládat světelné scény, A/V systém, žaluzie a další technologie. Po stisku tlačítka TV se zapne obrazovka na správném vstupu, satelitní přijímač a zesilovač na hlasitosti odpovídající denní době, stáhne se žaluzie, které zabrání odpolednímu slunci rušit obraz, a na tabletu se objeví loga TV stanic, přístup na filmy, záznamy a fotografie uložené na HDD knihovně. Pokud se v noci zjistí narušení pozemku, zapne se na všech televizorech v domě náhled příslušné kamery, rozsvítí se světla, pořizuje záznam, případně se volá ostraha, vše podle požadavků klienta. Při odchodu z domu můžete stiskem tlačítka „odchod“ vypnout ozvučení, světla, potenciálně nebezpečné zásuvky či varnou desku; topení a klimatizaci aktivovat do úsporného režimu až do doby vašeho očekávaného příchodu. Stáhnou se i žaluzie se zachováním režimu „živé kytky“). Vše je možné, omezeními jsou fantazie a rozpočet. Snažíme se zjistit preference a životní režim rodiny a přizpůsobit mu řešení, např. místnost na nekompromisní kino, multiroom, vyšší míru zabezpečení, TV do zrcadla k vířivce, omezení vstupů pro hospodyni, zahradníka, regulace barvy světla v ložnici nebo třeba v teráriu u leguána…

 

František Staroba, Stakohome Network

Specializujeme se na inteligentní systémy v rodinných domech a bytech. Zabýváme se nejen návrhem, projekcí, ale také dodávkou, instalací, servisem. Kromě inteligentních systémů dodáváme také doplňkové systémy, tzn. včetně všech slaboproudých systémů jako domovní telefon, TV-SAT systémy, strukturovaná/ datová síť, elektronický zabezpečovací systém (EZS), IP kamery, ozvučení třeba formou skrytých/neviditelných reproduktorů. Naše typická instalace začíná projektem a návrhem, pokračuje dodávkou a zapojení nejen inteligentní části, ale také ostatních slaboproudých a silnoproudých částí a končí nastavováním, oživováním a programováním. Typická instalace inteligentní části představuje sdružení právě všech technologií v domě, tedy kompletní řízení a ovládání topení, klimatizace, osvětlení, žaluzií/rolet (i třeba elektrických závěsů), vzduchotechniky, TV-SAT, audia, videa nebo datové/počítačové sítě, IP kamer, EZS, vrat a brán atd.). Jde tedy o „plné“ instalace, nikoli např. jen ovládání topení nebo žaluzií. A nejde ani o instalaci pouze inteligentní části, ale kompletní zapojení všech slaboproudých a silnoproudých částí.

 

Pavel Arazim, Langard

Za poslední léta se to hodně změnilo a zlevnilo. Ovládání světel, rolet a topení je samozřejmostí, stejně jako integrace EZS, kamerového systému a domácího telefonu. Ti náročnější chtějí i kvalitní a sofistikované řešení pro audio, video a multimédia. A to jim dokážeme jako jedni z mála nabídnout na opravdu špičkové úrovni. Tak vypadá naše typická instalace, většinou komplexní řešení i technologií a funkcí, na které konkurence často nestačí. I přes to, že někteří často tvrdí, že zvládnou vše, není výjimkou, že za námi přijde klient, abychom to po jiném integrátorovi dodělali nebo předělali na jiný systém.

 

Martin Skyva, Haidy

Typická instalace inteligentního domu v podání Haidy zahrnuje řízení vytápění a zabezpečovací zařízení. To jsou nejžádanější a nejčastěji používané moduly, dá se říct, že jsou přítomny v každé instalaci. Velmi často se pak používá modul stínění pro ovládání rolet nebo žaluzií, který si pořizuje každý, kdo chce inteligenci a současně chce mít rolety nebo žaluzie. Podle preference zákazníka se pak přidávají ostatní moduly jako osvětlení, větrání nebo měření energií. Díky tomu, že většina systémů dnes nabízí modulární koncepci a možnost systém v budoucnu kdykoliv rozšířit o další prvky nebo funkce, klademe vždy velký důraz na kvalitní kabelovou přípravu, která umožní budoucí bezproblémové rozšíření, a právě tuto možnost naši zákazníci často využívají.

 

Michal Zaydlar, Letton

Existuje tolik typických instalací, kolik je zákazníků. Potřeby každého klienta jsou různé, proto je výsledná instalace vždy jedinečná a vytvořena tak, aby maximálně naplňovala všechny jeho požadavky. Pokud někteří zákazníci například preferují zábavu a komfort, pak v instalaci určitě nalezneme automatizaci domácího kina, světelné scény nebo distribuci audia a videa. Jiní klienti zase chtějí, aby byl inteligentní dům úsporný a zajišťoval jim optimální životní prostředí. V tomto případě bude jistě součástí instalace automatické řízení vytápění, ovládání stínicí techniky nebo monitorování spotřeby elektrické energie. Samozřejmě je zde velká řada klientů, kteří využijí vše, co může inteligentní dům nabídnout.

 

Dobromila Darnadyová, Elko EP

Velmi často jde o základní funkce elektroinstalace: regulaci osvětlení, vytápění a zabezpečení, to vše obohacené o pestré možnosti ovládání. Pochopitelně je dům ovládán prostřednictvím smartphonů a tabletů s operačními systémy iOS i Android. Naší specialitou je ovládání celého domu přes obrazovku televize.

 

Jan Průcha, Insight Home

Jako hlavní řídicí systém používáme americký systém AMX, který patří k nejspolehlivějším na světě. Používá se například v Bílém domě, Pentagonu nebo jej využívá NATO. Jeho další zásadní výhodou je, že umí řídit a distribuovat audio a videoobsah v nejvyšší kvalitě i např. po optické síti. Pro měření, regulaci a ovládání silových prvků (stínění, svícení, motory, čerpadla, ventily atp.) používáme systém KNX, WAGO nebo Foxtrot od české společnosti Teco. Základem všeho je systémová elektroinstalace. Vzhledem k tomu, že systém inHome AMX je modulární, jakmile je v domě realizovaná systémová elektroinstalace, je možné prvky domácí automatizace pořizovat postupně. Běžně realizaci ovládáme osvětlení a světelné scény, žaluzie, bezpečnostní kamerový systém, systémy vnějšího perimetru (zabezpečení pozemku), vytápění, chlazení, vzduchotechniku a rekuperaci, závěsy, žaluzie, bazén, vířivku, saunu nebo páru, distribuci audia a videa (TV, SAT, domácí úložiště), biometrický přístup, domácí spotřebiče (kuchyňské spotřebiče, pračka, sušička) a další vybavení, které ve svém obydlí uživatel běžně používá.

 

Richard Sobotka, Yatun

Naše instalace obsahuje zpravidla specializovaný elektroinstalační systém (KNX, Foxtrot/Inels, BTicimo MyHome, XComfort…) zajišťující klíčové či nejčastěji používané funkce a základní ovládání (topení + světla). Je spolehlivý, rozšiřovatelný, umožňuje snadné připojení k nadřízenému řídicímu systému. Tento systém je doplněn nadřízeným systémem ovládajícím veškerou A/V techniku, multiroom hudbu a zajišťuje jednoduché ovládání celého domu – snadný přístup k médiím (pomocí centralizovaných seznamů TV stanic, hudby, filmů uložených na NAS) i pro laika včetně přehledného ovládání elektroinstalačního sytému jak z běžných vypínačů, tak i dálkových ovladačů, tabletů a on-screen menu na TV.

soutez_casestudy

 

Jakub Brůha, ADP CZ

Typická instalace v rodinném domě z našeho pohledu obsahuje vždy zónovou regulaci vytápění a chlazení, řízení rolet či žaluzií, řízení strojovny a tepelných zdrojů (tepelné čerpadlo, solární kolektory apod.). Zkrátka obsahuje vždy řízení věcí, které jsou pevně spojeny s domem a vyžadují nepřetržitý provoz v řádu desítek let.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku