Hlavní navigace

Investice do 5G sítě klesají, i vlivem pandemie

7. 8. 2020

Sdílet

 Autor: @ Depositphotos, REDPIXEL
Stejně jako celý technologický svět se i výstavba infrastruktury k novému bezdrátovému standardu o něco pozdrží.

Podle předpokladů analytiků z Gartneru se letos financování bezdrátové infrastruktura propadne o nějaká 4,4 procenta. Nejde o závratné číslo, ale ani zanedbatelné. Covid-19 výstavbu pozdržel ve většině světa.

Dle Michaela Porowského z Gartneruje problémem nejen pandemie, ale také starší technologie, jejichž správa a údržba nepatří mezi levné záležitosti; jde o trh s valuací desítek miliard.

5G ve většině světa do roku 2023

Investice by se měly příští rok vrátit do normálu, a to hlavně díky přesunu z 4G/LTE na 5G. K roku 2022 už by náklady na 5G měly 4G sítě převažovat, přinejmenším v USA; v Evropě a dalších regionech to zřejmě potrvá déle.

95 % vyspělých trhů by mělo mít přijatelné 5G pokrytí do roku 2023.

Operátoři a jejich dodavatelé už plynule snižují náklady u starších sítí, obzvláště co se týče nákupu vybavení. Tento trend, předpokládá Gartner, bude pokračovat i nadále.

Dalším faktorem, který v příštích letech opět zvedne investice do 5G infrastruktury, bude zvýšená soutěživost operátorů – na každém trhu budou chtít být právě oni ti první, kteří 5G síť nabídnout. Největším segmentem trhu jsou stále spotřebitelé, ale operátoři neopomenou ani podnikové prostředí.

Cloud24

Konektivita u IoT platforem nebo pro zaměstnance pracující z domova (což je další nový trend) bude na důležitosti jen růst. Další na řadě bude zdravotnictví či logistika.

Ale nepředbíhejme – nejprve je nutné onu často připomínanou 5G síť vůbec v praxi nasadit. A postarat se o to, aby infrastrukturu vlivem dezinformací někdo okamžitě nezničil.

Byl pro vás článek přínosný?