Hlavní navigace

Jak obejít filtry obsahu aneb jak vidět to, co vidět nemáte - 4. díl

27. 4. 2014

Sdílet

 Autor: (c) Scanrail - Fotolia.com
Přemýšleli jste někdy nad tím, proč některé služby, zejména takové, které poskytují streamovanou hudbu či filmy, na svém PC nespustíte? Za všechno mohou content filtry. Nicméně i ty se dají obejít!

Skutečnost, že máte funkční připojení k internetu, ještě zdaleka neznamená, že je budete moci využívat naplno. V činnosti totiž může být tzv. filtr obsahu (content filter), který určí, k jakému obsahu se dostanete. Tento filtr obsahu může fungovat jak na lokální úrovni, tak na úrovni států či dokonce celých zeměpisných oblastí. Ale jako všemu je možné se i filtrům obsahu docela úspěšně vyhnout. V tomto článku vám poradíme, jak to udělat, ale pozor – veškeré aktivity provádíte takříkajíc na vlastní triko!

 

Předchozí díl

Servery proxy

Servery proxy nejsou tak bezpečné, jako sítě VPN a ani nejsou tak spolehlivé jako server DNS. Nicméně v každém případě mají i svoje výhody. Například webový server proxy velmi snadno obejde filtr obsahu instalovaný na vašem pracovišti, a to přitom nemusíte na svém počítači vůbec nic měnit. Je tedy možné nastavit internetový prohlížeč tak, aby používal server proxy a používat tento prohlížeč pro návštěvu jinak zablokovaných webů. Můžete tak kupříkladu používat dva internetové prohlížeče, jeden s nakonfigurovaným serverem proxy a druhý bez něj. V každém případě to není řešení typu všechno nebo nic, jako je to kupříkladu u sítě VPN.

Velmi oblíbeným webovým serverem proxy je poněkud expresivně nazvaný server proxy Hide My Ass. Funguje velmi jednoduše. Přesuňte se na internetovou stránku tohoto serveru proxy, zde zadejte internetovou adresu požadovaného webu a tento zdarma přístupný server proxy vás na ni přesměruje. Tímto způsobem můžete obejít základní filtr obsahu, samozřejmě jen tehdy, pokud jej správce sítě nezakázal. Pak musíte zkusit nějaký jiný server proxy. Možná vás zajímá, co za to? Služba Hide My Ass zobrazuje v horní části požadované internetové stránky reklamu.

Služba Hide My Ass je velmi oblíbeným webovým serverem proxy, nicméně sama o sobě obsahuje i seznam dalších zdarma dostupných serverů proxy, takže v případě, kdy jej správce sítě zablokuje, můžete zkoušet jiné tak dlouho, dokud nenajdete nějaký, který zablokovaný není

Služba Hide My Ass rovněž obsahuje seznam zdarma použitelných serverů proxy, které můžete nastavit ve svém internetovém prohlížeči tak, aby je používal. Nezapomeňte, že každý server proxy může kdykoliv přestat fungovat, a tak počítejte s tím, že budete muset často servery proxy měnit. Zároveň nezapomeňte ani na skutečnost, že všechny servery proxy a všechny v tomto článku popisované služby typu man-in-the-middle přesně ví, jaká data posíláte, takže během připojení nepoužívejte internetové bankovnictví a ani nezadávejte žádné citlivé informace, pokud nebudete mít spojeni zašifrované a obecně chráněné před zvědavci.

Server proxy v internetovém prohlížeči nakonfigurujete následovně:

  • Internet Explorer: Klepněte na ozubené kolečko v pravé části okna nahoře > Možnosti Internetu > Připojení > Nastavení místní sítě > Použít pro síť LAN server proxy.
  • Firefox: Klepněte na tlačítko Firefox > Možnosti > Rozšířené > Síť > Nastavení připojení > Ruční konfigurace proxy serverů
  •  Chrome: Klepněte na tlačítko se třemi čarami v pravé části okna nahoře > Nastavení > Zobrazit rozšířená nastavení > Změna nastavení proxy > Nastavení místní sítě > Použít pro síť LAN server proxy

Za povšimnutí stojí, že Internet Explorer i Chrome používají společnou konfiguraci serveru proxy pro operační systém Windows. Firefox lze nastavit pouze tak, aby používal nastavení server proxy integrované ve Firefoxu.

soutez_casestudy

 

Pokračování

Byl pro vás článek přínosný?