Hlavní navigace

Kolik stojí výrobce SSD s kapacitou 128 GB?

 Autor: © Scanrail - Fotolia.com
Průměrná částka, kterou výrobci počítačů platí za 128GB SSD se podle průzkumu společnosti DRAMeXchange ve druhém čtvrtletí tohoto roku snížila na pouhých padesát dolarů (cca 1200 Kč).
Martin Stančík 5. 6. 2015

Sdílet

Ve srovnání s prvním čtvrtletím minulého roku, kdy SSD s kapacitou 128 GB stál v průměru 77,2 dolarů (a 256GB SSD stál 148 dolarů), jde o znatelný pokles. Jak uvádí DRAMeXchange, pokles cen je pozvolný a trvá měsíc za měsícem.

A jaká je průměrná cena, kterou platí koncový zákazník? Podle DRAMeXchange nyní spotřebitelé za 128GB SDD v průměru platí 91,55 dolarů a za SSD s kapacitou 240 - 256 GB asi 165 dolarů.

„Ceny flashové paměti v minulém roce pomalu klesaly. Jen v porovnání s červnem minulého roku jsou nižší o 25 procentních bodů. A flashová paměť tvoří asi 80 % ceny průměrného disku,“ řekl pro Computerworld analytik Jim Handy ze společnosti Objective Analysis.

Kromě vyšší poptávky po SSD, která díky výnosům z rozsahu snižuje náklady na jejich výrobu, stojí za klesajícími cenami i to, že se u flashových pamětí v uplynulých několika letech začaly používat tři bity na tranzistor namísto dvou.

Podle DRAMeXchange ceny SSD také klesají díky tomu, že se výrobci přesouvají od 15nm výrobního procesu k 16nm technologii. Navíc výrobci flashových pamětí začali umisťovat tranzistory vertikálně - jde o tzv. 3D NAND flash - což taktéž přispívá ke snížení výrobních nákladů.

Analytici očekávají, že v důsledku klesajících cen se ve třetím čtvrtletí tohoto roku začnou SSD disky objevovat u více notebooků, než doposud. Zatímco v tomto roce budou SSD podle DRAMeXchange k vidění u asi 30 % notebook na trhu, v roce 2017 by to již mělo být u více než 50 % laptopů.

To znamená, že za dva roky bude na trhu více notebooků s SSD, než s běžnými pevnými disky.