Hlavní navigace

Komentář: Před Windows 8 stojí nelehký úkol - zachránit PC

19. 9. 2012

Sdílet

 Autor: © nfsphoto - Fotolia.com
Prodeje počítačů stagnovaly a starší počítače nejsou nahrazovány novými. Spotřebitelé se totiž v oblastech práce i zábavy stále více orientují na tablety a smartphony. Mohou Windows 8 zvrátit tento nepříznivý stav?

Je „post-PC éra“, o které stále slyšíme, reálná, nebo je to jen marketingový slogan prodejců mobilních zařízení? Dle našeho názoru je PC pracovně nenahraditelné. Záleží samozřejmě na práci, jako děláte, ale pro většinu zaměstnání stále potřebujeme připojenou fyzickou klávesnici, displej větší než 10 palců, kvalitní a vybavený webový prohlížeč a plnohodnotný klientský operační systém.

Nicméně i když potřebujeme PC pro práci, jako primární osobní zařízení už svůj lesk ztrácí, a to i přesto, že na trh přichází (prozatím velice pomalu) supertenké a lehké ultrabooky.

microsoft, windows, pcNa tři roky starý notebook autora tohoto článku padá už nějakou dobu prach. Je to proto, že úkoly, pro něž byl tento notebook používán (prohlížení webu, e-mail, placení účtů, sledování videa, poslouchání hudby), jsou nyní dostupné na tabletu a mnohdy dokonce i na smartphonu. Tato zařízení disponují bezprostředností a přímým přístupem, které notebookům chybí. Jen klepněte na displej a začněte prohlížet web na zařízení lehkém jako peříčko; s mnohem větší výdrží baterie, než je tomu u laptopu!

Notebooky se ve stínu mobilních zařízení musí stále cítit jako domácí spotřebiče. Jsou užitečné a možná dokonce nezbytné, nicméně mít ten poslední a nejlepší už není tak důležité, neboť inovativní vývoj aplikací se přesunul právě na mobilní zařízení. Je jasné, že dny, v nichž byly osobní počítače jedinými zařízeními, která byla schopna získávat informace a pomáhat při práci, jsou sečteny. Důležitější otázkou je: Budou počítače z trhu vytlačeny zcela?

Že to začíná být podstatný problém, se ukazuje ve chvíli, kdy technický ředitel předního výrobce chipů, značky Intel, prosí výrobce počítačů, aby začali něco dělat a zachránili tak počítače.

soutez_casestudy

Vážným problémem, kterému čelí Microsoft a jeho partneři vyrábějící počítače není to, že nepoužíváme PC, ale spíš to, že jsme zpomalili tempo náhrady starých strojů za nové – kvůli tomu, že do našich životů vstoupila mobilní zařízení. Společnost Microsoft sází zcela vše na to, že Windows 8 obnoví zájem o notebooky a ultrabooky, nicméně nejspíše to bude nerealistická mise. A to zejména proto, že zájmy vývojářů (a trhu obecně) se otáčí k mobilním zařízením.


Pokračování článku naleznete na sesterském magazínu CIO Business World.

Čtěte dále: Windows 8 dostaly těžký rozkaz: zachránit PC

Byl pro vás článek přínosný?