Hlavní navigace

Mac OS X Lion od Applu slibuje 250 novinek

7. 6. 2011

Sdílet

Steve Jobs, CEO společnosti Apple včera na vývojářské konferenci WWDC podle očekávání představil novou verzi operačního systému Mac OS X 10.7 kódově pojmenovanou Lion.

Ten má být k dispozici již v červenci, distribuce bude probíhat elektronickou formou po internetu (délka souboru ke stažení ovšem není nijak zanedbatelná, jde zhruba o 4 GB) a překvapením je také poměrně nízká cena, která má činit méně než 30 dolarů. Na nových počítačích má být Lion od příštího měsíce již předinstalován. Apple celkově slibuje kolem 250 novinek a vylepšení, oficiální seznam je již k dispozici na webu Applu.

Pro české uživatele bude asi hlavní novinkou přítomnost oficiální češtiny přímo od Applu, která se dostala poprvé do vývojářského Preview 2 nového OS. Do předchozích verzí bylo potřeba češtinu dohrávat samostatně. Došlo také k úpravě vzhledu v nastavování preferencí a vylepšena byla i práce s externími displeji. Apple se při vývoji též výrazně inspiroval funkcemi tabletu iPad a některé z prvků tak přenesl i do svého desktopového OS Lion (mimochodem o něco podobného se pokouší i Microsoft s Windows 8). Podporována je také nová služba iCloud. Mezi další novinky Mac OS X 10.7 Lion pak patří:

Mission Control je zcela nová funkce, která sjednocuje Exposé, Dashboard, Spaces a celoobrazovkové aplikace a poskytuje pohled z ptačí perspektivy na všechny aplikace a okna spuštěná v počítači Mac. Jednoduchým švihnutím se na pracovní ploše zobrazí otevřená okna seskupená podle aplikace, miniatury aplikací běžících v režimu celé obrazovky i Dashboard. Kliknutím okamžitě přejdete, kam potřebujete.

Launchpad umožňuje vyhledat a spustit jakoukoli aplikaci daleko snáz než dříve. Launchpad jediným kliknutím zobrazí všechny aplikace v počítači Mac v efektním rozvržení přes celou obrazovku, kde můžete aplikace spouštět, měnit jejich pořadí a organizovat je do složek. Aplikace také můžete uspořádat na několik stránek a švihnutím mezi nimi přecházet.

Nový Mac OS X Lion přináší do počítačů od Applu také zkušenost celé obrazovky, kterou znají uživatelé tabletu iPad. Jedním kliknutím vyplní okno aplikace celou obrazovku a naplno tak využije displej počítače Mac. Mezi jednotlivými celoobrazovkovými okny lze přecházet švihnutím a stejným postupem se vrátit i na plochu a Dashboard.

Nová gesta technologie Multi-Touch a plynulé animace mají umožnit lepší interakci s počítačem Mac. Mezi nová gesta patří ovládání velikosti zobrazení webové stránky nebo obrázku roztahováním a svíráním prstů, otáčení stránek nebo přecházení mezi celoobrazovkovými aplikacemi švihnutím doleva a doprava a zobrazení panelu Mission Control švihnutím nahoru.

Lion také obsahuje podporu Mac App Store, kde lze najít nové aplikace a jedním krokem si je na svůj účet iTunes koupit, stáhnout a nainstalovat. Aplikace zakoupené v obchodě Mac App Store se instalují přímo na panel Launchpad.

Byl pro vás článek přínosný?