Hlavní navigace

MasterDISK: Moderní způsob sdílení a archivace dat pro firmy

10. 5. 2011

Sdílet

Hostingová společnost Master Internet nedávno obohatila český trh o zcela novou službu MasterDISK, která umožňuje pohodlné sdílení a archivaci dat na Internetu.

Jedná se o moderní produkt, který splňuje přísné bezpečnostní a kvalitativní požadavky, a jmasterdiske tedy zajímavou alternativou managementu dat pro subjekty od soukromníků až po větší společnosti. V nabídce Master Internet je také celá řada komplexních produktů pro zajištění dalších firemních IT potřeb. Na dotazy nejenom k nové službě MasterDISK odpovídá Filip Špaček, provozní ředitel Master Internet.

Vaši společnost asi většina lidí z branže IT zná jako poskytovatele housingových prostor a dedikovaných serverů v profesionálních datacentrech. V čem se MasterDISK liší od vašich hostingových služeb?
Serverhostingové služby sestávají z pronájmu prostoru v datacentru, případného pronájmu hardware a připojení k Internetu. U MasterDISKu jde o pronájem kompletního řešení, včetně pohodlného softwarového rozhraní. Je to jednoduchá forma sdílení dat, která jsou uživateli k dispozici přes šifrovaný kanál kdekoliv na světě. Celé úložiště vidíte v systému jako jakýkoliv jiný disk. Vše je několikrát zálohováno a navíc se archivují provedené změny v souborech. Odpadá školení uživatelů pro práci s komplikovaným programem. Stejně tak odpadají obavy o chybný zásah uživatele (přepsání, smazání dat apod.). Troufám si tedy říct, že se jedná o progresivní produkt, který není určen pouze pro odborníky. Naopak ho zvládne používat každý, kdo zná soubory a složky.

Není takový produkt pro běžnou potřebu ukládání dat zbytečný nadstandard?
Určitě jsou případy, kdy si vystačíte s provizorními alternativami. Záleží na tom, jak si firma cení svých dat a jak moc je závislá na jejich dostupnosti. Pokud potřebujete jistotu, že o data nepřijdete, musíte mít celé řešení duplikované, musíte hlídat změny v souborech, někdo se vám musí o hardware starat, náhradní součásti musíte mít skladem, něco stojí spotřeba serveru a tak dále. V takovém případě se provoz vlastního řešení příliš nevyplatí. Naše filosofie je zbavit zákazníka těchto starostí, aby měl volné ruce na samotné podnikání.

Vidíte tedy takovou službu profesionálního ukládání dat jako trend?
Fakt je ten, že IT hraje stále významnější roli ve sféře businessu. Firmy jsou si toho vědomy, ale to neznamená, že mají data dobře zajištěna. Prvotní zájem o MasterDISK byl typicky ze strany společností, které už mají nějaké zkušenosti se ztrátou nebo nedostupností svých dat a umí si spočítat, co by je stálo další podobné selhání. Jistý trend tu tedy je, ale ještě bude chvíli trvat, než se firmy naučí problémům v IT předcházet.

Dá se jednoduše shrnout, co všechno vlastně MasterDISK umí?
Je možné jej nainstalovat jako virtuální disk nebo k němu přistupovat přes jednoduché webové rozhraní, kde lze přidávat komentáře k jednotlivým verzím souborů. Obojí je možné bez ohledu na to, kde na světě se nacházíte, stačí mít k dispozici Internet. Součástí MasterDISKu je samozřejmě klasická správa uživatelů a jejich práv přístupu k jednotlivým složkám. Veškeré přenosy probíhají přes šifrovaný kanál SSL. Pro bližší seznámení bych zájemcům doporučil vyzkoušet online demo.

Celé IT jistě není pouze o ukládání a sdílení dat. Jaké další oblasti umíte svojí nabídkou pokrýt?
Náš hlavní business jsou dedikované servery a pronájem prostoru pro housing zákaznických technologií. Kromě toho ve spolupráci s partnery průběžně rozšiřujeme portfolio služeb nabízených formou pronájmu – business software, datové sklady, virtuální desktopy, hostovaná call-centra a další. Kombinací těchto služeb uspokojíme většinuMasterDisk IT potřeb libovolné společnosti. Příkladem je firma střední velikosti, která potřebuje evidovat důležité informace o svých klientech, aktivně kontaktovat nové potenciální zákazníky, mít slušnou prezentaci na internetu a sdílet data v rámci firmy a také s dodavateli. V takovém případě můžeme navrhnout komplet balík služeb sestávající z pronájmu dedikovaného serveru, na kterém běží webová prezentace a systém CRM (Customer relationship management). Tento základ doplníme o MasterDISK a pronájem hostovaného call-centra, které plní jak úlohu telefonní ústředny, tak jednoduchého nástroje na obvolávání nových kontaktů.

Některé ze zmíněných služeb už dnes nejsou takové unikum. V čem je pak vaše výhoda?
U všech námi poskytovaných služeb platí, že zákazník ví přesně, na jaké platformě jeho projekt běží a kdykoli se může přijít podívat na technické zázemí. Máme za sebou přece jen patnáct let zkušeností práce s daty a konektivitou, vlastní vybudovaná datacentra v hlavních uzlech ČR a dlouhodobě stabilní postavení na trhu. Nezaměřujeme se na kvantitu prodaných typových služeb, ale snažíme se vyjít zákazníkům vstříc s jejich požadavky a přizpůsobit jim celé řešení na míru. U všech služeb poskytujeme garanci dostupnosti a non-stop českou technickou podporou. Naši zákazníci jsou ti, kteří preferují transparentnost a možnost konzultace všech detailů se specialisty před umístěním svých dat „kdesi v zámoří“.

Byl pro vás článek přínosný?