Hlavní navigace

Microsoft dnes uvolnil do výroby SQL Server 2008

7. 8. 2008

Sdílet

Jedná se o novou verzi platformy pro správu databází a business intelligence. SQL Server 2008 dle výrobce představuje důvěryhodnou, produktivní a inteligentní platformu pro kritické firemní aplikace.

soutez_casestudy

Microsoft dnes uvolnil do výroby Microsoft SQL Server 2008, novou verzi platformy pro správu databází a business intelligence. Tato nová verze přináší mimo jiné celou řadu nových možností, jako je správa založená na pravidlech, auditing, velkoobjemové datové sklady, podpora prostorových datových typů a pokročilé analytické a reportovací služby. SQL Server 2008 tak představuje důvěryhodnou, produktivní a inteligentní platformu pro kritické firemní aplikace. 


SQL Server nabízí ve své kategorii špičkový výkon i škálovatelnost. Je to první a prozatím jediný databázový systém, který svůj výkon prokázal prostřednictvím třinácti již zveřejněných výsledků testování TPC-E, nejnovějších a nejnáročnějších testů zpracování online transakcí organizace TPC (Transaction Processing Performance Council). Sedm testů výkonu produktů Windows Server 2008 a SQL Server 2008 na serverech různých výrobců prokázalo silné výsledky v poměru výkonu a pořizovacích nákladů. Mezi ně patří například rekordní výsledek při testování SQL Serveru 2008 na serveru IBM x3950 M2 server se 64 procesorovými jádry. Výkon SQL Serveru 2008 prokázal také test, při kterém společnosti Unisys a Microsoft stanovily nový rekord pro operace typu ETL (extrakce, převod a nahrání dat ke zpracování) na zpracování jednoho terabytu dat za méně než půl hodiny, a to díky použití SQL Server 2008 Integration Services. Podporu škálování v rozsáhlých datových centrech prokázal SQL Server 2008 také v nedávném testu TPC-H při zpracování desetiterabytového objemu dat.

Rekordních výsledků dosáhl Microsoft dále při testování s výrobci nezávislého softwaru. Příkladem může být standardní třístupňový aplikační SAP SD na běžných čtyřprocesorových serverech typu blade nebo doposud nejrozsáhlejší testování výkonu na řešení Siemens Teamcenter pro řízení životního cyklu digitálních produktů, Microsoft Dynamics CRM, Microsoft Dynamics AX a na řešení Camstar Manufacturing Execution System pro řízení výroby. 

Výrazného vylepšení doznal SQL Server 2008 v oblasti business intelligence, především pak nástroj Reporting Services pro tvorbu centralizovaných reportovacích sestav. Dalším významným posunem je uživatelské prostředí pro tvorbu reportů, stejně jako technologie pro vizualizaci. Microsoft dále oznámil akvizici společnosti DatAllegro, která mu umožní nabídnout řešení pro analýzu dat i těm největším zákazníkům s požadavky na zpracování extrémních objemů dat.

SQL Server představuje klíčový prvek aplikační platformy společnosti Microsoft, sady produktů a technologií navržených tak, aby zákazníkům umožnily budovat, provozovat a spravovat dynamické podnikové aplikace.  SQL Server 2008 je k dispozici v následujících edicích:

· SQL Server 2008 Enterprise. Komplexní databázová platforma, která naplňuje náročné požadavky v oblasti online zpracování obchodních transakcí a aplikací pro správu velkých objemů dat a přináší špičkové nástroje pro analýzu dat, vytváření reportů a zajištění datové bezpečnosti. S touto verzí je možné konsolidovat servery a zajistit online zpracování extrémních objemů dat.

· SQL Server 2008 Standard. Kompletní platforma pro správu dat a business intelligence, která nabízí nejsnadnější ovládání a správu používaných datových aplikací ve své třídě.

· SQL Server 2008 Workgroup. Spolehlivá platforma pro správu dat a reportování, která nabízí funkce pro bezpečnou vzdálenou synchronizaci a správu aplikací v různých lokalitách. Tato edice zahrnuje klíčové databázové funkce a podporuje snadný přechod na varianty Standard a Enterprise.

· SQL Server 2008 Web. Tato edice je speciálně navržená pro použití v internetovém prostředí se zárukou vysoké dostupnosti. SQL Server 2008 Web nabízí nástroje potřebné pro zajištění ekonomického provozu rozsáhlých webových aplikací a hostovaných řešení s vysokou dostupností.

· SQL Server 2008 Developer. SQL Server 2008 Developer  umožňuje IT odborníkům vyvíjet a testovat všechny typy aplikací založených na SQL Serveru. Tato edice obsahuje všechny funkce SQL Serveru Enterprise, ale je určena výhradně pro vývoj, testování a předváděcí účely. Aplikace a databáze vytvořené v rámci této verze lze snadno převést na variantu SQL Server 2008 Enterprise.

· SQL Server 2008 Express. SQL Server 2008 Express je bezplatná odlehčená varianta SQL Serveru, která obsahuje základní databázové funkce včetně podpory všech nových datových typů. Tato edice je vhodná zejména pro tvorbu méně náročných aplikací pro osobní počítače a servery a další distribuci prostřednictvím výrobců nezávislého softwaru (ISV).

· SQL Server Compact 3.5. SQL Server Compact je bezplatná varianta SQL Serveru určená pro vývoj databázových produktů pro mobilní zařízení, osobní počítače a webové prostředí. SQL Server Compact je možné spustit na všech platformách Windows, včetně operačních systémů Windows XP a Windows Vista, nebo na kapesních počítačích a smartphonech s Windows Mobile.

Ceny a dostupnost

SQL Server 2008 mohou v tomto okamžiku získat předplatitelé služeb MSDN a TechNet, stažení zkušebních verzí bude k dispozici od 7. srpna 2008. Varianty SQL Server 2008 Express a SQL Server Compact si mohou zákazníci společnosti Microsoft stáhnout již nyní na http://www.microsoft.com/sqlserver. V souladu s předchozím oznámením zůstává cena SQL Serveru i s příchodem nové verze na stejné úrovni.

- - Adam Šoltys

Byl pro vás článek přínosný?