Hlavní navigace

Microsoft napadl Apple kvůli jeho internetovému obchodu App Store

12. 1. 2011

Sdílet

Podle zástupců Microsoftu je App Store obecné jméno, které by měli mít možnost používat i konkurenti Applu.

Microsoft si na název App Store stěžuje u amerického patentového úřadu a včera vyplnil podklady pro řízení, jež by mělo zakázat Applu používat tuto ochrannou známku. Apple využívá název App Store od roku 2008 pro služby spojené s nabídkou softwaru přes internet a přes další typy sítí. App Store Applu byl spuštěn společně s uvedením iPhonu 3G na trh a nyní je dostupný na řadě přístrojů včetně iPodu Touch, iPadu a nově i pro počítače Mac (pro ně byl App Store spuštěn před několika dny, více viz článek Apple otevřel obchod s aplikacemi pro Mac OS).

Microsoft ovšem považuje podle svých slov označení, jež lze do češtiny přeložit jako „obchod s aplikacemi“, za zcela obecné pro všechny služby tohoto typu. Snaží se použít proti Applu i vlastní slova jeho CEO Steva Jobse, který v jednom z interview zmínil, že Amazon, Verizon a Vodafone ohlásili, že vytváří svoje vlastní obchody s aplikacemi („app stores“) pro Android. Zástupci Microsoftu jsou dále přesvědčeni, že tento termín je uživateli, médii i obchodníky obecně používán pro on-line službu, která nabízí softwarové aplikace. Proto by jej neměl Apple mít dovoleno používat jen pro vlastní řešení, ale toto označení by mělo být k dispozici i pro konkurenci. Sám Microsoft provozuje podobný obchod s aplikacemi pro jeho mobilní platformu Windows Phone 7 pod označením Marketplace. Zde v minulém měsíci bylo k dispozici asi 4 000 aplikací ke stažení.

V každém případě Applu nelze upřít prvenství s nápadem začít nabízet aplikace pro svoje přístroje v on-line obchodech, který se po něm snaží převzít s většími či menšími úspěchy další hráči na trhu. App Store Applu nabízí v současnosti již více než 300 000 aplikací, Android Market od Googlu pak v říjnu loňského roku přesáhl hranici 100 000 dostupných aplikací.

Byl pro vás článek přínosný?