Hlavní navigace

Microsoft své zaměstnance nechá pracovat z domova

14. 10. 2020

Sdílet

 Autor: Fotolia © Hanker
Dalším gigantem, který nechá své lidi pracovat z domova, je Microsoft. Nový trend už v některých městech vede k poklesu cen nájmů.

Zaměstnanci Microsoftu budou mít i po odeznění krize možnost pracovat z domova. K podobnému kroku se už dřív odhodlal Facebook a Twitter, přičemž firem, které v důsledku pandemické situace upravují pracovní podmínky svých zaměstnanců, přibývá. Dle Microsoftu bude u některých pozic nadále vyžadována přítomnost na pracovišti, jiné však pro práci z domova nebudou potřebovat ani formální schválení od svého nadřízeného.

Dle britského statistického úřadu v dubnu víc než 46 % Britů vykonávalo alespoň část své práce z domova a ačkoliv v srpnu už šlo jen o 35 %, data ukazují na evidentní trend. Před pandemií totiž práci z domova na plný úvazek vykonávaly asi jen 2 % lidí.

Spousta zaměstnanců si práci z domova zprvu pochvalovala a vyzdvihovala svoji produktivitu, v průběhu měsíců se však začala objevovat i stinné stránky. Sám šéf Microsoftu Satya Nadella uvedl, že nedostatečné rozdělení pracovního a soukromého života může nést negativní konsekvence. Jako optimální se tak dle expertů jeví rozdělení pracovního týdne v poměru 2:3 home office a práce v kanceláři. Například důležitá jednání mohou zaměstnanci absolvovat osobně, pobytem na pracovišti zároveň šlechtí firemní kulturu. Mnozí tak ani neočekávají, že by se pracovní nastavení mělo vrátit do předpandemického stavu.

ICTZ23

Ostatně, už květnový průzkum poradenské společnosti Willis Towers Watson ukázal, že 22 % zaměstnanců očekává, že i po odeznění pandemie bude pracovat z domova, a 55 % zaměstnavatelů se vyjádřilo, že své zaměstnance nechá pracovat z domova alespoň jeden den v týdnu. Čtyři z pěti oslovených tento režim přinejmenším podporují.

Přechod na práci z domova ale může mít i další dalekosáhlé dopady, jako je třeba pokles poptávky po kancelářských, ale i bytových prostorách v drahých městských centrech. Koneckonců, ceny nájmů v městech jako jsou New York nebo San Francisco už během uplynulých měsíců zaznamenaly pokles a dle realitních makléřů se mohou vrátit až na úroveň z roku 2005.