Hlavní navigace

Místo deseti let jen pět – Microsoft zkracuje dobu podpory Windows 10 LTSC

26. 2. 2021

Sdílet

 Autor: Microsoft
Windows 10 LTSC byly určeny pro ty, kteří nestojí o neustálé aktualizace. Do konceptu operačního systému coby SaaS však příliš nezapadají.

Microsoft zkracuje dobu podpory Windows 10 LTSC – Long-Term Servicing Channel. Tedy té verze, která byla původně určena pro firmy, pro něž je klíčová právě délka podpory a to, aby se funkčnost a vlastnosti operačního systému neměnily, čti: aby nebyl neustále aktualizován. Z deseti let na polovinu.

Joe Lurie, marketingový manažer Microsoftu, oznámil, že příští verze Windows 10 LTSC vyjde ve druhé polovině letošního roku, pravděpodobně s označením Windows 10 Enterprise LTSC 2021, nebo Windows 10 Enterprise LTSC 2022. Nejde o nic neočekávaného, Microsoft už v minulosti avizoval vydání další LTSC verze Windows 10 na „konec roku 2021“. S čím se však nepočítalo, je takto zásadní omezení podpory systému na pouhých pět let. Dle Lurieho je jedním z důvodů sladění s životním cyklem příští verze balíku Office s trvalou licencí. Zásadní je také zmínit, že dosavadních LTSC verzí systému (2015, 2016 a 2019) se změna nedotkne a bude u nich dodržena desetiletá lhůta.

Jako za starých časů

Když Microsoft s vydáním Windows 10 představil též režim dvou aktualizací ročně (původně dokonce tří), LTSC (tehdy LTSB) verze se zdála být tou nejbližší Windows 7, rovněž podporovaných po dobu desíti let. Jediné aktualizace, které měly LTSC dostávat, byly jednou měsíčně ty bezpečnostní. Šlo o zjevnou úlitbu kritikům, kteří si stěžovali na překotný vývoj a změny Windows 10. Zejména IT specialisté ve firmách měli z režimu dvou aktualizací ročně těžkou hlavu a přístup Microsoftu, který z operačního systému udělal de facto službu, šel proti jejich dosavadní praxi.

Microsoftu zároveň netrvalo dlouho, než sám začal LTSB/LTSC shazovat a ani ne dva roky po uvedení Windows 10 od využívání této verze uživatele odrazoval, respektive ji doporučoval jen v nejnutnějších případech. Její funkčnost dokonce navázal na v době vydání aktuální procesory nebo skrz ni později odepřel podporu lokálně instalovaným aplikacím sady Office 365. V tomto kontextu by tedy zkrácení doby podpory na polovinu nemělo být pro uživatele až takovým překvapením, přestože takto drasticky dosud Microsoft žádné z verzí Windows dobu podpory nezredukoval.

Proč, Microsofte?

Přestože jako jeden z důvodu Lurie uvedl sjednocení životního cyklu Windows 10 LTSC s cyklem nových Office s trvalou licencí, nejde o jediný důvod. Dle Microsoftu jsou Windows 10 LTSC určeny pro „speciální zařízení a případy, ve kterých není možná změna nebo připojení ke cloudu“ a tedy „vyžadují dlouhodobou podporu“, jak však zmiňuje Lurie, uživatelé se tímto předpokladem příliš neřídí a Windows 10 LTSC instalují jednoduše do počítačů určených pro běžnou kancelářskou práci.

„Na základě důkladného průzkumu mezi našimi zákazníky jsme zjistili, že ti, kteří svým zaměstnancům nainstalovali do počítačů LTSC verzi, si nakonec uvědomili, že desetiletý cyklus podpory nepotřebují. S rostoucím tempem technologického vývoje je obtížné dostát aktuálním očekáváním uživatelů, jestliže pracujete s deset let starým produktem.“

Takové prohlášení není ničím novým. Microsoft změny produktů prakticky vždy obhajuje „zpětnou vazbou“, a to i tehdy, kdy se očekává, že nemusí být přijaty kladně. Argument, že je nemožné dostát aktuálním očekáváním se softwarem starším než pět let, však vyznívá poněkud naprázdno. Přece ti, kteří si zvolili LTSC, tak učinili právě proto, že je pro ně přednější dlouhodobá stabilita namísto nejnovějším trendům. Nebo ne?

soutez_casestudy

Microsoft zároveň s oblibou přehlíží zřejmé výtky, když se k podobným změnám odhodlá, a ani tento případ není výjimečným. LTSC byl vždy trnem v oku základnímu konceptu Windows 10 coby neustále se proměňujícímu SaaS, pokud možno licencovanému skrze předplatné, nikoliv placenému jednorázově.

Omezení podpory pro Windows 10 LTSC tak je jednoduše dalším krokem v pokračujícím odklánění se od on-premise a trvale licencovaného softwaru a dá se předpokládat, že ani pět let podpory není finálních a časem dojde k dalšímu zkrácení. Až se tak stane, nejspíš se dočkáme prohlášení, že LTSC splnilo svůj účel a může být ukončeno bez ohledu na zákazníky, kteří si ho oblíbili. Byli jste varováni!

Byl pro vás článek přínosný?