Hlavní navigace

Nenechte vaše pracovní povinnosti zničit váš osobní život - 3. díl

7. 1. 2013

Sdílet

 Autor: © Maksim Pasko - Fotolia.com
Pracujete každý den i přes oběd, chodíte pozdě na schůzky a nestíháte termíny? Kolidují vaše profesionální povinnosti s vaším osobním životem?

Pokud jste teď odpovídali ano, je pravděpodobné, že vaše schopnosti time managementu nejsou dostačující a potřebují vylepšit. Zlepšete své výsledky tím, že se naučíte pracovat lépe s vzácnou komoditou jménem čas.

 

1. díl článku: Plánování je klíčové: pište si seznamy a využívejte dostupných nástrojů

2. díl článku: Zapomeňte na multi-tasking, stanovte si priority a určete si cíle a termíny

 

5. Dostaňte co nejvíce z času, který máte

Každý z nás má svou část dne, která by mohla být využita lépe – například cesta do práce, cvičení či sprchování. Využijte tento čas k tomu, abyste si v duchu vybavili následující den, přemýšlejte o nadcházejících cílech a projektech. Tento čas je také dobrý k tomu, abyste si vytvořili priority z položek ve vašem seznamu.

6. Sledujte, jak využíváte svůj čas

Velkým krokem k úspěšnému time managementu je to, že víte, jak využíváte svůj čas. Vezměte den nebo dva z vašeho pracovního týdne a zdokumentujte každou vaši aktivitu a úkol, na kterém pracujete. Není to tak složité, jak to zní. Existuje množství aplikací zaměřených na produktivitu, které tento trik zvládnou za vás, a to na v podstatě jakékoliv platformě. Pro začátek uvádíme několik z nich:

Uživatelé iPhone

Uživatelé Androidu

PC a Mac

Jakmile před sebou máte všechna data pěkně rozložená, bude jasné, kde můžete ušetřit čas. Lidé jsou často překvapeni tím, co takový jednoduchý experiment odhalí.

soutez_casestudy

7. Neprokrastinujte

Prokrastinace vás nedovede nikam, a to doslova, takže neodkládejte důležité úkoly, ani nečekejte do poslední minuty, abyste poskládali vaši prezentaci. Je naší lidskou přirozeností vyhýbat se nepříjemným úkolům – a abyste se vyhnuli důsledkům této přirozenosti, zkuste začít se systémem odměn. Po dokončení složitého úkolu si naplánujte něco zábavného a oddychového, například si udělejte desetiminutovou přestávku pro procházku, případně začněte pracovat na nějakém jednodušším úkolu.

8. Dobíjejte své baterie

Pravidelně jezte a cvičte a dopřejte si dostatek spánku. Své zdraví často bereme jako samozřejmost. Tento tip zní taktéž jako samozřejmost, ovšem pro některé z nás je velice těžké ho zrealizovat.

Byl pro vás článek přínosný?