Hlavní navigace

Nová verze Symbianu chce konkurovat Androidu i iPhonu

17. 1. 2010

Sdílet

I když se v poslední době intenzivně hovoří hlavně o Androidu či iPhonu, je potřeba si připomenout, že nejpoužívanějším smartphonovým OS je s velkým náskokem stále Symbian a i ten se vyvíjí kupředu.

Nokia, která před rokem a půl koupila společnost Symbian, vyrábějící stejnojmenný mobilní operační systém, uvolnila jej jako open source a stojí i za nadací Symbianu, totiž informovala o přípravě nové verze s označením symbianSymbian^4, která by se ve smartphonech měla objevit na začátku roku 2011 a bude se vyznačovat výrazně inovovaným uživatelským rozhraním. Díky tomu by měl být Symbian více konkurenceschopný vůči Androidu či iPhonu.

Nové rozhraní má minimalizovat dotazy systému směrem k uživateli, bude disponovat funkcí automatického ukládání pro redukci manuálního ukládání a dále nabídne stejné ovládání pro všechny aplikace v novém layoutu. Screenshoty nového rozhraní jsou k vidění zde v článku.

Interface bude podle informací zveřejněných Nokií disponovat čtyřmi hlavními „pohledy“ – na kontakty, hudbu, fotografie a aplikace. Uživatelé budou mít možnost vytvářet zkratky a umisťovat je na hlavní obrazovku, aby měli rychlý přístup ke specifickým položkám. Další novinkou mají být kontextová menu, která budou dostupná po delším stisku a jejich úkolem bude nabídnout rychlý přístup ke společným příkazům.

CEO Nokie Olli-Pekka Kallasvuo v souvislosti s novým mobilní operačním symbiansystémem řekl, že rozhraní nového Symbianu potřebuje ještě další zlepšení a je nyní na jeho firmě a na komunitě kolem tohoto mobilního operačního systému, aby se této úlohy zhostila. Do konce roku by mělo být již bez chyb a být připraveno pro oficiální nasazení do prvních smartphonů.

Před Symbianem^4 by se ovšem měly objevit ještě verze 2 a 3, které také přinesou některé inovace v rozhraní. Konkrétně Symbian^2 má být prvním mobilním operačním systémem z této rodiny, které nabídne možnost kustomizace hlavní obrazovky. Symbian^3 pak má zjednodušit dotykové ovládání, kdy ke většině operací bude stačit jediný dotyk a měl by podle informací z webu věnovaného vývoji tohoto OS disponovat i podporou gest, která pro ovládání zpopularizoval iPhone od Applu.

Podle dostupné roadmapy se Symbian^2 a Symbian^3 objeví během první, respektive druhé poloviny letošního roku. Také Microsoft na letošní rok chystá sedmou verzi svých Windows Mobile, od které si slibuje zvrácení nepříznivého trendu poklesu tržního podílu.

Byl pro vás článek přínosný?