Hlavní navigace

Počet škodlivých kódů pro Android raketově roste, může za to i politika Googlu

3. 6. 2011

Sdílet

Platforma Android je stále populárnější (mezi mobilními operačními systémy se Android už dostal, co do rozšíření, na druhé místo za Symbian), a proto se o ni podle nejnovější studie firmy McAfee stále více zajímají i podvodníci.

Problémem je, že neexistuje žádné jednotné místo pro stahování aplikací, kde by Google mohl veškerý software pro Android kontrolovat a detekovat případné podezřelé chování. Dokonce i přímo na Google Android Market se objevilo několik aplikací, které fungovaly jako trojské koně. Než byl podvodný charakter těchto aplikací odhalen, stáhly si je odhadem desítky až stovky tisíc uživatelů.

Nejrozšířenějším malwarem pro Android jsou programy DrdDream, Drad, StemySCR.A a Bgyoulu. Funkčnost tohoto malwaru je rozmanitá, manipulují mobilní hry stejně jako SMS zprávy.

top_it_employers

Například i tvůrci botnetu Zeus vytvořili jeho verzi pro mobilní telefony. Tento malware zvaný Zimbo je určen pro systémy Symbian i Windows Mobile a podobně jako Zeus se pokouší o krádež přístupových údajů k bankovním účtům.

V 1. čtvrtletí letošního roku se podařilo zaznamenat více než 6 milionů jedinečných vzorků malwaru. Odstavení botnetu Rustock snížilo množství spamu na vůbec nejnižší úroveň od roku 2007. A za další se potvrdila předpověď, že útočníci se budou stále více orientovat na mobilní zařízení. Pokud porovnáme sledovaná první čtvrtletí, je první kvartál letošního roku z hlediska celkového množství malwaru rekordní.
V únoru bylo zaznamenáno dokonce 2,75 milionů vzorků nového malwaru. Velmi aktivní byly falešné antiviry (scareware), jichž bylo v březnu zachyceno 350 000. Co se týče České republiky, studie zmiňuje lednový incident s průnikem útočníků do registru pro obchodování s emisními povolenkami. Útočníkům se přitom podařilo ukrást emisní povolenky v hodnotě asi 500 milionů Kč.

Byl pro vás článek přínosný?