Hlavní navigace

Qualcomm představil první 5G smartphone

18. 10. 2017

Sdílet

 Autor: Qualcomm
Společnost Qualcomm úspěšně otestovala modem X50 i první 5G smartphone. Rozšíření 5G je tak opět o krok blíž – podle výrobce se na něj můžeme těšit už za méně než dva roky.

Qualcomm se úspěchem pochlubil na nedávném 4G/5G summitu v Hong Kongu, kde zdárně prezentoval 5G propojení svého Snapdragon X50 modemu s prvním typem 5G smartphonu. Firma na akci představila rovněž nový čipset Snapdragon 636, určený především pro smartphony střední třídy.

O 5G se dosud víc mluvilo, než konalo, s úspěšnou ukázkou v Hong Kongu je však konečně realitou, na kterou je třeba se připravit.

Qualcomm s modemem X50 předvedl více než gigabitové rychlosti a frekvence přes 28 Ghz (mmWave). V testu se modem dostal až na 1,24 Gb/s, maximum, které dokáže podpořit, však podle výrobce dosahuje až na 5 Gb/s.

Qualcomm předpokládá, že první zařízení s modemem Snapdragon X50 se na trh dostanou v první polovině roku 2019. Společnost novinku přirovnává k rozšíření elektrické sítě a vnímá jako počátek cesty k neomezeným datům.

Cloud22

Nejenže totiž 5G bude rychlejší, bude také spolehlivější a praktičtější k použití v hustě zalidněných lokalitách, a očekávat se dá i rozšiřování vlnového pásma dosavadních sítí.

Qualcomm rovněž oznámil první referenční design smartphonů, které využívají mmWave 5G. Vlastní 5G modem je velmi malý, výzvou je ale vtěsnání antén.