Hlavní navigace

Recenze: Adobe RoboHelp 7

18. 9. 2008

Sdílet

Ačkoliv ve srovnání s vlajkovými produkty společnosti Adobe se RoboHelp držel vždy spíše stranou, existuje početná skupina uživatelů, která si jeho služby nedovede vynachválit.

soutez_casestudy

Ačkoliv ve srovnání s vlajkovými produkty společnosti Adobe se RoboHelp držel vždy spíše stranou, existuje početná skupina uživatelů, která si jeho služby nedovede vynachválit. K těmto uživatelům se řadí především tvůrci elektronických dokumentačních systémů, encyklopedií a softwarových manuálů, jejichž úkolem je flexibilním a efektivním způsobem předat různorodou směsici hodnotných informací cílovým příjemcům. Ve své nejnovější verzi RoboHelp opět
dokazuje, že je ve svém oboru špičkou.


Dodávka a instalace
Po zakoupení produktu obdrží uživatel krabici, v níž se nachází instalační CD a nevelká příručka se základními pokyny, jak začít. Instalace je standardní, ovšem dobře strukturovaná, takže uživatel má perfektní přehled o jednotlivých stádiích instalačního procesu. Jakmile instalátor dokončí svou práci, objevíme v nabídce Start novou složku čítající čtyři programy: RoboHelp for Word, RoboHelp HTML, RoboHelp HTML Command Prompt a RoboScreenCapture. RoboHelp 7 lze nainstalovat na operačních systémech Windows 2000, XP a Vista. Program musí být do 30 dnů od nainstalování aktivován, nejlépe po internetu.

RoboHelp 7: Kvalita se ukrývá v detailech
Podobně jako se v průběhu posledních desetiletí vyvíjely operační systémy, podléhaly síle evoluce rovněž elektronické dokumentační systémy. Počínaje dnes již legendárním systémem WinHelp 4.0 přes HTML Help, WinHelp 2000 a JavaHelp až po moderní a multimediální WebHelp a FlashHelp. RoboHelp 7 podporuje kompletní paletu zmíněných dokumentačních systémů, uživatel si pouze zvolí, který systém preferuje, a okamžitě může začít budovat elektronickou dokumentaci.

Přestože RoboHelp 7 disponuje přehršlí průvodců, kteří jsou neustále připraveni nabídnout nám pomocnou ruku, je třeba dodat, že produkt není určen pro začínající uživatele v oboru. Spíše se předpokládá, že uživatelé vědí, jak konstrukce robustních dokumentačních systémů probíhá a znají tedy základní metodiku jejich vývoje. Jestliže jste někdy manuálně stavěli elektronickou dokumentaci ve stylu WinHelp 4.0 nebo HTML Help, pak jistě oceníte, že naprostá většina aktivit je v editoru automatizována. Projektování tematických celků, navrhování témat, vytváření hypertextových propojení mezi tématy, sestavování rejstříků klíčových slov, komponování full-textového vyhledávání, práce s makry, implementace grafických a multimediálních prvků, to vše jsou činnosti, jež jdou s programem velice snadno a rychle od ruky. Kdykoliv v průběhu vývoje si navíc můžete nechat na požádání vygenerovat zhotovenou elektronickou dokumentaci a vyzkoušet, zda vše pracuje tak, jak jste původně zamýšleli.
RoboHelp již hezkou řádku let těží z úzké spolupráce s textovým procesorem Microsoft Word a jinak se nechová ani ve své nejnovější verzi. Výtečné je, že editor implicitně spoléhá na Word 2007, přičemž textový editor rozšiřuje o nová tlačítka a příkazy místních nabídek. Celkový styl práce je pak dvojvrstvý: zatímco v editoru RoboHelp 7 konfigurujeme součásti projektu, ve Wordu vytváříme informační obsah jednotlivých témat. Mezi oběma prostředími se samozřejmě pohotově přepínáme, což nám umožňuje dosáhnout příznivého synergického efektu.

Spolupráce mezi programy RoboHelp 7 a Word 2007.

České uživatele potěší zpráva, že RoboHelp 7 podporuje naší mateřštinu, a to nejen při editování a tvorbě obsahu, nýbrž také při práci se slovníky a provádění automatických oprav. Za znamenitou vlastnost považujeme dávkové zpracování, v jehož rámci lze z projektu jednoho typu sestavit množinu projektů jiných typů. Prakticky řečeno, vytvoříme kupříkladu projekt ve stylu WinHelp 4.0 a poté jej použijeme jako bázi pro sestrojení projektů WinHelp 2000, WebHelp nebo FlashHelp. Popsaný proces napomáhá opětovné použitelnosti projektů dokumentačních systémů. Velké možnosti se otevírají zejména před designéry webových informačních systémů, pro něž je určen RoboHelp HTML.

Verdikt
RoboHelp 7 od společnosti Adobe je prvotřídní program pro vytváření systémů elektronické dokumentace. S luxusní výbavou a příjemným vizuálním rozhraním je schopen uspokojit potřeby a přání i těch nejnáročnějších uživatelů.

K recenzi poskytla firma: Fleishman-Hillard, s.r.o.
Cena: cca 30 000 Kč (vč. DPH)

- - Ján Hanák

Byl pro vás článek přínosný?