Hlavní navigace

Recenze: CodeGear Delphi for PHP 2.0

28. 10. 2008

Sdílet

CodeGear patří v současnosti mezi vedoucí producenty vývojářského softwaru. Se svým Delphi, postaveným nad objektovým Pascalem, okupuje tuto oblast již mnoho let.

Cloud24

CodeGear patří v současnosti mezi vedoucí producenty vývojářského softwaru. Se svým nejznámějším IDE (Integrated Development Enviroment) Delphi, postaveným nad objektovým Pascalem, okupuje tuto oblast již mnoho let, původně pod křídly Borlandu, od 1. 7. 2008 pak pod křídly Embarcadero Technologies. Delphi for PHP však spadá do poněkud jiného soudku – už pro ten fakt, že na rozdíl od staršího bratra zasahuje do oblastí obhospodařovaných téměř výhradně vývojáři free softwaru. A těm není něco komerčního jen tak po chuti.
CodeGear přišel s první verzí Delphi for PHP v loňském roce. Obohatil tak trh o RAD (Rapid Application Development) IDE rozhraní postaveném na jazyce PHP, který byl a je doménou komunitních tvůrců webových aplikací. První verze obsahovala spoustu chyb, jež byly postupně a za přispění komunity z větší části opraveny. Verze druhá je na tom podstatně lépe a kromě rozsáhlého vylepšení vlastního prostředí pro návrh kódu nabízí i rozšíření funkcí a podporu pro další databázové systémy.

Instalace probíhá naprosto v mezích pravidel ostatních aplikací pro Windows. Vzhled samotného prostředí se příliš nezměnil. Pokud jste kdy pracovali v Delphi, okamžitě se zorientujete. Spolu s IDE dostanete i PHP DBG Listener (debugger) a firemní databázi Borland InterBase 2007 s vlastním licenčním číslem.

Delphi for PHP 2.0 je opět o něco blíže svému velkému bratru. Stále se jedná „jen“ o PHP, prostředí editoru však bylo výrazně vylepšeno a doplněno o spoustu nových modulů, jež vám usnadní práci. Základ stále tvoří pokročilý editor kódu propojený s inteligentním návrhářem UI (Form Designer) a rozsáhlou knihovnou komponent. Editor je nyní při tvorbě mnohem sdílnější a nabízí po klepnutí myši podrobnější popis syntaxe a funkcí. Zajímavou novinkou je Code Folding sdružující funkce (mezi závorkami {}) do bloků, které lze na požádání skrýt nebo rozkrýt. Výrazně to zlepšuje čitelnost kódu. Práce s návrhářem (Form Designer) je nyní rychlejší a snadnější, a to např. díky pomocným linkám při rozmisťování komponent, nebo okamžitému náhledu v kódu PHP a vylepšenému Object Inspectoru. Tool Palette konečně umí filtrovat, potřebnou komponentu tak naleznete rychleji. Z dalších novinek jmenujme telegraficky lepší kontrolu syntaxe, vylepšený stavový řádek nebo funkci tracking band označující změněné části kódu.Nově nechybí ani vestavěný pokročilý editor HTML (HTML Designer), v němž snadno metodou drag&drop poskládáte statické součásti vašeho projektu. Do šablony HTML lze navíc snadno vkládat hotový kód PHP a pracovat s ním přímo na stránce.

Základem Delphi for PHP 2.0 je opět komponentová knihovna VCL for PHP (postavená na PHP 5), vyvíjena samostatně jako opensource projekt. I tato knihovna činí komerční vývojové prostředí atraktivnějším pro nekomerční vývojáře. Navíc máte k dispozici kontinuální přísun novinek bez nutnosti čekání na novou verzi aplikace. VCL for PHP nyní obsahuje přes 50 komponent: od tlačítek přes aktivní menu až po databázové prvky. Nechybí např. ani podpora Zend Framework. Díky otevřené povaze knihovny do ní lze implementovat vlastní vytvořené komponenty.Výrazně vylepšena byla podpora databázových systémů. Mezi ty vyvolené dnes patří Borland Interbase, MySQL, MS SQL Server, Oracle, PostgreSQL, Informix, Sybase, SQL Anywhere a IBM DB2. Novinkou vývojového prostředí je potom Data Explorer, jehož pomocí snadno propojíte váš projekt s kteroukoliv výše uvedenou databází. Data Explorer obsahuje základní databázové komponenty, které přenášíte do vašeho projektu pouhým přetažením.

Verdikt

Delphi for PHP 2.0 se úspěšně zbavilo většiny svých dětských nemocí a přináší na pole vývoje webových PHP aplikací nebývalý komfort. Podstatná vylepšení vlastního rozhraní přinesla hlavně zrychlení a usnadnění práce, lepší kontrolu chyb a rozšíření komponentové knihovny. Konečně přibyla podpora důležitých databázových systémů. Existence opensource knihovny VCL for PHP společně s nízkou cenou možná rozšíří produkt i do nekomerčních developerských řad.

- - Jan Povolný

Byl pro vás článek přínosný?