Hlavní navigace

Recenze: Diskeeper 2012

13. 3. 2013

Sdílet

 Autor: © dell - Fotolia.com
Fragmentace pevného disku měla už dávno být něčím, co prakticky neznáme, koneckonců Windows tuto možnost přidal do svého repertoáru a mělo být jasno.

Bohužel nebylo, kvalita byla nevalná a tak z neschopnosti jednoho prosperuje řada dalších firem. Jednou z nich je firma Condusiv  Technologies (dříve Diskeeper), která přišla s novou verzí svého známého programu Diskeeper.

Ten existuje ve dvou verzích, dražší Professional (64.95 dolarů) a levnější Home (29.95 dolarů). Další dvě verze pro sítě jsou potom o něčem jiném.  Poměrně nepochopitelně si levnější verzi můžeme nainstalovat na tři počítače, zatímco tu drahou pouze na jeden.

Po delší době firma změnila nejen grafický vzhled, ale i systém ovládání. A v tom je základní problém. Ovládání rozhodně není intuitivní, ba naopak, a najít krok, kterým aplikaci skutečně spustíme, je nepříjemně a hlavně zbytečně složité.

A nové rozhraní je tu

Trumfy z minulých verzí zde zůstaly – od solidně fungující aplikace  InvisiTasking, která se stará o to, aby se pro defragmentaci použily pouze ty zdroje, které počítač zrovna nevyužívá, přes technologii Intelligent File Access Acceleration Sequencing Technology, která monitoruje všechny soubory v reálném čase a podle frekvence jejich používání je na pevném disku přerovnává.

Novinkou není ani aplikace IntelliWrite, která se stará o to, aby byly kritické soubory přesouvány s větší péčí, čímž se snižuje riziko selhání disku. Jako novinka se objevila funkce TRIM, patřící pod aplikaci HyperFast. Oba nástroje jsou určeny pro disky SSD (které program dokonce automaticky rozpozná). TRIM nachází a identifikuje kusy místa určené pro vymazání, takže je potom může použít. Užijeme si to ale pouze od Windows 7, starší verze tuto technologii nepodporují.

A můžeme začít analyzovat

Další novinkou je HyperBoot, která by měla přesunout soubory potřebné pro spouštění počítače tak, aby byly lépe dostupné a teoreticky tak zrychlit startování počítače. Poněkud spornou novinkou je možnost posílat na firemní soubor informace o stavu pevného disku, za což bychom se měli dočkat statistických informací o tom, jak je na tom pevný disk se zdravím. Fungovat to bude ale jen po dobu licence, tj. jeden rok.

Jako vždy můžeme pracovat dvěmi způsoby – buď plně automatickou defragmentací při spouštění počítače, která umožní přesun těch souborů, které si normálně operační systém chrání, nebo manuální analýzou a defragmentací ve chvíli, kdy si na ní vzpomeneme.     Prakticky každý krok si můžeme nastavit podle potřeby, nicméně jednotlivé úkony najít, to je kus života těžkého. Díky neohrabanému rozhraní máme pocit, že se Diskeeper stará spíše o informace o pevném disku nežli  o jeho defragmentaci.

Verdikt

Tento software již delší dobu nemá výraznou chybu. Od minulých verzí toho sice přibylo dost, ale že bychom pocítili nějaké revoluční změny, o tom pochybuji. Otázkou ovšem je, jestli na podobné v podstatě jednoúčelové utilitce ještě lze něco revolučně měnit. A potom je tady samozřejmě nové rozhraní, které nové majitele rozdělilo na dva tábory. Bohužel ten početnější křičí „faul“. Pokud Diskeeper nemáme, dvanáctkou chybu rozhodně neuděláme. Ale pokud máme naistalovanou některou z verzí 10 či 11, není kam spěchat.

 

Celkem: 75 %
Pro: Plně automatická a spolehlivá defragmentace

soutez_casestudy

Proti: Nepříjemné rozhraní

Výrobce: Condusiv Technologies
Cena: od 30 dolarů (cca 600,- Kč)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Dlouholetý spolupracovník magazínu PCWorld a Computerworld.cz. Zajímají ho hlavně recenze různých programů, speciálně fotoeditory a vše kolem grafiky.