Hlavní navigace

Recenze: Samsung Galaxy Tab 10.1 - návykový Android na deseti palcích

13. 3. 2012

Sdílet

Výraz tablet má dnes spousta uživatelů asociovaný s výrazem iPad a není také divu. Rovnice tablet = iPad však již nepředstavuje dogma, zeptejte se tabletu Samsung Galaxy Tab 10.1.

Samsung Galaxy Tab 10.1 byl představen již v únoru loňského roku a svého času představoval první tablet běžící na OS Android, který mohl plnohodnotně konkurovat všudypřítomnému Apple iPadu 2 jak po stránce výbavy, tak z hlediska designerského zpracování.  Nám se do rukou dostal model galaxy Tab 10.1 ve verzi s Wi-Fi adaptérem (bez 3G modulu), tedy verze P7510. Podívejte se, čím nás tablet nadchnul a kde na nás čekala drobná zklamání.

gaalxy_tab_1

Design a konstrukční zpracování

Již tradičně ihned v úvodu zhodnotíme zhled zařízení, neboť se jedná o jeden z hlavních faktorů ovlivňujících popularitu zařízení mezi uživateli. Nemůžeme se vyhnout klišé v podobě srovnání vzhledu zařízení s tabletem Apple iPad 2, neboť ten ve světě představuje jakýsi neoficiální referenční model. Galaxy Tab 10.1 je již na první pohled iPadu 2 velmi podobný, přičemž tento fakt dal společnosti Apple podnět k zahájení soudních tahanic se společností Samsung. Spory vyústily dokonce až k zákazu prodeje tabletu Galaxy Tab 10.1 na německém území, ale zpět k recenzi. Stejně jako je kladně hodnocen design tabletu iPad 2, musíme vzhledem k výrazné podobnosti pochválit i Galaxy Tab 10.1. Na kráse tabletu nic neubírá ani fakt, že je jeho tělo vyvedeno v plastové úpravě, neboť zařízení celkově působí poměrně robustním dojmem.

Co se týká vnějšího rozhraní, tablet je vybaven pouze dokovacím portem a 3,5mm jackem. Na svrchní hraně (držíme-li tablet na šířku) dále naleznete tlačítko pro zapnutí/vypnutí a tlačítko pro ovládání hlasitosti, na bočních hranách se potom nachází dvojice stereo reproduktorů.

gaalxy_tab_2

První dojmy

V rukou se tablet drží velmi příjemně, neboť navzdory svým rozměrům dosahuje až překvapivě nízké hmotnosti (565 g) a taktéž je dobře vyvážen. Ať už jej držíte v obou rukou při psaní na softwarové klávesnici či v ruce jedné například při čtení elektronických dokumentů, i při dlouhodobém používání je práce s tabletem stále pohodlná.

 

Displej

Displej se může pochlubit slušným rozlišením 1280 x 800 pixelů a kvalitním podáním obrazu. Stejně jako tomu bylo v případě staršího 7palcového tabletu Galaxy Tab, i Tab 10.1 má však tendenci zobrazovat některé barevné kanály mírně přesyceně. Při porovnání s testovacím obrazcem zachycujícím barevnou škálu dosahovala nadbytečné sytosti především červená a modrá barva, což se nám potvrdilo i později při důkladném prohlížení fotografií. Z hlediska reálného použití však nežádoucí přesycení nedosahovalo nikterak závažných hodnot a uživatelé si tohoto drobného nedostatku nejspíše ani nevšimnou. Při přímém porovnání zobrazovací kvality však dle našeho názoru dosahoval lepší barevné reprodukce iPad 2. Nemůžeme si dále odpustit připomínku, že by displeji jistě více slušela technologie Super AMOLED namísto TFT, což se projeví především na přímém slunečním svitu, kde se displej stává velmi těžce čitelným, avšak to už bychom byli přehnaně kritičtí.

gaalxy_tab_3

Hardware

Podobně jako konkurenční tablety běží i Galaxy Tab 10.1 na platformě Nvidia Tegra 2 s dvoujádrovým procesorem ARM Cortex A9 taktovaným na 1 GHz. V základní výbavě potom naleznete 1GB operační paměť, 16GB interní paměť, Wi-Fi a/b/g/n modul, přední 2MPx a zadní 3MPx kameru vybavenou přisvětlovací flash diodou, gyroskop, akcelerometr, digitální kompas a senzor okolního světla. Co nám však v případě tabletu vybaveného pouhými 16 GB interní paměti velice chybělo, byl slot pro paměťovou kartu, který by pro Galaxy Tab 10.1 představoval v porovnání s iPadem 2 značnou výhodu.

Hodnocení zvukových kvalit zařízení tohoto typu snad není nutné příliš rozvádět. Od drobných reproduktorů nelze čekat dechberoucí výkon a široký frekvenční rozsah, avšak ve srovnání s tabletem iPad 2 má přesto v tomto aspektu Galaxy Tab 10.1 mírně navrch.

gaalxy_tab_5

Software

Tablet běží na OS Android 3.1 Honeycomb, první verzi tohoto mobilního OS určené přímo pro tablety. V době vydání Galaxy Tab 10.1 využíval originální grafické prostředí OS Android, avšak zhruba o šest měsíců později Samsung uvolnil formou softwarového updatu grafickou nadstavbu nazvanou jako TouchWiz UX. Ta do systému vnáší některé dodatečné grafické ovládací prvky, mezi něž patří především rozšířená sada widgetů, panel miniaplikací či stavová lišta.

Mezi předinstalovanými aplikacemi bychom rádi zdůraznili především přítomnost kancelářského balíku určeného pro mobilní platformy QuickOffice HD, který si poradí se čtením i editací dokumentů vytvořených v programech MS Word, Excel a Powerpoint. Další zajímavostí je jednoduchý program pro úpravu videa Android Movie Studio (představující odpověď na iMovie z produkce Applu). Uživatelé, již plánují tablet využít pro pracovní účely, pak jistě ocení možnost šifrování uživatelských dat, podporu Exchange ActiveSync nebo Cisco AnyConnect SSL VPN.

Z hlediska podpory multimédií nemůžeme jinak, než ohodnotit tablet na výbornou. Kromě oficiálních formátů, jež podporuje OS Android 3.1, dovede Galaxy Tab 10.1 přehrát také video soubory WMA, WMV, AVI a XVID.

gaalxy_tab_4

Něco za něco

Aby výrobce dosáhl natolik nízké hmotnosti a tenkého designu, musel pochopitelně něco obětovat. Předně podobně jako konkurent iPad 2 nedisponuje Galaxy Tab 10.1 kromě dokovacího portu již žádnými jinými konektory. Pro rozšíření konektivity si budete muset připlatit a pořídit dodatečná připojitelná zařízení, prostřednictvím nichž bude možné připojit USB flash disk, paměťovou kartu či HDMI kabel. Tento způsob však považujeme přinejmenším za škrábání se levou rukou za pravým uchem, tedy jistě by bylo pohodlnější, kdyby tyto často využívané porty byly integrovány přímo do tabletu. Některé konkurenční tablety, jež se dokonce pohybují v podstatně nižších cenových hladinách, podobnou konektivitou disponují, což se však výrazně odráží na markantním nárůstu hmotnosti.

 

Verdikt

Ať už si vystačíte s Wi-Fi adaptérem, či od svého tabletu vyžadujete i připojení k 3G sítím, Samsung Galaxy Tab 10.1 představuje dobře hardwarově vybavený tablet běžící na OS Android, který vám dobře poslouží jak pro práci, tak pro zábavu. Pakliže se rozhodujete mezi mainstreamovým tabletem iPad 2 a tímto alternativním kouskem, vězte, že hlavní podobnosti obou zástupců tkví ve vzhledu, ceně i výbavě. Sice nás mírně zklamala absence některých frekventovaně využívaných portů, avšak alespoň zde existuje možnost, jak konektivitu rozšířit. Vždyť Apple iPad 2 je na tom z hlediska konektivity naprosto stejně a přesto si jej oblíbily statisíce uživatelů. O software rovněž není nouze, neboť s příchodem nových tabletů se začal online obchod Android Market (dnes již součástí Google Play) svižně plnit aplikacemi určenými primárně pro tablety. Sečteno a podtrženo, pakliže fandíte mladému rychle se vyvíjejícímu operačnímu systému či už dokonce vlastníte mobilní zařízení běžící na OS Android a poohlížíte se po vhodném tabletu, Galaxy Tab 10.1 by se jistě mohl dostat do hledáčku vašeho zájmu. Jelikož je to systém stále ještě mladý, počítejte také s tím, že občas zkrátka zaškobrtne.

 

Hodnocení: 85 %

Cena: od 9 990 Kč (zdroj: Heureka, 13. 3. 2012)

 

Technické specifikace:

Displej: 10.1", dotykový kapacitní, TFT, 1280×800

Operační systém a GUI: Android 3.1, TouchWiz UX

Procesor: dvoujádrový 1 GHz

Paměť: interní úložiště 16 GB / 64 GB

Operační paměť: 1 GB

Paměťová karta: /

Konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 3.0, aGPS

Rozhraní: 30pinový konektor, 3,5 mm stereo audio jack

Kamery: zadní - 3 MPx, přední -2 MPX

Snímače: snímač okolního osvětlení, gyroskop, akcelerometr, digitální kompas

Rozměry: 175,3 × 256,7 × 8,6 mm

DT24

Hmotnost: 565g s vestavěnou baterií

Napájení: akumulátor 7000 mAh

Byl pro vás článek přínosný?