Hlavní navigace

Recenze: Sony Xperia Tablet S

3. 12. 2012

Sdílet

 Autor: Sony
Řadu Sony Xperia si představujeme spíše jako řadu smartphonů. Sony však udělalo v názvosloví malou změnu a přineslo tablet. Sony Xperia Tablet S.

Xperia Tablet S je zařízením v portfoliu svého výrobce značně revolučním. Stejně jako ostatní výrobky řady Xperia i tento tablet je vybaven operačním systémem Android. Ihned po převzetí se automaticky aktualizoval na verzi Android 4.0.3 (Ice Cream Sandwich). Testovací kus jsme však dostali nabitý pouze na čtvrtinu kapacity a aktualizace systému probíhá jen při 30 procentech a více. Tak jsme baterii rovnou dobili do plna. Překvapilo nás, že to trvalo poměrně dlouho.

Sony Xperia Tablet S

Potom už jsme ale mohli normálně pracovat. Tablet je klasickým „androidím“ zařízením a jeho ovládání je tak poměrně intuitivní a pohodlné. K tabletu jsme dostali i dok s hardwarovou klávesnicí, tak jsme ji rovnou vyzkoušeli. Na tuto klávesnici jsme si na rozdíl od uživatelského prostředí Androidu museli nějakou chvíli zvykat. Navíc se matný kožený povrch vnitřku obalu docela rád špiní prachem. Kromě klávesnice jsme dostali ještě jiný šikovný kožený obal, který ale funguje pouze jako obal (příslušenství není součástí balení tabletu).

Po rozbalení tabletu z krabice jsme zařízení zapnuli, aktualizovali systém a jak už bylo řečeno výše, několik hodin nabíjeli. Mezitím jsme si prohlédli obsah balení – to nám samozřejmě tak dlouho netrvalo, protože kromě samotného tabletu už se v krabici nacházel jen napájecí kabel kombinovaný s USB kabelem, který jsme aktuálně používali pro nabíjení, a množství příruček v rozličných jazycích – no a pak jsme si nějakou dobu prohlíželi vzhled. Ten je poměrně klasický a nijak nevybočuje z řady, možná jen optickým jakoby prodloužením displeje až na zadní hranu. Až na stříbrné dvě třetiny zad je zařízení černé.

Sony Xperia Tablet S

Zařízení běží na čtyřjádrovém procesoru Nvidia Tegra 3 s frekvencí 1,3 GHz, operační paměť je 1 GB RAM. Paměť uživatelská byla v testovaném přístroji 16 GB, nicméně existuje i 32GB verze. Baterie s kapacitou 6 000 mAh má udávanou výdrž 10 hodin, reálnou výdrž jsme přesně netestovali, minimálně se však udávané hodnotě blíží.

Rozměry přístroje (ty jsme nepřeměřovali, ale čerpáme z informací Sony) jsou (zaokrouhleně) 240 x 174 x 12 milimetrů. Displej má úhlopříčku 9,4 palce, takže je „něco mezi“. Oproti 10palcovým tabletům je Xperia S kompaktnější, v porovnání se sedmipalcovými zase příliš velký. Každopádně má displej rozlišení HD+, konkrétně 1 280 x 800 pixelů, což je slušné a Sony se tak může měřit i s o půl palce většími Androidy. Hustota pixelů je však relativně nízká – pouhých 161 dpi.

Sony Xperia Tablet S

Na přímém slunci jsme displej nezkoušeli, neboť v době testování přímé slunce nesvítilo, ovšem jinak je zobrazovaný obsah dobře čitelný. Negativně bychom hodnotili pouze velkou náchylnost k uchovávání otisků prstů, takže vám doporučujeme pořídit si k Xperii S rovnou antistatický hadřík nebo sadu vlhčených ubrousků.

Nebojte se, že byste přístroji vlhčenými ubrousky nějak ublížili. Xperia S vlhkosti zvládne dokonce ještě více. Je totiž odolná proti stříkající vodě. Po utopení ve vaně byste ji už asi nerozchodili, ale náhodné polití z převržené sklenice by měla ustát bez trvalých následků. Ale raději jsme to netestovali.

Odolnost proti vlhkosti (certifikovaná ve standardu IP-X4) má však i své překvapivé souvislosti – multiport, umístěný naspodu zadní hrany, je chráněn odnímatelnou krytkou. Pokud chcete přístroj nabíjet či do něj umístit USB nebo HDMI redukci, musíte krytku odstranit. Ta má pak tendenci rychle se ztrácet. Krytkou je chráněn i slot na SD kartu umístěný na levé hraně, ten je však chytře připojen k tělu přístroje i v otevřené formě.

Minimalistický design přední hrany nabízí kromě displeje už jen megapixelový fotoaparát/webkameru a malé logo výrobce v levém horním rohu. Vzadu se potom nachází fotoaparát osmimegapixelový s automatickým zaostřováním a s absencí blesku či přisvětlovací diody. V softwarovém nastavení lze upravit třeba vyvážení bílé, autofokus, přiblížení (pouze digitální), rozlišení fotografií či expozici.

Sony Xperia Tablet S

Na levém boku se pak už kromě slotu na SD karty (jenž hodnotíme kladně, protože mnohé jiné Androidy, třeba takový Google Nexus 10, žádnou možností rozšíření paměti nedisponují) nalezneme kombinovaný 3,5milimetrový vstup a výstup na sluchátka a mikrofon. Napravo se nachází tlačítko pro zapnutí a vypnutí a také tlačítko pro zesílení a zeslabení hlasitosti. Minimalismus se tedy projevuje i v možnostech konektivity. HDMI či USB zařízení připojíte pouze po dokupení speciálního konektoru.

Na zadní hraně jsou okolo multiportu nacházejí dvě reproduktory, které ale znějí poměrně kovově a basy nemají prakticky žádné. Na druhou stranu se není čemu divit – většina tabletů to tak má. Dokonce i zmiňovaný Nexus 10, jehož reproduktory směřují ven nahoru k displeji a tak u něj nedochází k tak viditelnému (respektive slyšitelnému) zkreslení.

Sony Xperia Tablet S

Předinstalované aplikace fungují dobře, procesor a paměť jsou dostatečně rychlé pro to, aby tablet zvládl i využití v byznysu. Standardně jsme s tabletem dostali aplikace typu Evernote nebo AccuWeather, Skype, Google Chrome či Google Maps. Začít s běžnou prací je tak možné i bez návštěvy obchodu Google Play, nicméně třeba alternativu Office byste v nabídce hledali marně. Nezbývá, než hledat v nabídce obchodu.

Po nainstalování vybraného kancelářského balíku jsme narazili na další problém – Android v našem modelu nepodporoval české znaky. Dlouhé samohlásky jsme napsali, písmena s háčky už ne. Alternativní bezplatnou českou klávesnici z Google Play se nám nepodařilo zprovoznit.

Hodnocení: 75 procent

CS24

Verdikt

Sony Xperia Tablet S je zajímavým příspěvkem do řady Xperia. Pokud uvažujete o tabletu s Androidem, neměli byste „esko“ ze svých úvah vynechat. Mezi pozitiva patří odolnost proti vodě i poměrně svižný chod. K negativům řadíme nízkou konektivitu a chudou výbavu v základu, nutnost dokupování příslušenství jednotlivě (byť je volitelné příslušenství poměrně bohaté) a krytku multiportu, která se ráda ztrácí.

Byl pro vás článek přínosný?