Hlavní navigace

Recenze: Zoner Photo Studio 16 Pro

19. 6. 2014

Sdílet

 Autor: Zoner
Jen málo českých programů se může pyšnit úspěchem, který zdobí fotoeditor Zoner Photo Studio. A protože se jedná o verzi šestnáctou (byť pamětníci si pamatují, že první čtyři verze nakonec kralovaly v programu Callisto), už to něco znamená.

Na druhou stranu doba není jednoduchá, peněz je málo a fotoeditorů hodně; takže máme hrábnout do peněženky?

Program je tradičně rozdělen na základní moduly Import, Správce, Prohlížeč, Editor a Raw. Jejich použití je stejně tradiční, modul Import je určen pro stahování fotografií do počítače. Jak si to jednou nastavíme, tak to příště pojede automaticky. Příjemná věcička, obcházející protivnou snahu Windows nutit nás hledat tam, kde si fotografie ukládá jen málokdo.

Zoner Photo Studio 16 Pro

Uživatele ale celkem pochopitelně více zajímá fotoeditace, protože ať se výrobci snaží sebevíc, na archivaci či vyhledávání se toho výrazně vylepšit už asi moc nemůže. Nicméně možnost nastavení automatického zálohování na externí periférie je příjemná.

Jak jsme na tom letos? Na první pohled si všimneme, že ovládání Editoru je příjemnější, funkce Panelu rychlých úprav jsou shrnuty na pravé straně monitoru, takže odpadá rejdění kurzorem. Možná maličkost, ale příjemná.

Minulostí jsou také vyskakovací okna k zadání parametrů funkce. Nyní vše nastavíme v panelu napravo pomocí intuitivních posuvníků a výsledek vidíme okamžitě.

Zjednodušilo se i přiřazování GPS souřadnic. V minulosti záleželo na tom, jestli to zvládne fotoaparát, teď stačí přetáhnout fotografii na patřičné místo na mapě a software nám zapíchne virtuální špendlík a ještě automaticky doplní patřičné souřadnice.

Zoner Photo Studio 16 Pro

Některé funkce jsou, zřejmě díky výrazně překopanému rozhraní, trochu jiné, takže na to, co už umíme, můžeme někdy zapomenout. Příkladem budiž třeba malování světlem, což je vlastně místní ztmavování a zesvětlování. Nástrojová lišta vpravo je poněkud nezvykle umístěná a než člověk objeví, že všechny kroky spustí přes celkem miniaturní aktivující šipku, program (nebo sebe, to podle nátury) asi nejdříve prokleje. Pak šipku najde a zjistí, že to vlastně funguje docela příjemně.

Další nepochybnou změnou je dotykové ovládání, samozřejmě pokud jedeme v režimu Windows 8. Firemní fotosíť Zonerama je jakousi odpovědí na Flickr, na rozdíl od něj bez omezení velikosti. A vedle možnosti pohodlného uploadování si můžeme uložené fotografie editovat přímo na webu. Práce s vrstvami je poněkud jiná nežli u softwaru zaměřeném spíše na kreativní úpravy, ale když si na ní zvykneme, funguje spolehlivě. Dalších nástrojů a triků je zde víc než dost, na své si přijde jak ostřílený amatér, tak i profík. Pro naprostého začátečníka může být první setkání s pracovní plochou poněkud odstrašující, brzy si ale najde řadu aplikací, které fotografie upravují automaticky, a bude spokojen i on.

Zoner Photo Studio 16 Pro

Program existuje ve dvou verzích, dražší Pro, která má navíc podporu práce s formátem Raw, některé zajímavé nástroje jako je třeba HDR nebo odstranění digitálního šumu, a levnější Home.

Photo Studio se i nadále pyšní přívětivou cenou – program si stáhneme za 1 500 Kč, což se navíc od minulé verze nezměnilo. Díky českému původu je čeština samozřejmostí, což potěší jak neznalé jiného jazyka, tak i domácí fanoušky.

Verdikt

Co říci na závěr? Koupit nebo ne? Photo Studio zůstalo tím, na co jsme již několik verzí zvyklí, tedy univerzálním a stále robustnějším nástrojem pro archivaci a úpravu fotografií. Novinek je dost a díky nástrojům na pravé liště je ovládání o něco pohodlnější. Řada expertů Zoner porovnává s programem Lightroom od Adobe. Podle mého názoru je to chyba, Zoner je lepší. A od nás si vysluhuje nálepku Top produkt 2014.

 

Pro: Výkonný a kvalitní český fotoeditor, který rozhodně nezklame

Proti: Chybí verze pro Mac

Celkem: 90 procent

CS24

Výrobce: Zoner

Cena: 1 499,- Kč (edice PRO)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Dlouholetý spolupracovník magazínu PCWorld a Computerworld.cz. Zajímají ho hlavně recenze různých programů, speciálně fotoeditory a vše kolem grafiky.