Hlavní navigace

Reklamu u influencerů pozná jedno dítě z deseti

28. 8. 2019

Sdílet

 Autor: © olly - Fotolia.com
Je mu teprve sedm let, ale už teď za rok vydělá několikanásobně víc peněz než normální člověk za celý život. A to jenom tím, že si hraje. Jeho kanál na sociální síti Youtube pravidelně sleduje 18 milionů lidí z celého světa a Ryan Kaji je díky tomu nejlépe placeným youtuberem na planetě. Ročně utrží kolem 22 milionů dolarů.

„Jsem zábavný a vtipný,“ vysvětluje důvody, proč je tak populární. Ve videích rozbaluje nejrůznější hračky a ukazuje ostatním, co všechno dovedou.

A děti samozřejmě po výrobcích, které vidí na videu, okamžitě zatouží. Na podobném principu fungují kanály všech youtuberů nebo dalších influencerů.

„Je to nový způsob, kterým firmy propagují svoje zboží. Jedná se o velice účinnou reklamu. Lidé influencery sledují z vlastního zájmu, váží si jejich názoru. Proto je pro ně přirozenější uvěřit tomu, že věc, kterou jejich vzory ukazují, je opravdu dobrá a nedokážou se bez ní obejít,“ říká marketingový ředitel poskytovatele internetu netbox Lukáš Pazourek. 

Podobná sdělení přitom velmi často cílí na děti. Průzkum Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze přitom ukazuje, že skrytou reklamu na internetu pozná jen jedno dítě z deseti.

Podle výzkumu, který zpracovávala agentura Ipsos, 58 procent zkoumaných dětí mezi devíti a patnácti lety sleduje youtubery a blogery často. Pouze každé desáté dítě přitom poznalo, který příspěvek jejich oblíbeného influencera je sponzorovaný.

„Když se měly děti zamyslet nad účelem obrázku a vybrat si jednu ze čtyř možností, polovina dětí uvedla, že hlavním cílem obrázku je ukázat influencera, který se má dobře – pouze 31 % dětí zaškrtlo možnost, že se jedná o reklamu,“ popisují autoři průzkumu, do kterého se zapojilo 330 dětí.

Podle spoluautora knihy Dítě v síti Jana Müllera platí jednoduchá úměra – čím více času děti stráví u počítače, tím větší profit z nich mají velké světové firmy.

„Děti navíc neumí rozpoznat, které zprávy jsou pravdivé a které ne. Je potřeba jim v tomto směru radit,“ myslí si Müller. Všechno, co youtubeři říkají a dělají, mají děti tendenci považovat za pravdu. Ke svým vzorům totiž vzhlížejí a ani nepřemýšlí nad tím, že by jim mohly lhát.

„Každý mladý hledá svého hrdinu, někoho, ke komu může vzhlížet. Dříve to byl Přemek Podlaha, Kostkáč, dneska jsou to influenceři,“ vysvětluje Jonáš Čumrik, který na internetu vystupuje pod pseudonymem Johnny Machette.

Rodiče by ale měli pečlivě hlídat, jaké vzory si jejich děti vybírají. Velká kritika se nedávno snesla například na hlavu populárního youtubera a parkouristy Taryho, který urazil svého dětského fanouška. Na jeho otázku, proč má tak drahé oblečení, Tary nevybíravě odpověděl, že nemá drahé oblečení.

„To jen ty máš málo peněz,“ vysvětlil osmiletému chlapci. Za arogantní poznámku sklidil youtuber kritiku mnoha influencerů i široké veřejnosti a přišel o desetitisíce fanoušků na sociální síti.

„Mám malého bráchu a dokážu si představit, co to může dítěti způsobit. V tomto věku neznají ironii, malého kluka ztrapnil. Má trauma z toho, že si nemůže koupit něco od oblíbeného youtubera a ten ho pak ztrapní, že nemá peníze,“ odsoudila Taryho youtuberka a bloggerka vystupující pod jménem Shopaholic Nicol. Podobně vnímal Taryho přešlap i youtuber Karel Kovář alias Kovy. A dnes si, milé děti, ukážeme parkourový skok na morální dno,“ komentoval celou situaci na svém Twitteru.

Právě Karel Kovář se snaží na své fanoušky působit spíš pozitivně. Vyvrací nejrůznější fake news, vybízí mladé, aby se zajímali o svět kolem sebe, a nabádá je, aby věnovali pozornost i politické reprezentaci země.

soutez_casestudy

Podle Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a Sdružení pro internetový rozvoj by měli influenceři každý placený příspěvek jasně označit a usnadnit tak především dětem orientaci v online světě. Podle odborníků však jen někteří influenceři spolupráci s firmami otevřeně přiznávají.

Univerzita proto formulovala pravidla pro označování reklamy na sociálních sítích. Neoznačený obsah lze totiž považovat za skrytou reklamu. Pravidla pro označování placené spolupráce je možné najít na webu Férováreklama.cz, který spustili vědci a studenti Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Byl pro vás článek přínosný?