Hlavní navigace

RIM představil Blackberry 7 OS, revoluce se ale nekoná

4. 5. 2011

Sdílet

Společnost RIM uvedla spolu s novými smartphony i očekávaný Blackberry 7 OS a několik důležitých aplikací pro PlayBook.

RIM, který má se svými přístroji silné zastoupení zejména v korporátní sféře, tento týden na konferenci Blackberry World představil nové modely smartphonů řady Bold, aktualizovaný OS pro svoje přístroje a také informoval o nových aplikací pro svůj nedávno uvedený tablet PlayBook.

Komentátoři ovšem na novinky reagují slovy, že nejsou nijak zásadní, aby zahýbaly trhem a pomohly RIMu získat nějakou další výhodu nad konkurenčními přístroji s iOS a Androidem.

Nově uvedený Blackberry 7 OS přidává několik základních vylepšení v oblasti hlasem aktivovaného vyhledávání a také rychlejší webový browser s podporou standardu HTML5. Podle dostupných informací bude OS 7 k dispozici jen na nově uvedených přístrojích, takže majitelé starších smartphonů mají pravděpodobně smůlu. Blackberry 7 OS také není kompatibilní s operačním systémem QNX, jenž používá tablet PlayBook, což znamená, že vývojáři budou muset psát svoje aplikace pro každý z těchto operačních systémů RIMu zvlášť.

Prvními přístroji, které budou využívat Blackberry 7 OS, mají být nově představené smartphony Bold 9900 a 9930. Ty mají přijít na trh v létě a budou disponovat hardwarovou klávesnicí na dolní a 2,8“ dotykovým displejem na horní straně. Mezi další specifikace patří 1,2GHz procesor s architekturou ARM, 8 GB zabudované úložné kapacity, dále podpora technologie NFC pro mobilní bezkontaktní platby či třeba schopnost nahrávat video v rozlišení 720p. Model Bold 9900 bude podporovat i 4G sítě.

Mezi novinkami pro tablet PlayBook má patřit např. nová aplikace pro videochat a dále také aplikace pro Facebook, která by měla být uvolněna během tohoto měsíce. Ani slovo ale nepadlo např. o podpoře multiplatformního Skypu, který je pravděpodobně pro řadu uživatelů klíčový.

Asi nejvýznamnější novinkou z letošního Blackberry Worldu bylo ohlášení webového nástroje pro správu, určeného pro IT administrátory, který podporuje kromě smartphonů Blackberry překvapivě i konkurenční iPhone a Android. Administrátoři tak budou mít možnost aktivovat, zamykat a jinak spravovat přístroje využívající různé platformy na dálku a budou také mít možnost univerzálně využívat některé z funkcí, které byly dosud k dispozici jen pro přístroje Blackberry (např. Blackberry Ballance). Ohlášení tohoto produktu je důsledkem situace, kdy ve firmách existuje souběžně více mobilních platforem a administrátoři hledají způsob, jak je co nejsnáze všechny spravovat.

Byl pro vás článek přínosný?