Hlavní navigace

Robotický hmyz ohrozí bezpečnost kanceláře budoucnosti

10. 12. 2008

Sdílet

Nová studie společnosti Canon Europe zajímavým způsobem poukazuje na hrozby pro kancelář budoucnosti, přičemž hlavní nebezpečenství zde představují velkokapacitní úložné zařízení.

CS24

Společnost Canon varuje před robotickým hmyzem, umělou inteligencí a chytrými bakteriemi. Tyto prostředky budoucnosti se mohou stát nástroji špionáže zaměřené na získání citlivých informací. Vedoucí týmu, futurolog Ian Pearson, předpověděl, jak bude vypadat kancelář budoucnosti a jaké hrozby budou ohrožovat její existenci.


Předpokládá se, že pro vojenské účely vznikne (nebo již existuje? pozn. redakce) malý robotický hmyz, který bude zneužíván na špehování v kanceláři a k přenosu nebezpečného softwaru nebo hardwaru ke klíčovým zařízením. K výrobě sofistikovaných virů může být použita i umělá inteligence. Předpověď také říká, že by mohla být vyvinuta nebezpečná bakterie zaměřena na sběr důležitých informací v rámci kanceláře.

Trend využívání čím dál tím menších a kapacitně výkonnějších externích pamětí představuje hrozbu pro kanceláře budoucnosti. Používáním malých externích paměťových jednotek jako USB nebo přenosný multimediální přehrávač mají zaměstnanci možnost vynést z kanceláře velké množství citlivých informací. Aby se podobným případům zabránilo, bude vyvinuta nová technologie umělé inteligence podobná bezpečnostnímu systému na letištích, která zabrání podezřelému chování zaměstnanců.

Přes tyto trendy varuje Ian Pearson před implementací podobných bezpečnostních systémů. „Bezpečnost by se nikdy neměla stát bariérou pro práci,“ říká. „Přílišná ochrana a bezpečnost v korporacích jsou samy o sobě hrozbami. Příliš striktní pravidla omezují výkon a produktivitu zaměstnanců. Ochrana by měla být vybalancovaná, aby chránila před hrozbami a zároveň dávala zaměstnancům pocit, že práci vykonávají svobodně.“

Jako odpověď na tyto hrozby budoucnosti se zdokonalují systémy sloužící k autentifikaci uživatelů. Jedna z oblastí bezpečnosti je navržení tiskových elektronických okruhů, které mohou tisknout přímo na pokožku a vytvoří tak jedinečný systém identifikace uživatele pomocí otisků prstů. Jinou možností ochrany je používání speciálního neviditelného inkoustu k zabezpečení maximální ochrany dokumentů před kopírováním.

Vize budoucnosti

Podle Canonu bude kancelář budoucnosti méně využívat osamocenou práci za pracovním stolem, mnohem víc prostoru bude věnováno práci ve skupinách a meetingům. Monitory počítačů budou nahrazeny video clonou nebo aktivní čočkou, 3D tiskárny a monitory budou schopny během chvilky generovat 3D modely.

Administrativa díky pokroku v inteligenci strojů se více zautomatizuje, a naše práce už nebude tolik vázána na pracovní stůl. Výsledkem bude práce mimo centrální kancelář v speciálních pracovních centrech, která budou disponovat komplexnějším vybavením jako například velká multifunkční tiskařská centra, která zabezpečí bezpečné a efektivní sdílení informací.

- - David Zajíc

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku