Hlavní navigace

Roste počet kryptoměnových podvodů a podvodů fiktivních přepravních společností

21. 11. 2022

Sdílet

 Autor: Adobe Stock
Společnost Eset vydala zprávu o kybernetických hrozbách Eset Threat Report T2 2022, která shrnuje klíčové statistiky z jejích detekčních systémů a důležitá zjištění analytiků. Nejnovější zpráva mapuje období od května do srpna 2022 a všímá si vývoje politicky motivovaných ransomwarových útoků, aktivity skupiny Emotet, nejpoužívanějších phishingových taktik a pokračujícího prudkého poklesu pokusů o útoky přes RDP (Remote Desktop Protocol).

Analytici společnosti Eset se domnívají, že RDP útoky ztrácejí na síle především kvůli válce na Ukrajině, návratu zaměstnanců do kanceláří a lepšímu zabezpečení ve firemním prostředí. Návrat počtu RDP útoků k původním hodnotám z dob covidu se nepředpokládá.

Jste spokojeni se svou podobou automatizace firemních procesů?

Většina pokusů o útoky přes RDP stále pochází z ruských IP adres. V první třetině letošního roku bylo podle zprávy Threat Report Rusko nejvíce postiženou zemí na světě útoky ransomwaru. Některé útoky byly politicky nebo ideologicky motivované jako reakce na probíhající válku. Ve druhé třetině roku však tato vlna zeslábla a útočníci zaměřili svou pozornost na Spojené státy, Čínu a Izrael.

Podle telemetrie společnosti Eset byl srpen měsícem, kdy útočníci utlumili svou aktivitu botnetem Emotet. Skupina zodpovědná za tyto útoky se také přizpůsobila opatření společnosti Microsoft, která zakázala VBA makra v dokumentech pocházejících z internetu. Místo maker se útočníci zaměřili na kampaně založené na škodlivých dokumentech Microsoft Office a LNK souborech.

Rapidně narostl počet podvodů na internetu

Zpráva také zkoumá hrozby, které se nejvíce dotýkají domácích uživatelů. Analýza phishingových hrozeb ukázala až šestinásobný nárůst kybernetických podvodů, při nichž se útočníci vydávali za přepravní společnosti. Ve většině případů se vydávali za společnosti DHL a USPS a zasílali obětem žádosti o ověření doručovací adresy.

Coffee break: Kybernetická odolnost je velmi důležitý pojem, říká René Pospíšil z Bitdefenderu Přečtěte si také:

Coffee break: Kybernetická odolnost je velmi důležitý pojem, říká René Pospíšil z Bitdefenderu

„V Česku útočníci zneužívali také jména tuzemských přepravních společností, a to České pošty a Zásilkovny. Z obětí se snažili vylákat přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví nebo údaje k platebním kartám,“ říká Jiří Kropáč, vedoucí virové laboratoře společnosti Eset v Brně.

„V případě České Pošty se jednalo o klasický phishingový scénář, kdy útočníci získávali údaje pomocí podvodné webové stránky, kde uživatelé chtěli podat nebo vyzvednout zásilku. V případě Zásilkovny útočníci hledali své oběti nejčastěji na online bazarech, kde se snažili uměle navyšovat prodejní cenu zboží (např. neúměrně vysokou cenou za přepravu), a poté vyzvali prodejce k zadání údajů k jeho platební kartě, aby mohl obdržet peníze za zboží,“ vysvětluje Kropáč.

Phishing se v Česku ve sledovaném období nejčastěji šířil prostřednictvím e-mailu (v 66,4 % případů), následovaly podvody zneužívající doručovací společnosti (7,9 %) a finanční instituce (8 %).

Phishing se nevyhýbá ani bitcoinu

Pokud jde o hrozby přímo související s virtuálními i fyzickými měnami, hlavní hrozbou zůstává webový skimmer známý jako Magecart, který se zaměřuje na údaje platebních karet online nakupujících.

Šestero nejpřeceňovanějších IT technologií Přečtěte si také:

Šestero nejpřeceňovanějších IT technologií

Bezpečnostní experti zaznamenali také dvojnásobný nárůst phishingu s tématikou kryptoměn a cryptostealerů.

„Často se z ukradených účtů na Twitteru, Discordu nebo Facebooku šíří odkazy na falešné giveaways, tedy na rozdávací akce kryptoměn jako je Bitcoin, Etherum a další. Cílem je z oběti vylákat menší množství kryptoměny s vidinou získání násobného počtu dané kryptoměny, např. pošlu 1BTC a vrátí se mi 2BTC. Je to samozřejmě nesmysl,“ varuje Jiří Kropáč.

Masivně rostou i pokusy o podvodné vylákání kryptoměn na diskuzních platformách typu Discord nebo Telegram, kde se útočníci vydávají za správce témat, oficiální zástupce kryptoburz nebo technickou podporu.

„Typicky jde o falešnou technickou podporu, která vám nabízí pomoc s řešením vašeho problému – nepřipsání kryptoměny do peněženky, nedoručená platba apod. – a přitom z vás vyláká další kryptoměny nebo peníze,“ popisuje Robert Šuman, vedoucí pražského výzkumného oddělení společnosti Eset.

Cloud24

Velmi rozšířená je i technika zveřejnění přístupových údajů ke kryptopeněžence, která již obsahuje nějaké coiny. Pokud se tam pokusíte poslat měnu uvedeného blockchainu (nejčastěji ETH), abyste mohli obsah peněženky prodat nebo převést, je váš vklad okamžitě odcizen.

Hrozby v oblasti kryptoměn obvykle korelují s jejich směnnými kurzy. Směnné kurzy kryptoměn a ochotu obchodovat nebo je těžit ale negativně ovlivňují rostoucí ceny energií. Stále výhodnější je tedy kryptoměny krást.

Chcete dostávat do mailu týdenní přehled článků z Computerworldu? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.

Byl pro vás článek přínosný?