Hlavní navigace

Sedm předpovědí pro open source v roce 2011

29. 12. 2010

Sdílet

Příští rok se opět ponese ve znamení velkých změn, kterým by se neměl vyhnout ani trh s open source softwarem. Jaké jsou jeho vyhlídky?

Android, Android, Android
Bude rok 2011 zároveň rokem operačního systému Android? Vše tomu skutečně nasvědčuje. Vždyť v současné době jej nalezneme již na každém čtvrtém prodaném přístroji smartphone a Google rozhodně nepočítá s tím, že by se situace mohla změnit k horšímu. Na pozoru by se proto měl mít Apple, naopak Windows Phone 7 se s úspěchem asi nesetkají.

Další kolo bitvy o tablety
I na trhu s tablety svedou hlavní souboj produkty společností Google a Apple, jeho průběh však bude méně dramatický. Google sice na vývoji tabletového Androidu rozhodně nešetří, za delší konec však bude i nadále tahat iPad. Googlu nepomůže ani to, že s použitím jeho operačního systému pro vlastní tablet počítá snad každý velký výrobce.

Ubuntu a Linux
Popularita Ubuntu roste a existuje velká šance, že by se tento systém mohl stát skutečně prvním Linuxem pro masy. Velké naděje se vkládají hlavně do dalších verzí, které přinesou nové rozhraní Unity a grafický systém Wayland. S tím jak bude Linux posilovat svou pozici na serverech, a Windows se budou hroutit pod tíhou škodlivého softwaru, získá na síle i Ubuntu.

Dual-Boot
Právě Ubuntu by se mohl stát přímým účastníkem nového trendu. V roce 2011 se budeme čím dál častěji setkávat s přístroji vybavenými hned dvěma operačními systémy. Lze přitom předpokládat, že druhým systémem bude vždy některá z linuxových distribucí.

Více open source ovladačů
Stále více výrobců se zaměřuje na vydávání nejrůznějších ovladačů pro open source komunitu. Ať už to byl například Wi-Fi ovladač od Broadcomu či ovladače pro čip Ontario Fusion od AMD. A s tím, jak bude Linux získávat na síle, se postupně zapojí i další společnosti. Nikdo si nenechá ujít další potenciální zákazníky.

ARM
S očekávaným přívalem nových mobilních zařízení v příštích osmnácti měsících bude růst i podíl nízkoenergetických a open source přívětivých čipů ARM. Na konci roku 2011 se již nikdo nebude podivovat nad používáním ARMů v desktopech a serverech. Růst těchto čipů půjde opět ruku v ruce s rostoucí popularitou Ubuntu.

Oracle a OpenOffice.org
Letošní rok nebude Oracle určitě hodnotit jako příliš úspěšný, alespoň co se open source softwaru týče. Velmi nejistá je zejména situace kolem OpenOffice.org. Vývojářské komunitě se nelíbí přístup Oraclu k tomuto kancelářskému balíčku. Jejich odpovědí jsou proto LibreOffice, které se zavázalo používat mnoho linuxových distribucí. Že by to byla pro OpenOffice.org konečná?

Byl pro vás článek přínosný?