Hlavní navigace

Sloupové reproduktory Jamo C 97

11. 4. 2015

Sdílet

 Autor: Jamo
Pro náročné posluchače připravila firma Jamo kompletní řadu Concert 9, pomocí níž si uživatel může sestavit kompletní set pro náročný poslech hudby a domácího kina.

Když v roce 1966 začal dánský truhlář Preben Jacobsen vyrábět první reproboxy, jistě ho ani nenapadlo, že v roce 2015 bude jeho firma Jamo jedním z největších výrobců reproduktorů na světě. Jistě k tomu přispěla i velká distribuční síť americké firmy Klipsch Group, ke které je dnes firma Jamo připojena. O kvalitách výrobků firmy Jamo svědčí i několik ocenění na mezinárodních výstavách jako nejlepších reproduktorů roku.

 

Vlajkovou lodí řady Concert (C) 9 jsou sloupové reproduktory Jamo C 97. Jedná se o třípásmové boxy s reproduktory osazenými v řadě pod sebou do dřevěné skříně z MDF desek. Uživatel si může vybrat ze tří druhů povrchových úprav podle toho, co se mu nejlépe hodí do obytných prostor. Je to bílá či černá barva, nebo odstín dark apple. Boxy mají vždy černý přední panel s možností zakrytí reproduktorů pomocí plastových mřížek s černou textilií. Uznávám kryty jako výbornou ochranu proti prachu nebo nechtěnému poškození reproduktorů například dětmi, ale vzhledově jsou reproduktory o moc hezčí bez této ochrany. Součástí instalačního příslušenství jsou i ocelové plechy sloužící jako stabilizační nohy pro boxy, pro každý jsou potřeba dva. Všechny jsou opatřeny nožičkami s hroty pro oddělení přenosu rezonancí do podlahy, která by mohla ovlivňovat čistotu výsledného zvuku.

 

Na zadní straně reproboxů je vyveden basreflexový rezonátor a dva páry připojovacích svorek. Jak je u firmy Jamo zvykem, má uživatel na výběr jak bude reproduktory připojovat. Do svorek je možné uchytit holé vodiče, banánky nebo vidličky. Standardně jsou páry svorek mezi sebou propojeny pomocí plochých vodičů a uživatel pouze připojí výstup ze zesilovače. Náročnější posluchač může propojky odebrat a zapojit samostatně středobasové a výškové sekce jako bi-amping/bi-wiring připojení. Toto zapojení má velkou výhodu v tom, že si uživatel může řídit úroveň jednotlivých sekcí přímo na zvukovém procesoru. Zapojení reproduktorů dává výslednou impedanci 6 ohmů. Výkon sestavy je 180 wattů při citlivosti 89 dB a doporučený minimální výkon zesilovače pro čistý poslech je 60 wattů.

 

 

Frekvenční rozsah reproduktorů je v rozpětí 32-24 000 Hz, což zaručuje vyvážený poslech v celém frekvenčním pásmu. Zásluhu na tom mají použité reproduktory. Výšky perfektně poskytují jednopalcové reproduktory s kalotenovou membránou s antidifrakčním vlnovodem (ADW – Anti-Diffraction Waveguide) a sníženým zkreslením (TDR – Tweeter Distortion Reduction). Jeden středový a dva basové reproduktory o rozměrech 6 palců se starají o kvalitní přednes středních a basových frekvencí. Všechny jsou osazeny membránou z kombinace dřevěných vláken a tenké kovové vrstvy označené jako HCCC (Hybrid Composition Conical Cone). Tato kombinace dobře tlumí vysoké kmitočty a zaručuje čistý přednes středového pásma. Naprosto dokonalé jsou i hliníkové středy reproduktorů, které jednak dobře vypadají, ale také plní i akustickou funkci v lepším rozprostření zvuku v prostoru. Mimoto ještě odvádí teplo z reproduktorů při vysokých výstupních výkonech.

 

Zvuk reproduktorů je naprosto vyvážený. Mají perfektní přednes v celém frekvenčním pásmu. Posuzovat zvuk je vždy individuální a každému bude připadat jiný. Osobně mám rád výšky prezentované kalotenovými reproduktory, jsou takové syté a křišťálově čisté. Pozitivně mě překvapil přednes středových tónů, který nic neschovává a ve kterém dobře vyznívá prostor nahrávky. Basy nejsou zbytečně zdůrazněné a nikde nic neduní a nehučí, jak to bývá u konkurenčních reproduktorů. Možná by zasloužily více nižších frekvencí pro kulatější zvuk, ale při běžném kvalitním poslechu to není podstatné a fajnšmejkři si ke Concert sestavě mohou pořídit subwoofer J110 nebo J112.

 

Jamo Concert C 97 jsou určeny pro všechny náročné posluchače, kteří chtějí reproduktory pro kvalitní poslech a přitom chtějí, aby jim zbyly peníze na další komponenty. S doporučenou cenou 22 990 korun se C 97 řadí mezi zlatou střední cestu s důrazem na nekompromisní kvalitu zvuku.

 

Technické specifikace

Typ soustavy                                    3 pásmový sloupový systém s basreflexem

Repro (výšky/středy/basy)                  25/152,4/2 × 152,4 mm

Celkový výkon (dlouhodobý/krátk.)     180/360 W

Frekvence                                         32-24 000 Hz  (+/- 3dB)

Impedance                                       6 Ohm

Připojení                                          bi-amping/bi-wiring

Rozměry a hmotnost                         1 072 × 215 × 342 mm, 23,1 kg

 

soutez_casestudy

 

 

Byl pro vás článek přínosný?