Hlavní navigace

Strach o práci už začíná znepokojovat i tuzemské IT experty

9. 5. 2024

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Český IT pracovní trh by mohl projít zemětřesením – tempu inovací totiž řada ajťáků přestává stačit a pro firmy se tak stávají nepotřebnými. A v mnoha případech už klasické IT odborníky zdatně nahrazují systémy využívající automatizaci a AI.

Tuzemský trh by mohl zaměstnat až 300 tisíc IT pracovníků, v mnoha firmách je stále obrovská poptávka po těchto lidech. Zájem o ně nastal především po vypuknutí pandemie.

Dojde letos k pročištění IT pracovního trhu?

„Některé firmy však zjistily, že mají více IT zaměstnanců, než aktuálně potřebují, a celosvětová vlna propouštění se tak projevuje i na místním trhu práce. V poslední době se firmy navíc zaměřují na zvýšení produktivity například využitím umělé inteligence," tvrdí Denisa Janatová, ředitelka společnosti smitio.

Podle ní mohou důvody k propuštění zahrnovat změny v IT strategii, restrukturalizaci a přehodnocení potřeb pracovní síly v reakci na měnící se tržní podmínky. A v následujících měsících Janatová očekává, že vlna propouštění v IT bude pokračovat.

Zatímco ještě před pár lety firmy nabíraly i méně zkušené kandidáty a samy si je zaučovaly, dnes je situace jiná. Ajťáci, kteří nedokáží držet krok s rychlým vývojem technologií, ztrácejí konkurenceschopnost a firmy o ně nemají zájem, vysvětluje Janatová.

Která odvětví platí IT experty nejlépe? Přečtěte si také:

Která odvětví platí IT experty nejlépe?

Probíhající automatizace a implementace AI také postupně omezí počet IT specialistů, kteří vykonávají rutinní práci, jako je údržba a správa systémů, zpracování dat a podpora uživatelů. Rovněž bude čím dál nižší poptávka po vývojářích, kteří pracují se zastaralými technologiemi a programovacími jazyky.

soutez_casestudy

Janatová tvrdí, že situace se už projevuje zejména u juniorních pozic, kdy uchazeči obvykle se svými požadavky na výši mzdy ve firmách neuspějí. Zatímco v minulosti firmy kvůli nedostatku odborníků vysokým nárokům na mzdy zpravidla vyhověly, dnes už junioři během procesu hledání práce svá očekávání zpravidla přehodnotí a přijmou i nižší nabídku. 

Naopak u zkušených profesionálů není nový trend zatím ještě tak zřetelný. Aktuální situace na trhu práce navíc zmírňuje fluktuaci – zatímco se IT experti ještě před rokem nebáli opustit současnou pozici a jít za lepším, dnes už změnu daleko víc zvažují.

 

Computerworld si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným měsíčníkem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.

Obsah Computerworldu je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.

Byl pro vás článek přínosný?