Hlavní navigace

Symantec: Pozor, nárůst počítačových hrozeb

15. 4. 2009

Sdílet

Cílem internetových útoků je zisk informací od koncových uživatelů - stínová ekonomika zaznamenává navzdory ekonomické recesi další rozvoj.

Symantec varuje před nárůstem počítačových hrozeb

 

Společnost Symantec zveřejnila výsledky analýzy trendů na poli počítačové bezpečnosti - 14. vydání ISTR obsahuje podrobne informace ziskané v období od ledna do prosince 2008. Výsledky zprávy varují před vzrůstajícím počtem hrozeb, škodlivého kódu, phishingu a spamu. Zároveň upozorňuje i na rozvoj stínové ekonomiky.


USA tradičně ohrožuje velké množství počítačových hrozeb, ale nově tento problém řeší i země, které dříve s podobnou aktivitou nebyly spojovány. ISTR XIV vychází z dat nasbíraných z milionů internetových senzorů a aktivního monitoringu hackerských činností a poskytuje globální pohled na stav počítačové bezpečnosti. Zpráva informuje o útocích z internetu, o aktivitách hackerů orientovaných na získávání osobních a finančních údajů koncových uživatelů a věnuje se i stínové ekonomice, která navzdory celosvětové ekonomické recesi vzkvétá.


Podle reportu vzrostl podíl na šíření malwaru nejvíce v Brazílii (jež se umístila v roce 2008 na 5. místě a v roce 2007 na 8. místě), Turecku (9. místě v roce 2008 a na 15. místě v roce 2007) a Polsku (10. místě v roce 2008 a 12. místě v roce 2007). Tento nárůst se dá přičíst budování internetové infrastruktury a nárůstu uživatelů internetu. Podobný trend můžeme očekávat i v dalších zemích s budovanou internetovou infrastrukturou.


Procento nebezpečného kódu se snižuje v USA (23 % v roce 2008 z 26 % v roce 2007), Číně (9 % v roce 2008, 11 % v roce 2007) a Německu (6 % v roce 2008, 7 % v roce 2007). Tyto země již zaznamenaly značný rozvoj širokopásmového internetu, která útočníky – počítačové zločince – přitahuje. Podobně jako jako v roce 2007 byly počítačové útoky v roce 2008 vedené převážně z internetu, rostl jejich počet i množství jednotlivých variant.


Dostupnost webových aplikací a jejich bezpečnostní zranitelnosti přispívají k šíření internetových hrozeb. Ze všech zranitelností identifikovaných v roce 2008 jich 63 % využívalo webových aplikací, což je 4% nárůst oproti roku 2007. Zatímco v roce 2008 byl počet škodlivých skriptů umístěných na webových stránkách 12 885, v roce 2007 dosáhl 17 697 a pouze 3 % stránek (394) byla včas opravena.


Zpráva přináší i další zajímavé údaje: webové útoky pochází nejčastěji z USA (38 %), Číny (13 %) a Ukrajiny (12 %). 6 z prvních 10 zemí, ze kterých webové útoky pocházejí, se rekrutuje ze zemí regionu EMEA (Evropa, Afrika a země Středního východu). Z těchto zemí pochází 45 % veškerých útoků, coz je nejvíce ze všech regionů světa.


Útočníky nejvíce zajímají osobní data koncových uživatelů. V roce 2008 činily hrozby spojené se sběrem osobních údajů celkem 78 % ze všech útoků, což je oproti roku 2007 nárůst o 4 %. Tato zcizená data mohou být obchodována jako ukradené identity, které mohou útočníci využít i k dalším utokům, například k přístupu k bankovním účtům, kreditním a platebním kartám, což se děje v 76 % (nárůst o 4 % oproti roku 2007).


76 % phishingových útoků zneužívá podvržených webových stránek finančních institucí. U 44 % internetových uživatelů v USA, 64 % internetových uživatelů v Kanadě a 46 % Francouzů byl zaznamenán pokus o vylákání přístupových údajů při on-line internetovém bankovnictví nebo jiných bankovních transakcích. Není proto překvapivé, že 12 % všech ukradených dat se týká kreditních karet, jejichž data majitelé prostřednictvím internetu zadali při finančních transakcích.

soutez_casestudy


Symantec ve své zprávě identifikoval i další rozvoj stínové ekonomiky, která je stále více organizována. Například prázdné plastové karty s magnetickým proužkem mohou být vyrobeny v jedné zemi a poslány do další země za účelem nakódování ukradenými daty. Poté jsou poslány zpět do země, kde byla původní identita zcizena. Profesionálně organizované skupiny se velmi úspěšně specializují na distribuci škodlivého kódu nebo na hostování webových stránek obsahujících škodlivý kód. Tyto kriminální živly měly na svědomí přibližně polovinu phishingových celosvětových útoků. Šedá ekonomika zasáhla i korporace, škodlivý kód byl instalován do velkého množství programů a legálně držených aplikací. Zatímco ceny za zboží na legálních trzích klesají, ceny za zboží v šedé ekonomice loni zůstaly v meziročním srovnání s rokem 2007 stejné.


Další zajímavá zjištění


•    V roce 2008 Symantec detekoval více než 1,6 milionu variant nového škodlivého kódu. To je 60 % z přibližně 2,6 milionu škodlivého kódů, které Symantec zaznamenal za posledních 27 let


•    Do konce roku 2008 bylo přes 1 milion počítačů infikováno virem Downadup, který se rychle šíří i prostřednictvím přenosných médií

Celá zpráva Internet Security Threat Report obsahuje další statistiky a podrobné údaje a je k dispozici ke stažení na adrese: www.symantec.com/threatreport/.

Byl pro vás článek přínosný?