Hlavní navigace

Tip: Jak na Androidu zůstat pod datovým stropem - 1. díl

30. 3. 2012

Sdílet

 Autor: © kotoyamagami - Fotolia.com
Studie ukazují, že uživatelé Androidu spotřebovávají nejvíce dat, což je možná dobrá zpráva pro mobilní operátory, ne už tak pro zákazníka, který musí platit koncem každého měsíce tučný “bezdrátový” účet.

Ve Spojených státech nyní dochází k boomu 4G sítí, s čímž je spojena vysoká poptávka, na niž operátoři reagují tak, že zkrátka omezují neomezené datové toky. U nás je situace podobná, možná o to horší, že naši operátoři nemají většinou co omezovat (plus realita 4G sítě je u nás hudbou budoucnosti). V této souvislosti je tedy důležité vědět, jak snížit přenos dat s minimálními kompromisy týkajícími se praktického využití internetu v mobilu. Přinášíme několik tipů, jak sledovat, potažmo zredukovat svou spotřebu dat tak, abyste se vyhnuli nadměrným platbám za internet a zároveň přiškrcování datových toků.

 

1) Sledujte svou spotřebu dat

První krok, jenž musíte udělat, abyste zredukovali své využití dat, je přijít na to, kolik dat vlastně využíváte. Spotřebu dat můžete zkontrolovat pomocí menu vašeho telefonu (to se může v závislosti na typu smartphonu samozřejmě lišit). Pro účely tohoto článku jsme využili Samsung Galaxy Nexus s operačním systémem Android Ice Cream Sandwich (Android 4.0.2), některé tipy tedy mohou u různých telefonů i verzí operačního systému fungovat odlišně.

Otevřete své menu Nastavení a vyberte Bezdrátové sítě --> Využití dat. Zde můžete vidět, kolik dat jste využili v rámci aktuálního účetního cyklu, a nastavit mobilní datový limit, který zablokuje vaše mobilní datové připojení v určitém konkrétním bodě. K vidění je také seznam aplikací, které využívají data, případně informace kolik dat konkrétní aplikace spotřebuje.

Data můžete monitorovat také prostřednictvím specializovaných aplikací, jako je Onavo. Další možností je využití aplikací specifických pro konkrétního operátora, které bývají nejpřesnější, bohužel ne každý operátor je poskytuje.

soutez_casestudy

Pokud váš operátor podobnou aplikaci nemá v portfoliu (což je v našich luzích a hájích velmi pravděpodobné), můžete si stáhnout již zmíněnou bezplatnou aplikaci Onavo, která vám umožní běžnou práci s datovými toky – nastavení datového limitu, zjištění faktu, které aplikace „žerou“ nejvíce dat a také toho, kolik dat jste již vypotřebovali ve specifikovaném období.

Onavo také využívá vlastní algoritmy pro analýzu vaší datové spotřeby a na základě této analýzy vás informuje o tom, zda je váš datový plán vhodný (výše uvedená integrovaná aplikace využití neanalyzuje). Většina těchto funkcionalit je dostupná skrze widgety, které lze umístit na domácí obrazovku Androidu, takže můžete jednoduše kontrolovat vaši datovou spotřebu pouhým pohledem bez jakéhokoliv vyhledávání v rámci systému.

Byl pro vás článek přínosný?