Hlavní navigace

Tip: Rozdíly mezi edicemi Windows 7 pod drobnohledem - 4.díl

29. 9. 2011

Sdílet

 Autor: © nfsphoto - Fotolia.com
V dnešním díle se zaměříme na nejvyšší edice Windows 7 Enterprise a Ultimate. Vysvětlíme si také význam edicí se záhadným označením N.

Zajímá vás, proč se Windows 7 prodává v tolika verzích, co znamenají záludná označení a jaký je mezi nimi vlastně rozdíl? Seriál Rozdíly mezi edicemi Windows 7 pod drobnohledem vám ve spleti edicí jednou provždy udělá jasno.

 

1. díl - Windows 7 Home starter

2. díl - Windows 7 Home Basic, Home Premium

3. díl - Windows Professional

4. díl - Windows Enterprise a Ultimate, edice s příznakem N

 

Windows 7 Enterprise a Ultimate

Jedná se o nejvybavenější edice určené pro podniková využití. Obě edice jsou naprosto stejně vybaveny, jediným rozdílem je způsob dodání a licencování softwaru. Windows 7 Enterprise mohou firmy získat a licencovat pouze prostřednictvím tzv. Microsoft Volume Licensing (viz sekce Co je co?), zatímco Windows 7 Ultimate mohou zákazníci pořídit v klasické krabicové verzi či jako předinstalovaný OS na novém PC. Podpora hardwaru je stejná jako v případě Windows 7 Professional, podnikové edice však nabídnou pokročilé funkce včetně AppLocker, DirectAccess, BitLocker, BranchCache nebo bootování z VHD.

 

Edice Windows N

Všechny edice, které jsme si doposud představili, Microsoft nabízí také ve verzi s příznakem N v názvu. Celou řadu edicí má na svědomí evropský antimonopolní úřad, kterému se nelíbil fakt, že Microsoft do OS Windows přímo integruje multimediální přehrávač Windows Media Player, což znevýhodňuje konkurenci. Jediným rozdílem edicí s označením N je tedy absence přehrávače WMP, centra Windows Media Center a vypalovacího softwaru Windows DVD Maker. Všechen tento software si uživatelé mohou stáhnout zdarma na stránkách Microsoftu.

 

Co je co?

Microsoft Volume Licensing

Jedná se o hromadné licencování softwaru určené pro podniky či instituce s více než pěti počítači. Hlavním účelem tohoto konceptu je snížení nákladů, neboť uživatelé na rozdíl od případu krabicové verze nezískají například instalační média či uživatelské příručky. Snížení ceny se dosahuje také díky hromadné slevě. V případě desktopových operačních systémů představuje Volume Licensing  upgrade na vyšší verzi OS.

 

AppLocker

Funkce Applocker se poprvé objevila ve Windows 7 a Server 2008 jako rozšíření podobného nástroje Software Restriction Policy (Zásady omezení softwaru) představeného společně s Windows XP. AppLocker obecně umožňuje administrátorům kontrolovat instalace a používání aplikací. AppLocker mimo jiné pomáhá chránit počítač před škodlivými programy a nepodporovanými aplikacemi a zamezuje uživatelům instalovat neautorizované aplikace.

 

DirectAccess

DirectAcces umožňuje vzdálený přístup k podnikovým sdíleným datům, webovým stránkám a aplikacím bez nutnosti připojení k VPN. Nástroj automaticky vytváří spojení kdykoliv se uživatel připojí k internetu, dokonce se nemusí ani přihlašovat. Výhoda plyne i pro administrátory, již mohou počítače spravovat na dálku, i když nejsou zařízení připojená přes VPN.

 

BranchCache

Tento nástroj využijí především podniky s mnoha pobočkami po celém světě, jež potřebují navzájem sdílet data. Jakmile některý uživatel požádá o stažení daného dokumentu, videa, či jiného souboru, vytvoří se kopie dat v lokální síti, odkud je možné ji podstatně rychleji distribuovat mezi ostatní zaměstnance.

 

Bootování z VHD

Díky konceptu VHD (Virtual Hard Drive – virtuální harddisk) je možné celý operační systém nainstalovat do jediného souboru na disku (s příponou .vhd), který představuje virtuální diskový oddíl. Není tedy nutné pro systém vytvářet zvláštní diskový oddíl. VHD však nelze použít jako dual-boot společně se staršími verzemi Windows, pouze s Windows 7 nebo Windows Server 2008 R2.

soutez_casestudy

 

Úvodní foto: © nfsphoto - Fotolia.com

Byl pro vás článek přínosný?