Hlavní navigace

TOP 10 předpovědí pro oblast kybernetické bezpečnosti v roce 2019

14. 12. 2018

Sdílet

 Autor: Fotolia © borispain69
Co přinese rok 2019 v oblasti kybernetické bezpečnosti, ochrany a útoků? Čeho se mají firmy obávat a na co si mají dát pozor? Společnost Anect zveřejnila své předpovědi pro rok 2019 v oblasti kybernetické bezpečnosti.

1) Posílený phishing a sociální inženýrství

Data získaná z úniků a kombinovaná s dalšími veřejně i neveřejně dostupnými informacemi se stanou vstupem pro umělou inteligenci, rozpoznávání jazyků a povedou k nové vlně plně automatizovaných a velmi efektivních phishingových útoků založených na podstatně sofistikovanějším sociálním inženýrství.

 

2) Kyberteroristické útoky zamíří více přímo na infrastrukturu

S „crimeware-as-a-service“ bude stále jednodušší útočit sofistikovaněji než s využitím ransomware, který byl doposud v zásadě nejoblíbenějším a nejefektivnějším nástrojem pro hackery. Schopnost znemožnit chod firem, ale i veřejné infrastruktury, bude jedním ze zásadních cílů, kterého budou chtít kyberteroristické organizace dosáhnout. Výjimkou přitom nebudou ani útoky přímo podporované některými státy. Oblíbeným a velmi nebezpečným nástrojem bude i útok přes dodavatele služeb, ať už hardware či software, neboť tam se stále budou objevovat zásadně slabé články.

Cyber crime pak bude namísto ransomware postupně posilovat i ve využití cryptominingu, a to vzhledem ke snadnější monetizaci, kdy se nemusí řešit správa plateb apod.

 

3) Cloud = nástroj ke škodě i užitku

Ani v oblasti cloudových řešení k radikálním změnám nedojde. Cloud je však v dnešní době v mnoha podobách součástí podnikání i mezi koncovými uživateli, proto bude v budoucnu růst důraz na bezpečnost cloudu a cloudový aplikací, bezpečného a auditovaného ukládání a práce s daty i efektivní správy všech nasazených cloudů, které firmy (ale opravdu i jednotlivci) mají. S tím, jak se stále množí masivní úniky hesel po napadení hackery, bude ještě podstatnější vše důsledně a správně chránit.

Problémy s využitím cloudu budou posilovány stále častějším přechodem k agilním metodám vývoje a okamžitému nasazování do produkce (tzv. Dev-Ops) a využitím technologií containerů; bohužel, čas na přemýšlení o bezpečnosti se tím zkracuje na nulu (pokud se vám nepodaří přejít k metodě Dev-Sec-Ops).

 

4) Přihlášení pomocí hesla jako stále nejméně vhodná alternativa

Bezpečí online účtů a služeb založené na klasickém přihlašování pomoci uživatelského jména a hesla je už pár posledních let zásadním bezpečnostním problémem. Rok 2019 sice nepřinese konec hesel ve větším měřítku, ale je dobrým důvodem pro nasazení dvoufaktorového ověřování a další pokročilejší metody přihlašování včetně biometrických metod či kryptograficky založených hardwarových klíčů.

 

5) Umělá inteligence (AI) na dobré i špatné straně

Umělá inteligence (zkráceně AI), hlavně v podobě strojového (ML) a hloubkového učení bude pomocníkem jak na dobré, tak na špatné straně. Nejde sice o žhavou novinku, nicméně s rostoucí výpočetní kapacitou i lepší dostupností potřebného software i hardware tvůrci virů a malware budou v AI/ML ještě více hledat pomoc v ochraně proti odhalení. Stejně tak se budou chovat všechny systémy ochrany. Typicky půjde o hru na kočku a myš. Pomůže i hloubkové učení a efektivnější způsoby analýzy velkého množství dat, což se dá ale opět využít jak pro dobré, tak špatné účely. Důležitý je i fakt, že tyto technologie výrazně posílí snahy o podvody nad platebními kartami, online platbami i online reklamou.

 

6) Nikdy nekončící série masivních úniků hesel i osobních údajů

Je jisté, že v příštím roce dojde k dalším únikům stovek milionů hesel a údajů o uživatelích, včetně kompletních údajů o platebních kartách a dalších údajích, které budou zneužívány pro krádeže identit a phishingové útoky. Pro nalezení upozorňujícího příkladu se stačí podívat na konec roku 2018, kdy došlo k úniku dat z Marriottu, který byl navíc doprovázen tím, že hackeři v systémech působili nerušeně až 4 roky.

 

7) Útoky na IoT zařízení, infrastrukturu a přenášená data

Konec roku 2018 předpověděl i další podstatné změny v novém roce, např. zesílí útoky na Internet věcí (IoT), platformu zásadně postavenou na nevhodných a chybně nasazených protokolech. Pokračovat budou i klasické útoky na infrastruktury, napadání domácích i firemních routerů. Nebudou pak chybět ani nové kreativní cesty, jak napadená zařízení využívat pro útoky na přenášená data. Stále rychlejší infrastruktura přitom usnadní rozsáhlejší DDoS útoky.

 

8) Soukromí bude stále středem zájmu, ke změně ale nedojde

Po sériích skandálů spojených zejména s Facebookem a neochranitelným soukromím bude v roce 2019 sice snaha vrátit uživatelům kontrolu nad jejich informacemi velmi silná, nebude mít ale žádné zásadní výsledky. Evropské nařízení GDPR, které vešlo v platnost v květnu roku 2018, umožní odhalit a postihnout některé zásadní hříšníky, většina z nich ale zůstane neodhalena ještě po několik dalších let.

 

9) Příchod 5G otevře nové pole pro útoky

Extrémně rychlé mobilní sítě ještě více usnadní útoky hackerů z pohledu rychlosti a kapacity. Zásadní ale bude stále rostoucí podíl 5G (i 4G) zařízení ve fixní podobě, tedy postupné nahrazování pevných datových linek (internetových připojení). Poroste také počet 5G IoT zařízení, které se tak přestěhují zpoza Wi-Fi routerů do přímo napadnutelné pozice.

 

10) Legislativa a regulace zůstanou opět pozadu

Snaha napravit ochranu soukromí, úniky dat i další výše popsané problémy prostřednictvím legislativních úprav či nové regulace se bude míjet účinkem. Dílem s ohledem na existenci globálního prostředí, ve kterém nejde dosáhnout shody a jednoty, ale i tím, že doba od návrhu úprav do jejich reálného nasazení je tak dlouhá, že původně řešené problémy a podmínky již nebudou platit.

 

Vypadá to tedy na další špatný rok z hlediska informační a kybernetické bezpečnosti. Vyvarovat se rizikům pravidelných nástrah je přitom ale stále jen otázkou dodržování základních hygienických pravidel, jako například:

- mít pořádek ve vlastní síti (znát její obsah, jak jsou jednotlivé prvky zranitelné a nejkritičtější díry umět včas odstranit)

- mít pořádek ve vlastních uživatelích (školit a trénovat všechny uživatele, řídit administrátory atd.)

příloha_ovladnete_sva_data

- mít pořádek ve vlastních datech (vědět, která z nich jsou nejkritičtější, a kde se nachází)

- zdravý selský rozum (neustálé hodnocení měnících se rizik).

Byl pro vás článek přínosný?