Hlavní navigace

Umělá inteligence zlepší příjem mobilního signálu 5G

24. 5. 2022

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Polovodičový obr Qualcomm představil umělou inteligencí řízené modemy, které zlepší výkon jak na 4G, tak 5G sítích.

V chytrých telefonech se AI využívá běžně, zlepšuje kvalitu fotografií, a setkáte se s ní už dnes na většině moderních zařízení.

Qualcomm ji ale hodlá zužitkovat méně obvyklým způsobem – ke zlepšení síly signálu na mobilních zařízeních. Technologie bude součástí modemů Snapdragon X70 a objeví se tak ve smartphonech v příštím roce.

Jste spokojeni se svou podobou automatizace firemních procesů?

Novinku Qualcomm představil na svém 5G Summitu, další oznámení měla také dopad primárně na vysokorychlostní mmWave 5G technologii. Ta je ze všech pásem 5G nejrychlejší, ale její dosah je velmi omezený; Qualcomm se právě proto uchýlil k AI, od které si slibuje prodloužení dosahu.

Což se zřejmě daří. Podle ředitele produktového marketingu Qualcommu Ignacio Contrerase se pomocí umělé inteligence daří zvýšit dosah mmWave signálu asi o 20 %. Stejná metodika by ale teoreticky měla jít využít i pro jiné mobilní technologie včetně 4G sítě.

Princip přitom není složité. Inženýři Qualcommu pouze trénují algoritmus na situace, které poté nastanou v reálném světě. Mobilní telefony neustále kontaktují vysílače a optimalizují přenos dat. Protože data sety jsou v tomto případě obrovské, není problém algoritmy patřičně vytrénovat.

Video ke kávě

Máte čas na rychlé a informativní video? 

AI se díky tomu naučí předvídat pravděpodobné budoucí podmínky a situace.

Další představenou technologií na 5G Summitu byl Smart Transmit 3.0 – technologie, které řídí spotřebu energie chytrého telefonu při nahrávání dat do sítě. Algoritmy budou zahrnovat informace odesílané skrze Wi-Fi a Bluetooth.

 

Získejte pro svůj produkt či službu ocenění IT produkt roku! Soutěž „IT produkt roku“ vyhlašuje redakce Computerworldu s cílem vyzdvihnout výrobky disponující vlastnostmi, které je významně odlišují od konkurenčních produktů stejné kategorie. Může přitom jít jak o celkově inovativní pojetí produktu, tak o jednotlivé funkční zdokonalení, výrazně zjednodušené ovládání nebo třeba o výjimečně příznivou cenu.

Soutěž probíhá ve třech samostatných kolech v kalendářním roce a každý postupující produkt či služba do jednoho ze tří finálových kol získává právo na titul IT produkt roku.

Máte-li zájem účastnit se soutěže IT produkt roku, neváhejte. Kontaktujte nás prosím na itprodukt@iinfo.cz.

O přihlášku a více informací si můžete napsat nebo zavolat na telefonech 776 204 420 nebo 604 266 707 či 725 326 893, případně na také na adrese itprodukt@iinfo.cz.

Byl pro vás článek přínosný?