Hlavní navigace

Varování na budoucí nákazy pomocí IoT

1. 6. 2020

Sdílet

 Autor: Adobe Stock
Firma WISeKey, která se specializuje na IoT a kryptografii, pracuje na systému pro detekci nových virových nákaz. Dokáže je včas detekovat a případně doporučit karanténu.

Mnoho IoT zařízení snímá tělesnou teplotu. V kombinaci s geografickou polohou se tato data dají použít k identifikaci epicenter nákazy v jejich úplném počátku. Nově vznikající nákazy by se tak daly zastavit ještě předtím, než napáchají vážnější škody.

Společnost WISeKey na takovém řešení údajně pracuje. „Pomocí miliard vzájemně propojených IoT senzorů můžeme detekovat šíření nových virů. Využíváme k tomu pouze anonymní identity a chování daných osob,“ sdělil WISeKey na své tiskové konferenci. Společnost tvrdí, že je její řešení plně bezpečné a důvěryhodné.

Největším problémem není vytvoření této platformy, IoT zařízení je na světě víc než dost (podle WISeKey jich je přes 1,5 miliardy). Náročnější je udržet všechna tato data o poloze a zdraví uživatelů v soukromí. Jakým způsobem lze sbírat přesná, individuální data, která však musí být plně anonymní?

WISeKey vidí budoucnost v silnější IoT bezpečnosti, které docílí pomocí blockchainu a umělé inteligence. Chce mezi lidmi rozšířit IoT senzory, které pracují s aplikací WIShelter. Ty společně snímají tělesnou teplotu a informace o poloze. Nasbíraná data se následně využijí pro identifikaci nových virových epicenter.

Vývoj už je v plném proudu a stihl vyprodukovat první zařízení. Využívá čip RSL10 a teplotní senzor N34TS108 od společnosti ON Semiconductor. Konektivitu poskytuje úsporný Bluetooth čip BLE IT-005. Zařízení je dále vybaveno sadou WISeKey VaultIC407, která poskytuje kryptografické služby, algoritmy a certifikátovou autentizaci, obsahuje také ochranu proti neoprávněné manipulaci. Modul VaultIC407 se již nějakou dobu používá ve zdravotních kartách.

Na systému „Foresight IoT Early Warning System“ pracují i další firmy jako IBM, Microsoft, AWS, SAP a další.

ICTrocenka

„IoT lze využít naplno jen tehdy, když jsou všechna zařízení, data a všechny přidružené společnosti a aplikace bezpečné a důvěryhodné,“ sdělila společnost ve svém prohlášení.

„Musíme naléhavě vylepšit bezpečnost IoT. Tato technologie bude generovat obrovské množství dat, která půjdou velmi dobře využít,“ dodává WISeKey.

Byl pro vás článek přínosný?