Hlavní navigace

Velký test bezplatných firewallů - 2. díl

26. 5. 2008

Sdílet

Přinášíme vám srovnávací test bezplatně dostupných firewallů. Dozvíte se zajímavosti o silných i slabých stránkách každého z produktů a podíváme se i na různé typy útoků proti firewallu.

V prvním dílu seriálu jsme si celou problematiku nejprve uvedli a následně jsme prověřili kvality prvního z řady nabízených firewallů - Comodo Firewall Pro 3.0.Sunbelt Personal Firewall 4.0

Pokud se vám zdá firewall od firmy Comodo příliš složitý, můžete zkusit jeho konkurenta od známé společnosti Sunbelt. Tato americká firma vyvíjí software pro síťovou bezpečnost a v jejím portfoliu nalezneme mnoho placených nástrojů, jež mají za úkol dokonale ochránit náš počítač před útoky podvodníků. Jak je to s licencí testovaného programu? Sunbelt tento firewall distribuuje zdarma, ovšem v neplacené verzi nemáme zpřístupněny některé volby, jako například filtrování obsahu WWW stránek nebo prevence útoků na hostitelský operační systém - HIPS. První jmenovanou vlastnost můžeme zastoupit jinou aplikací, ale druhá je citelná pro obranyschopnost počítače a velmi snižuje akceschopnost firewallu.Mnoho útoků napadá právě operační systém, jehož součásti upraví ke svému účelu. Pojďme se tedy podívat, co dalšího nám tento program může nabídnout. Po spuštění aplikace na nás vyskočí informace o tom, že používáme neplacenou verzi a bude nám nabídnut odkaz na stránku Sunbeltu. Bohužel toto okno nás provází celým nastavením aplikace a po čase se stane velmi nepříjemným. Aplikace je řešena velmi přehledně a jednoduše. Příjemné je i grafické prostředí. Aplikace na nás neútočí ostrými barvami, jak je poslední dobou v moderních programech zvykem.V úvodním okně vidíme seznam procesů se síťovou aktivitou, případně naslouchající na některém z portů. Dále jsou v této tabulce informace o přenosovém protokolu a příchozí i odchozí rychlosti spojení. Po klepnutí na tlačítko „Síťová bezpečnost“ se dostaneme na tabulku se základním nastavením firewallu. Zde můžeme určit, jakým procesům bude firewall povolovat připojení. Můžeme zde také nastavit volbu „ptát se“, díky níž budeme mít možnost rozhodnout se podle svého uvážení. Nastavení je zde opravdu jednoduché a zvládne ho i uživatel – začátečník. V dalším okně můžeme prohlížet log aplikace a analyzovat tak možné útoky. Tím jsme v podstatě vyčerpali možnosti volné verze.Jak si tento program vedl při testu obrany počítače? Při mírně modifikovaném nastavení dokázal úspěšně absolvovat pouze 15 procent našich testů. Při zapnutí kontroly chování aplikací by zřejmě zkušenější uživatel dokázal rozpoznat některé druhy útoků a zabránit jim, nicméně na sofistikovanější útoky je tento firewall krátký. Pozitivní je, že zapnutí kontroly programů nezpůsobí záplavu informací, tak jak je tomu u konkurenčního programu Comodo Firewall a také učení programu funguje velmi dobře, takže po čase už na nás upozornění vyskakují jen v opravdu potřebných případech. Sunbelt Personal Firewall lze díky jeho jednoduchosti, přehlednosti a nenáročnosti doporučit začínajícím uživatelům, jimž není lhostejná bezpečnost jejich počítače. Zkušenější zřejmě sáhnou po jiném programu z naší nabídky. Nevýhodou této aplikace je fakt, že není k dispozici pro operační systém Windows Vista. Sunbelt Personal Firewall můžete stahovat zde.

LICENCE: Trial verze (i po vypršení 30 denní lhůty však lze program používat), plná verze 10 USD

HODNOCENÍ: 40%

Ashampoo Firewall 1.20


Tento firewall je produktem vývojářského týmu Ashampoo sídlícího u našich západních sousedů – v Německu. Společnost Ashampoo se narozdíl od předchozích dvou firem nezabývá pouze softwarem určeným k ochraně počítače. Do jejího portfolia patří mnoho různých programů. Nalezneme v něm kancelářský software, nejrůznější systémové nástroje nebo multimediální přehrávače. Testovaný program se na začátku spuštění tváří jako trial-ware, ale k volnému používání stačí pouze registrace u společnosti Ashampoo. Při této registraci zadáme e-mailovou adresu, žádné osobní údaje nejsou vyžadovány.Nepříjemnou věcí, jež nás překvapí hned po spuštění bude varovné hlášení programu. Němci se totiž pokusili program přeložit do češtiny. To se jim bohužel v plné míře nepodařilo a program na nás mluví směsicí češtiny a němčiny, případně některá hlášení úplně vynechává. To samozřejmě není u firewallu moc příjemné a proto raději přepneme jazyk na angličtinu. Zde je již všechno v pořádku. Úvodní obrazovka připomíná konkurenční Comodo, ale barvy jsou příjemně tlumené. Vidíme zde také základní statistiku přijatých a zamítnutých pokusů o spojení. Pokud přepneme na kartu „Rules“ můžeme se pustit do nastavování pravidel, podle kterých bude firewall řídit naše síťové připojení.Program se také dokáže velmi dobře učit - a pokud budeme na počítači chvíli pracovat, nadefinujeme tato pravidla pomocí zobrazených upozornění. Zmíněná upozornění jsou velkým kladem programu. Narozdíl od konkurence jsou dialogy velmi příjemně zpracovány a zobrazují se skutečně jen v nutných případech. Jak je zvykem, můžeme v aplikaci prohlížet nejrůznější statistiky a logy. Mezi další velmi užitečné funkce tohoto programu patří také „AutoStart Manager“, ve kterém můžeme pohodlně přidávat a odebírat aplikace, jež mají být automaticky spuštěny po startu počítače. Pokud by vám to pořád nestačilo, Ashampoo Firewall umí vyčistit počítač od souborů cookies, historie a dočasných souborů internetu. Jedním z nedostatků této bezpečnostní aplikace je však bohužel dvojnásobná spotřeba systémových prostředků než je běžné u konkurenčních programů.Z toho zřejmě nebudou mít radost zejména majitelé starších počítačů. Pokud má však aplikace to, co potřebuje, pracuje velmi stabilně. Co nás však u firewallu zajímá primárně, je zabezpečení. Aplikace si v našich testech vedla podobně jako Comodo Firewall a zablokovala 31% pokusů o únik informací. Program si vedl velmi dobře i proti pokročilým metodám útoků, nicméně ty nejzáludnější nebyl schopen odfiltrovat. Vzhledem ke své stabilitě a jednoduchému ovládání se však tato aplikace řadí mezi nejpoužitelnější firewally tohoto testu. Ashampoo Firewall 1.20 je skvělou volbou pro začátečníka, kterému nevadí, že aplikace využívá více systémových prostředků. Bohužel tato aplikace zatím, stejně jako konkurence od Sunbeltu, není k dispozici pro operační systém Windows Vista. Ashampoo Firewall můžete stahovat zde.

LICENCE: Zdarma (po registraci)

HODNOCENÍ: 80%

Byl pro vás článek přínosný?