Hlavní navigace

Vodou chlazený Radeon HD4870

17. 9. 2008

Sdílet

Společnost Sapphire se rozhodla uvést nový ATI Radeon HD4870 ve WaterCooled edici. Jak již název napovídá, půjde o vodou chlazený model.

Vodou chlazené karty společnost Sapphire moc často nevydává, napadá mne snad jen několik karet z poměrně nové luxusní série Atomic. Sapphire to však chce napravit, a tak vydává kartu z nové série WaterCooled.

Odvod tepla na kartě je řešen pomocí bloku, který kromě samotného jádra chladí grafické paměti i napěťové regulátory. Ke kartě navíc dostanete ještě radiátor a pumpu, takže stačí pouze zapojit, nemusíte vlastnit velký domácí okruh.

Samotná karta je samozřejmě přetaktovaná. Jádro ATI RV770 s 800 unifikovanými shadery běží na 800 MHz místo základních 750 MHz, stejně tak jsou přetaktované i GDDR5 paměti na 4400 MHz (ze základních 3600 MHz).

Grafika má pro Sapphire typické modré PCB a v Evropě je již dostupná za cenu okolo 310 euro (7800 Kč). Koupi karty si proto dobře rozmyslete, protože za stejnou cenu dostanete konkurenční a výkonnější NVIDIA GeForce GTX 280 (byť chlazenou vzduchem).

- - Tomáš Šulc

Byl pro vás článek přínosný?