Hlavní navigace

Výroba čipů pomalu opouští rizikovou oblast, míří i do Japonska

Sdílet

 Autor: Depositphotos
TSMC investuje 7,4 miliardy dolarů do druhé japonské továrny na výrobu čipů. Nový závod by měl vzniknout na jihozápadě země a vyrábět pokročilejší čipy.

Výrobce čipů Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) plánuje v Japonsku vybudovat druhý závod na výrobu polovodičů, do kterého hodlá investovat přibližně 7,4 miliardy dolarů, uvedl japonský list Nikkan Kogyo Shimbun.

Je pro vás u AI projektů zásadní rychlá návratnost investic?

TSMC postaví nový závod v jihozápadním regionu Kumamoto, kde bude od roku 2025 vyrábět 5nm a 10nm čipy. Mluvčí společnosti odmítl vývoj komentovat, místo toho poukázal na komentář generálního ředitele CC Weie z posledního lednového čtvrtletního hovoru k výsledkům hospodaření společnosti, který uvedl: „V Japonsku budujeme továrnu na speciální technologie, která bude využívat 12 a 16 nanometrů a 22/28 procesní technologie. Sériová výroba je plánována na konec roku 2024. Zvažujeme také výstavbu druhé továrny v Japonsku, pokud bude dávat smysl poptávka zákazníků a úroveň vládní podpory.“

Plány na globální expanzi

TSMC se snaží expandovat mimo Tchaj-wan, například do USA, Evropy a Japonska. Očekává se, že tuto expanzi podpoří také dotace nabízené hostitelskými zeměmi, které se snaží snížit svou závislost na Číně. 

Společnost už zahájila provoz v obrovské továrně na čipy v Arizoně a dál pokračuje v průzkumu lokalit v Evropě. Odborníci se domnívají, že tato globální expanze by mohla výrobci čipů výrazně prospět, přestože náklady na výrobu budou v nových lokalitách mnohem vyšší.

Sedm způsobů, jak zničit svoji reputaci lídra IT Přečtěte si také:

Sedm způsobů, jak zničit svoji reputaci lídra IT

„Náklady na výstavbu budovy a zařízení pro továrnu v USA jsou podle TSMC až pětkrát vyšší ve srovnání s továrnou na Tchaj-wanu,“ uvedl Sravan Kundojjala, analytik společnosti TechInsights zabývající se průzkumem trhu. „TSMC vynakládá osmdesát procent svých investičních nákladů na zařízení a dvacet procent na výstavbu. Celkově může být továrna v USA o osmdesát procent dražší než továrna na Tchaj-wanu. TSMC se však snaží tento rozdíl v nákladech snížit pomocí vládních pobídek."

Proč je pro TSMC důležité expandovat mimo Tchaj-wan?

TSMC potřebuje diverzifikovat své aktivity mimo Tchaj-wan, aby získala přístup k širšímu okruhu talentů a zůstala v blízkosti míst, kde se nacházejí zákazníci, uvedl Kundojjala. 

Kromě toho se pro výrobny stalo nezbytným zajistit zákazníkům kapacity v době, kdy se USA a Čína přetahují právě o čipy. Diverzifikace provozních míst by mohla TSMC pomoci čelit klimatickým podmínkám, nedostatku talentů i politickému napětí mezi Tchaj-wanem a Čínou.

„Továrna v USA pomůže společnosti TSMC zůstat blízko zákazníkům a být odolnou vůči případné čínské invazi. Arizona je známá svou zásobou talentů, dotacemi a výrobním ekosystémem. Intel působí v Arizoně již řadu let. Navzdory svému působení v Arizoně však nebude společnost TSMC schopna okamžitě uspokojit všechny požadavky svých amerických zákazníků. Tchaj-wan bude i nadále podstatnou součástí jejích plánů,“ řekl Kundojjala.

Cloud24

Továrna v USA pomůže TSMC obsloužit prémiové americké zákazníky, zatímco japonská továrna jí pomůže získat pozici ve specializovaných technologiích (obrazové snímače, řídící jednotky pro automobily atd.) a ve výzkumu 3D integrovaných obvodů, uvedl Kundojjala. „Společnosti Apple, AMD, NVIDIA a Qualcomm v zámoří podporují zákon o čipech, který společnosti TSMC pomůže snížit rozdíl v nákladech.“

Chybějí vám lidi? Najděte skryté IT talenty ve své organizaci! Přečtěte si také:

Chybějí vám lidi? Najděte skryté IT talenty ve své organizaci!

Navzdory politickému a obchodnímu napětí mezi Tchaj-wanem a Čínou je Čína pro TSMC i nadále velkým zdrojem příjmů. „Společnost TSMC pokračovala v poskytování služeb čínským zákazníkům, kteří nejsou na seznamu sankcionovaných subjektů. Čína se na příjmech TSMC v roce 2022 podílela přibližně deseti procenty,“ uvedl Kundojjala.

 

Computerworld si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným měsíčníkem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.

Obsah Computerworldu je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.

Byl pro vás článek přínosný?