Hlavní navigace

Windows Sandbox: Jednoduchý virtuální PC od Microsoftu - 5.díl

3. 9. 2019

Sdílet

 Autor: pcworld.com
Ochraňte svůj počítač při testování podezřelých webů nebo nekalého softwaru.

Předcházející díl

 

Firma Microsoft pravděpodobně integrovala do svého Windows 10 May 2019 Update jednoduše se ovládající Windows Sandbox, který má sloužit jako bezpečné místo pro testování nedůvěryhodných aplikací. Nicméně Windows Sandbox se dá použít i k ledasčemu jinému. Ostatně Windows Sandbox a obecně sandboxing počítačových aplikací jako takových vám umožňuje vyzkoušet si „nástroj“, o němž máte podezření, že by mohl být malwarem, popřípadě web, jehož důvěryhodností si nejste právě jisti. Za normálních okolností se doporučuje držet se od takových věcí dále, nicméně díky Sandboxu si můžete dovolit být trochu odvážnější.

Windows Sandbox – základy používání (pokračování)

Osobně jsme v souvislosti s používáním Windows Sandboxu nezaznamenali žádné chyby nebo pády této aplikace – tedy až na jedu výjimku. Pokud budete mít ve Windows Sandboxu problém s připojením k Internetu, budete muset upravit nastavení firewallu, aby tento povolil přístup aplikacím Sandboxu, popřípadě jednoduše poupravit svá globální nastavení zabezpečení.

Na tomto obrázku vidíte, kolik místa vyhradil operační systém Windows pro Windows Sandbox. Konkrétně na obrázku je údaj z testovacího notebooku Surface Laptop se 132 GB volného místa. *

Windows Sandbox vám neprozradí, zda vámi testovaný potenciálně podezřelý program neodesílá nějaké údaje zpět serveru třetí strany, nebo zda se bez vašeho vědomí neprovádí nějaká nekalá aktivita (pokročilí uživatelé však mohou zkusit sledovat síťový provoz). Nicméně pokud se ukáže, že nějaký „dobrý přítel“ vám poslal soubor, z něhož se později vyklube ransomware, pak žádnou škodu v Sandboxu nenadělá.

Nezapomeňte, že Windows Sandbox můžete kdykoliv zavřít. Při zavírání Windows Sandboxu budete upozorněni na to, že všechny změny provedené v tomto virtuálním počítači budou navždy pryč. Nicméně samozřejmě ochrana Windows Sandboxu nesahá dále než do samotného virtuálního počítače, takže pokud si nějaký podezřelý soubor zkopírujete z virtuálního počítače do reálného, pak se nedivte!

ICTrocenka

 

Pokračování

Byl pro vás článek přínosný?