Hlavní navigace

Z ptačí perspektivy: Rakousko pomocí dronů buduje základy chytrého zemědělství

 Autor: Huawei
Úrodná krajina Horního Rakouska zažívá technologickou revoluci. Nad úhlednými řádky vinic ve výšce zhruba padesáti metrů nad zemí tiše bzučí první robotický zemědělec.
PR článek 9. 12. 2021

Sdílet

Jeho optickému vnímání neunikne sebemenší detail, a jakmile zaznamená, že některé rostliny potřebují přihnojit či postrádají vláhu, okamžitě upozorní svého pána. Futuristický projekt vinařství Nussböckgut je první vlaštovkou chytrého zemědělství na území Rakouska a už nyní sbírá body především za udržitelnost.

Práce farmáře s sebou vždy nesla spoustu záludných neznámých – jaké bude počasí, kolik se urodí, zda je všude dostatek vody nebo kdy je ta nejlepší doba pro sklizeň. Nalézt správnou odpověď často vyžadovalo inovativní přístup i notnou dávku štěstí, v posledních dekádách také nabízejí pomocnou ruku nové technologie. S bezdrátovými sítěmi 5G však nyní přichází skutečný průlom v zemědělství, který ušetří práci farmářům a zároveň zabrání plýtvání prostředků – drony totiž mávnutím vrtulí zvládnou to, co by s půdou svázaný zemědělec dovedl jen stěží. 

Jen tam, kde je potřeba

Projekt inteligentních polí vznikl ve spolupráci technologického giganta Huawei a největšího rakouského provozovatele dronů, společnosti Dronetech, s hlavním cílem – prokazatelně zvýšit udržitelnost lokálního zemědělství. Toho lze dosáhnout především optimalizací celého pěstitelského procesu a právě zde doposud ležel kámen úrazu. Zavlažování, hnojení i užívání pesticidů se dělá v drtivé většině případů plošně, přitom pečlivý monitoring osázené plochy, dostatek dat a správná analýza mohou tento přístup zásadně změnit. Cílená péče v konkrétních oblastech, které jsou vyhodnocené jako hůře prospívající, je klíčem k úspoře a šetrnosti napříč zemědělským i byznysovým plánem. A také významným krokem k celkové udržitelnosti. 

Zemědělské drony se starají zejména o monitorování stavu půdy a následné hnojení velkých ploch podle konkrétní potřeby. Jsou vybavené speciálními senzory RBG s vysokým rozlišením, které dokážou posoudit celkový stav pole nebo mezery ve výsadbě. Vytvářejí také„ index zelenosti“, tedy systém hodnocení rostlin, a pomáhají tak vyvodit závěry o tom, jak zdravé jsou jednotlivé plodiny na různých místech osázené plochy. Všechna data díky 5G v reálném čase přenášejí zpět na základnu a umožňují zemědělcům okamžitě reagovat. „Jde o první systém tohoto druhu v zemi,“ vysvětluje Andreas Reichhardt, státní tajemník rakouského ministerstva zemědělství.

5G a umělá inteligence v souladu s přírodou 

Odvětví zemědělství čelí v dnešní době mnohonásobně více výzvám, než kdy dřív, a to nejen ve světle klimatické krize. „Zemědělství je velmi náročné na pracovní sílu. Je těžké sehnat kvalifikovaný personál a je důležité zacházet s plodinami co nejšetrněji k životnímu prostředí,“ vysvětluje Beatrix Velechovsky, vedoucí manažerka vinařství Nussböckgut. Díky zapojení dronů, které zvládají v krátkém časovém úseku monitorovat rozlehlé zemědělské plochy, a chytré analýze dat na základě umělé inteligence mohou zaměstnanci vinařství poskytovat vinohradu péči na míru a zároveň výrazně snížit množství použitých pesticidů.

Erich Manzer, zástupce CEO rakouské pobočky Huawei, vidí v dronech s 5G moduly ohromný potenciál: „Technologie 5G byla vyvinuta s důrazem na tři vlastnosti: šířku pásma, nízkou latenci a schopnost zvládnout připojení milionů zařízení. V tomto konkrétním projektu se zaměřujeme zejména na vysokorychlostní připojení a přenos obrázků v reálném čase. Data zaznamenaná drony procházejí důkladnou analýzou pomocí umělé inteligence.“ Největší překážkou je podle Manzera v současné době hlavně dostupný 5G signál ve venkovských oblastech. Právě na jeho zlepšení nyní alpská země intenzivně pracuje.