Hlavní navigace

Zkuste místo monitoru použít televizní obrazovku - 1.díl

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Možná vás už někdy napadlo, zda by nebylo lepší místo klasického monitoru použít televizor, který mívá větší úhlopříčky a přitom nestojí až tolik peněz. Bohužel všechno má svoje „ale“ a nejinak je tomu i v tomto případě. Přečtěte si o výhodách i nevýhodách tohoto řešení!

Před několika měsíci jsme se zničehonic podívali na naše pracoviště, kde máme k počítači připojenu dvojici monitorů a povzdychli jsme si. Nechtělo by to jiný monitor? Nějaký větší monitor. Po hodině či dvou hodinách hledání 27palcových monitorů jsme najednou pohlédli do zasedací místnosti, kde byla televize a osvítila nás spásná myšlenka. Co kdybychom namísto kupování nového monitoru zkusili použít televizor HDTV s úhlopříčkou 32 palců?

Monitor nebo televizor?

Je jasné, že čím větší úhlopříčka, tím lépe a navíc toto řešení nevyžaduje nutnost kupování dalšího zařízení v ceně několika tisíc korun, takže bychom ještě ušetřili. Nicméně to, že televizor HDTV vypadá velmi podobně jako počítačový monitor, nemusí nutně znamenat, že jej skutečně dokáže nahradit. Nebo snad ano? Pojďme si osvětlit, co byste měli bezpodmínečně vědět, pokud přemýšlíte, že si na svůj pracovní stůl dáte místo monitoru televizor HDTV.

Bude to vůbec fungovat?

Rychlá a stručná odpověď zní: Ano, bude. Pokud ovšem budete mít speciální kabel s příslušnými konektory podle toho, jaké porty pro zapojení použijete.

Všechny soudobé televizory HDTV mají vstupy HDMI, některé starší televizory HDTV mají namísto nich vstupy DVI a některé mají vstupy VGA určené právě pro připojení počítače. Pokud má grafická karta na vašem počítači výstup HDMI, pak máte docela dobře našlápnuto, protože pak stačí, když počítač s televizorem propojíte pomocí kabelu HDMI. Pokud má vaše grafická karta pouze výstupy DVI, pak doporučujeme, abyste si za drobný peníz pořídili kabel HDMI-to-DVI a připojili jej ke vstupu HDMI u vašeho televizoru HDTV. I přesto, že některé televizory HDTV (i některé grafické karty) mají vstupy či výstupy VGA, není použití VGA právě ideálním řešením – jedná se o analogový signál, který vám oproti DMI či DVI poskytne pouze rozmazanější obraz o nižším rozlišení.

Konektor HDMI

podcast

 

Pokračování

Byl pro vás článek přínosný?